Nieśmiertelny Iron Fist - Tom 3 - Historia Żelaznej Pięści

Okładka książki Nieśmiertelny Iron Fist - Tom 3 - Historia Żelaznej Pięści
David AjaLaura Allred Wydawnictwo: Mucha Comics Cykl: Nieśmiertelny Iron Fist (tom 3) komiksy
komiksy
Nieśmiertelny Iron Fist (tom 3)
Immortal Iron Fist vol. 3: The Book of the Iron Fist
Mucha Comics
2018-10-31
2018-10-31
Marek Starosta

Okładka książki Batman. Nieopowiedziana legenda Jim Aparo, Alan Brennert, John Byrne, Dick Giordano, Bryan Hitch, Brad Meltzer, Denny O'Neil, Len Wein
Ocena 6,5
Batman. Nieopo... Jim Aparo, Alan Bre...
Okładka książki Jonah Hex: Nieprawdopodobne opowieści Jordi Bernet, Darwyn Cooke, Dick Giordano, Justin Gray, Paul Gulacy, Jimmy Palmiotti, Billy Tucci
Ocena 7,9
Jonah Hex: Nie... Jordi Bernet, Darwy...
Okładka książki Batman Noir - Batman Black & White. Nigdy po trupie Neal Adams, Rafael Albuquerque, Doug Alexander, Lee Allred, Michael Allred, Brent Anderson, John Arcudi, Mark Askwith, Brian Azzarello, Hilary Barta, Lee Bermejo, John Bolton, Philip Bond, Ivan Brandon, Ed Brubaker, Dave Bullock, Riccardo Burchielli, Blair Butler, Mike Carey, Tommy Castillo, Eric Cherry, Cliff Chiang, Michael Cho, Becky Cloonan, Darwyn Cooke, Denys Cowan, Dan Didio, Paul Dini, Danielle Dwyer, Nathan Edmondson, John Floyd, Nathan Fox, Sean Galloway, Alex Garland, Keith Giffen, Dick Giordano, Rafael Grampa, Rob Haynes, Adam Hughes, Rian Hughes, Victor Ibáñez, Geoff Johns, Dave Johnson, J.G. Jones, Michael William Kaluta, Chip Kidd, Paul Kupperberg, Derek Laufman, Jeff Lemire, David Macho, Howard Mackie, Jim Mahfood, Steve Mannion, Dwayne McDuffie, Don McGregor, Mike Mignola, Scott Morse, Olly Moss, Dean Motter, Sean Murphy, Dustin Nguyen, Alex Nińo, Troy Nixey, Ann Nocenti, John Ostrander, Jimmy Palmiotti, Ruben Pellejero, Scott Peterson, Will Pfeifer, Sean Phillips, Whilce Portacio, Jon Proctor, Javier Pulido, Joe Quinones, Rodney Ramos, Sal Regla, Joe Rivera, Paolo Rivera, Andrew Robinson, Kenneth Rocafort, Robert Rodi, Stephane Roux, Chris Samnee, Damion Scott, Ryan Sook, Dave Stewart, Dave Taylor, Kimo Temperance, Jill Thompson, Michael Uslan, John Watkiss, Len Wein, Chris Weston, Maris Wicks, Judd Winick, Marv Wolfman, William Wray, Danijel Žeželj
Ocena 8,1
Batman Noir - ... Neal Adams, Rafael ...
Okładka książki Jonah Hex: Licząc Trupy Jordi Bernet, Darwyn Cooke, Dick Giordano, Justin Gray, Paul Gulacy, Jimmy Palmiotti, William Tucci
Ocena 7,7
Jonah Hex: Lic... Jordi Bernet, Darwy...

4/10 – NIJAKI

Scenariusz – 4/10
Trzecia odsłona „Nieśmiertelnego Iron Fista” jest komiksem opartym głównie na retrospekcjach. Główny wątek zostaje chwilowo zawieszony, tak by scenarzyści mogli przygotować grunt pod wielki finał i rozwiązanie zagadki tajemniczego ósmego niebiańskiego miasta. Pierwsze epizody rozwijają historie dwojga dawnych wcieleń Żelaznej Pięści, w tym ostatniej kobiety dzierżącej ten tytuł. Opowieści te przybierają formę niemalże baśniowych gawęd i jako takie prezentują się raczej przeciętnie. Nie wnoszą nic specjalnie ciekawego do całokształtu historii, okazując się być dość miałkimi wypełniaczami stron. Drugi rozdział komiksu przedstawia wycinki z dziejów Orsona Randalla, czyli przedostatniego Iron Fista i bezpośredniego poprzednika Danny’ego Randa. Epizod ten sprawia wrażenie niespójnego, jakby poskładany był z niepasujących do siebie skrawków, które w dodatku są niedbale ze sobą pozszywane. W jednej chwili opowieść jest westernem dziejącym się na dzikim zachodzie, by w okamgnieniu przeistoczyć się w mroczny horror z udziałem samego Frankensteina. Pomieszanie z poplątaniem! Do listy zarzutów zaliczam powyjmowane z kontekstu wątki, sporo marnych pomysłów, rwany storytelling i brak ciągłości fabularnej. Następnym krokiem scenarzystów jest chwilowy powrót do współczesności, który jednak opiera się na przynudzaniu o prywatnych rozterkach Danny’ego – jego związku z Misty, przyjaźni z Luke’em oraz działalności biznesowo-charytatywnej. Epizod ten wieńczy chyba jedyny naprawdę dobry twist fabularny zawarty w całym tym albumie. Jak się okazuje trzydzieste trzecie urodziny protagonisty zamiast do świętowania, mogą być dla niego raczej powodem do sporego niepokoju. Na koniec początki Danny’ego Randa, czyli kolejny bezczelny i moim zdaniem zupełnie niepotrzebny zapychacz stron. Scenarzystom nie chciało się odświeżyć genezy herosa, więc wsparli się przedrukiem z „Marvel Premiere” vol.1 #15-16 (maj – lipiec 1974).

Ilustracje – 5/10
Tak jak i fabularnie komiks ten można podzielić na cztery części, tak samo można to uczynić z jego warstwą graficzną. Pierwsze dwa epizody narysowane są w podobnym stylu przez Travela Foremana, Leandro Fernandeza oraz Khari’ego Evansa. Przyzwoicie, ale bez rewelacji. Historia Orsona Randalla to jeden wielki chaos – czterech lub pięciu (kto by tam liczył) różnych rysowników, a każdy posługujący się kompletnie innym stylem. Można dostać oczopląsu! Współczesny epizod to tradycyjnie robota (całkiem solidna) Davida Ajy. Geneza Danny’ego Randa natomiast to już klasyczny oldskul (ze wszystkimi jego zaletami i wadami) w wykonaniu Gila Kane’a oraz Larry’ego Hamy. Reasumując, zbyt wielu rysowników, którzy generują zbyt wiele zamętu. Zdecydowanie nie przepadam za takimi artystycznym bałaganem.

Wydanie i dodatki – 7/10
Komiks wydany bardzo ładnie. W przeciwieństwie do poprzedniego tomu, który nie miał w ogóle żadnych bonusów, ten ma „aż” trzy strony ze szkicami postaci autorstwa Davida Ajy. Jest postęp.

Podsumowanie
Matt Fraction oraz Ed Brubaker rozwijają swoją wizję mitu o Nieśmiertelnym Iron Fiście, ale moim zdaniem robią to bez większego polotu. Historie zawarte w tym komiksie są epizodyczne i bardzo luźno ze sobą powiązane. Oprócz jednego intrygującego cliffhangera, cała reszta nie wyróżnia się absolutnie niczym ciekawym. Co gorsza fabularna nijakość idzie tu w parze z graficznym bezhołowiem. Nie polecam.

***

ZAWARTOŚĆ
Immortal Iron Fist vol. 1 #7, 15-16 (sierpień 2007, lipiec-sierpień 2008)
Immortal Iron Fist: Orson Randall and the Green Mist of Death vol.1 #1 (kwiecień 2008)
Immortal Iron Fist: The Origin of Danny rand vol. 1 #1 (sierpień 2008)

SCENARIUSZ
Ed Brubaker, Matt Fraction, Roy Thomas, Len Wein

ILUSTRACJE
Szkic: Travel Foreman, Leandro Fernandez, Khari Evans, Nick Dragotta, Russ Heath, Lewis LaRosa, Mitch Breitweiser, Kano, Gil Kane, Larry Hama
Tusz: Derek Fridolfs, Francisco Paronzini, Victor Olazaba, Mike Allred, Russ Heath, Stefano Gaudiano, Mitch Breitweiser, Kano, Dick Giordano
Kolor: Dan Brown, Jelena Kević-Djurdjević, Paul Mounts, Matt Hollingsworth, Laura Allred, Russ Heath, Glynis Wein

DODATKI

ISBN-13: 9788365938251
Cena okładkowa: 65,00 zł

4/10 – NIJAKI

Scenariusz – 4/10

Dodaj cytat z książki Nieśmiertelny Iron Fist - Tom 3 - Historia Żelaznej Pięści