Serce kobiety

2018-10-15
9788381194563

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Poruszające niedługie opowiadanie - lakoniczne, proste, jak to u Londona. I bardzo wzruszające.

OCENA - 8/10 REWELACJA

Przepiękne opowiadania o kobietach z Dalekiej Północy. Z jednej strony oddanych, wrażliwych i wielkim sercu z drugiej zaś silnych, wytrwałych, niezłomnych. Krótka forma utworów (nowel),zachęca do czytania, bowiem nie ma w nich wątków pobocznych lub są w niewielkim zarysie, a skupiamy się tylko na kobietach, analizując ich wnętrze oraz poglądy.

Jack London magicznym słowem namalował obrazy niewiast. Zrobił to nad wyraz tkliwie i z fascynacją. Cudnie było zatem zmierzyć się z jego punktem widzenia płci przeciwnej oraz zweryfikować ją z własnym spojrzeniem. POLECAM. Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Jack...

To zaledwie 130-stronicowa książeczka, zawierająca zbiór nowel czy opowiadań o kobietach Północy, pochodzących z Kanady lub Alaski, o kobietach silnych, zdecydowanych, odpornych na trudy życia, oddanych swym mężczyznom, wiernych, a równocześnie dumnych i mądrych życiowo.

Niemal każda z tych opowieści to pean na cześć kobiet, fascynacja ich urodą, poświęceniem, miłością, oddaniem, to wyczuwalna tęsknota za kobiecym uczuciem, podziw dla ich hartu ducha i walki o przetrwanie w tak trudnych warunkach przyrody. To równocześnie wspaniała podróż po pięknych rejonach Alaski czy Kanady, tej letniej i tej ściskającej mrozem, zasypanej śniegiem.

Ten zbiór nowel Jacka Londona ukazał się po raz pierwszy w 1925 roku; ostatnie wznowienie na polskim rynku miało miejsce w kwietniu 2018 roku. Fascynacja autora Alaską i jej mieszkańcami od najmłodszych lat mnie wciągnęła i jak widać pozostała do dziś, podobnie jak do powieści J.O. Curwooda.

W namiocie ogrzewanym żelaznym piecykiem, odpoczywają na skórach, w bólu skurczów, grzejąc lód, by móc napić się wody -
mężczyźni snują opowieści o tym, jak tłuszcz przedwcześnie zabija tu na północy upadłych, jak nie wytrzymują trudów wędrówki przez śniegi tak uciążliwej, że podczas niej z głodu i zmęczenia padają psy w zaprzęgu.

Wśród snujących opowieści jest też Charles Dutka, Indianin z Siwaszów, który gdy pojął, "że świat należy do białych" stał się jednym z nich i zaczął mierzyć czyny ich miarą". Opowiada on historię swojej żony Passuk, Indianki, która kupił obojętnie jak psa, na którą nie zwracał uwagi do chwili, gdy w wyprawie przez śnieg i lód po pomoc dla umierających z głodu, doświadczył on jej poświęcenia, które ocaliło mu życie.

W tej opowieści słowa:

"Dziwne jest życie...Skąd bierze się w nas tak silne umiłowanie życia? Jest ono przecież grą, w której żaden człowiek nie wygrywa. Żyć - to pracować ciężko i cierpieć dotkliwie, dopóki starość nie przygniecie człowieka na tyle, że ręce jego opadną bezwładnie na zimny popiół martwych ognisk. Trudno jest żyć. W bólu chwyta niemowlę pierwszy swój oddech, w bólu oddaje starzec ostatnie tchnienie, a wszystkie dni nasze pełne są troski i smutku. Lecz człowiek mimo to zdąża w otwarte ramiona śmierci, potykając się, padając, ale spoglądając wstecz i walcząc do końca! A przecież Śmierć jest dobra. Tylko od życia poznajemy bólu. Kochamy jednak to Życie, a nienawidzimy Śmierci. Dziwne."

Czytając to
myślałam o tym, czy ciężko chory czterdziestoletni Jack London sam podjął decyzję o przedwczesnej rezygnacji z życia.
Zdarzenia ekstremalne w surowej przyrodzie, w świecie, w którym łatwo i śmierć z głodu, z zimna, z ręki chciwych.

Pochwała postaci silnych, wytrzymałych, gotowych do poświęceń konfrontowanych z doświadczeniami graficznymi. Realistyczne, przejmujące. Warto do tej lektury wrócić, jak wracam teraz po tylu latach.

Wśród snujących opowieści jest też Charles...

"Serce kobiety" to pięć opowiadań Londona zebranych w małej książeczce z ulubionej przeze mnie serii Kolibra. W opowieściach Jacka Londona
lód skuwa rzeki,mróz odmraza płuca, ogniem rozmraza się ziemię, by wykopać grób, a tu, gdzie czytam skwar i marzenie o cieniu.

Podziwiając Jacka Londona, który przeżyły trud życia poszukiwaczy złota na północy Ameryki przełożył na swoje opowiadania. W literaturze i w zakończonym dramatycznie w 40 roku życiu tworząc historię godną pamięci.

Dla tych, co chcą sobie przypomnieć:

W pierwszej opowieści "SERCE KOBIETY"

- w namiocie ogrzewanym żelaznym piecykiem, odpoczywają na skórach, w bólu skurczów, grzejąc lód, by móc napić się wody -

W tej opowieści słowa:

Czytając to

Już w świetle latarki z wyczerpującym się bateriami, na karimacie, przykryta na noc folią malarską by uciec od huku piosenek na czuwaniu Światowych Dni Młodych czytam ZA ZDROWIE WĘDROWCA NA SZLAKU.

W tej historii znowu jałowa walka z chłodem i śmiercią kolejnego poszukiwacza złota, który od dwóch lat nie widział żony i urodzonego pod jego nieobecność synka. Ściga kogoś skrzywdzony, czy dam jest ścigany skrzywdziwszy kogoś?

Jaka by nie była prawda o nim, w przyjmujących go nocą gościnnie ludziach Północy budzi on podziw i zdumienie swoją bezgraniczną wytrzymałością. To za niego piją ponczem bożenarodzeniowym wznosząc toast: " Pijemy zdrowie tego, który tej nocy wędruje po szlaku! Niech mu nie zbraknie sprawy. Niech jego psy utrzymują się na nogach, a zapałki jego oby zawsze zdołały skrzesać ogień! Niech Bóg go prowadzi, a szczęście nigdy nie opuszcza".

Już o świcie z obrazem śpiących na ziemi polotem ludzi (czuwanie przed mszą młodych z papieżem),czytam NIEOCZEKIWANE
"Widzieć dostrzegalne i robić powszednie - to prosta sprawa. Życie indywidualne skłonne jest raczej do bezwładu niż ruchu. Skłonność tę wzmacnia cywilizacja, w której zasięgu dostrzega się tylko dostrzegalne, a nieoczekiwane nadchodzi bardzo rzadko. Jeżeli jednak nadchodzi i jest wystarczająco ważne, niezaradne jednostki giną. Nie mogą zobaczyć niedostrzegalnego, nie mogą stawić czoła nieoczekiwanemu, nie potrafią dopasować starannie sformowanego życia do kształtów odmiennych, niecodziennych łożysk: giną u kresu własnego, utartego łożyska.".

To historia życia małżeństwa Edyty i Hansa, których jako poszukiwaczy złota na północy zaskakuje zima. Podczas odcinającej ich od ludzi zimy przychodzi im zmierzyć się z ludzką chciwości i mordem, zagrożeniem życia i wymierzenia sprawiedliwości w warunkach, gdy prawo stanowią oni.

KOCHANY KLEKS

to historia wspaniałego psa, który nie chce ciągnąć sam w zaprzęgu. Mimo iż jest na północy nie tylko bezużyteczny, ale i przynosi szkody kradnąc, patrzy on na swoich właścicieli tak, że ci nie śmieją go zastrzelić. Pies ten sprzedawany wciąż do nich wraca. Ku ich zdumieniu i rozpaczy.

MEKSYKANIN

1911 rok. Meksyk, także w przygranicznej strefie Stanów przygotowuje rewolucję. Planując obalenie władzy Porfirio Diaza. W spiskującej przeciwko niemu Juncie pojawia się 18-letni Meksykanin.

Nienawiść w jego oczach i pełne opanowania milczenie budzą niepokój i nieufność jego towarzyszy. Zastanawia ich, w jaki sposób zdobywa on pieniądze potrzebne rewolucji. Boją się tego człowieka o dwóch tożsamościach.

W jakich okolicznościach Juan Fernandes, chłopiec urodzony w wypełnionej miłością rodzinie przemienił się w gotowego zabijać :Felipe Verę.

Z ciekawością wróciłam do znanych mi sprzed lat opowiadań.

• Literatura piękna
  • Literatura amerykańska