Paziowie króla Zygmunta

klasyka
Wolne Lektury
2011-01-01
2011-01-01

W dzieciństwie często wracałam do tej książki, dlatego dobrze ją pamiętam. Żarty paziów nie są zbyt mądre, ale jest to opowieść o przyjaźni i dorastaniu, bo pod koniec książki paziowie są już mądrzejsi.

Książka zestarzała się. Współczesne dzieciaki może zainteresować zawarty w niej obraz życia na dworze na Wawelu. Może nie do końca prawdziwy, ale na pewno działający na wyobraźnię.

Sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa.

Sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa.

Figle siedmiu synów szlachciców.

Figle siedmiu synów szlachciców.

Przeczytane we wczesnej młodości wybryki paziów króla Zygmunta Starego bardzo mi się podobały. Teraz bym po nie nie sięgnął, ale z czystym sumieniem mogę książkę polecić młodszym czytelnikom.

Niesamowita książeczka przedstawiająca przygody Paziów króla polskiego Zygmunta Starego. Akcja dzieje się na Wawelu w czasie tak zwanego Złotego Wieku. Polecam bardzo gorąco dla dzieci i nie tylko. Napisana podczas zaborów ku pokrzepieniu małych serduszek.

"Paziowie króla Zygmunta" to książka, do której mam spory sentyment. Jako dziecko uwielbiałam takie historie i chociaż język, którym została napisana książka może być dla najmłodszych dość trudny, ja się w niej zaczytywałam. Uśmiałam się nie raz czytając psoty wymyślane przez bohaterów, szczególnie przypadł mi do gustu żart z brodami krzyżackimi spod Grunwaldu, chociaż pomysł na wyniesienie Serczykowej razem z łóżkiem do sadzawki również był bardzo zabawny. To się baba miała z tymi paziami :)

Książka przeczytana po latach nie ma już tej magicznej mocy, ale takie niestety są wady dorosłości.

Książka z klimatem czasów króla Zygmunta i królowej Bony mało przychylnej naszemu krajowi. Ale, jak w tytule, głównymi bohaterami są ich paziowie, ich perypetie i dworskie intrygi. Czyta się lekko ale nie jest to pozycja wysokich lotów ;)

To książka nie tyle przeczytana w dzieciństwie co wysłuchana, bo czytała mi ją babcia. Nie wiem, czy sama bym po nią sięgnęła. Babcia sama czytała ją w dzieciństwie i miała do niej sentyment.

Pamiętam, że na początku jakoś nie mogłam się przekonać do nieco staroświeckiego stylu, ale potem niesamowicie mi się spodobały różne żarty tytułowych bohaterów. Mieli oni niesamowite pomysły, a ich wyskoki bardzo mnie bawiły.

FIGLE...

Powieść Pani Antoniny Domańskiej to barwny obraz dworu Króla Zygmunta za czasów jego panowania. Po jego małżeństwie z Włoszką na zamku zachodzą olbrzymie zmiany.

Krótka opowiastka to przyjemna historyjka o grupie przyjaciół, paziów, żartownisiów, którzy na królewskim dworze słyną z dowcipkowania i figli. Paziowie postanawiają zrobić zawody na najlepszy figiel. Kto je wygra?

Barwna powieść, przyjemna, lekka, wbrew pozorom, ponieważ język nie zalicza się do współczesnych, ani nawet łatwych. Mimo to napisana w przystępny sposób. Jednakże książka ta niewiele wnosi, nie doszukałam się w niej żadnego głębszego przesłania.

Lektura według uznania.

FIGLE...