Wysokie Progi

Okładka książki Wysokie Progi Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Okładka książki Wysokie Progi
Tadeusz Dołęga-Mostowicz Wydawnictwo: Psychoskok Cykl: Magda Nieczajówna (tom 2) klasyka
klasyka
Magda Nieczajówna (tom 2)
Psychoskok
2018-08-24
1988-01-01
9788381193894

Dopełnienie pierwszej części. Tym razem główna bohaterka wkracza na prawdziwe, ziemiańskie salony - jeszcze całkiem niedawna pospolitość zostaje daleko w tyle. Znajduje się w towarzystwie ludzi bogatych, wykształconych i okszesanych. To znaczy tak się może wydawać, bo znając ich od środka wcale nie jest z nimi tak dobrze.

Dołęga-Mostowicz nie zawodzi w trafnej obserwacji zepsucia arystokracji. Tego grona ludzi, którym zazdrościmy, marzymy by obracać się między nimi. Tylko czy faktycznie warto?

Pomimo, że książka mi się całkiem podobała lekko męczyłem się podczas czytania. Nie potrafię opisać z czego to wynikało. W porównaniu do "Złotej maski" jest napisana zwięźlej, bardziej dynamicznie. Podobnie jest w niej mało akcji, dużo psychologii. Być może oceniłbym ją wyżej, ale to zakończenie. Według mnie autor zrobił je na siłę. Po prostu, aby książka miała w miarę szczęśliwy koniec.

Dołęga-Mostowicz nie zawodzi w trafnej obserwacji...

Na "Wysokie Progi" trafiłam przypadkiem w naleśnikarni "Czytadło" w Warszawie (którą polecam!). Książka zwróciła moją uwagę z powodu Autora. Nie wiedziałam, że to druga część cyklu. Wciągnęłam się i jak najszybciej zdobyłam egzemplarz do przeczytania w domu. Spodziewałam się, że głównym bohaterem będzie jednak Ksawery, ale zmiana na Magdę tylko wyszła powieści na dobre.
Jak w każdej powieści Dołęga-Mostowicz obnaża ludzką naturę i jej ciemniejszą stronę. Wielokrotnie zaskakuje, a przy tym opisuje życie bohaterów i realia ich czasów, że od książki trudno się oderwać.

Jak...

Wysokie Progi - jednak lubię takie historie. Bardzo wciągają mnie opowiadania typu Nad Niemnem , Król, Maska.
Ubawiłem się a raczej doświadczyłem zabawnych sytuacji czytając lekturę,
Opowiadanie uczy dawnych manier, taktu, bywania w towarzystwach .
Tło całej opowieści jest mezalians , który para się swoimi prawami na XIX w.
A co ztego wynikło i co się wydarzyło , zapraszam do przeczytania .

Ubawiłem się a raczej doświadczyłem zabawnych sytuacji czytając lekturę,
Opowiadanie uczy dawnych manier, taktu, bywania w towarzystwach .
Tło całej opowieści jest mezalians , który para się swoimi prawami na XIX w.
A co ztego wynikło i co się wydarzyło ,...

2 cz i kontynuacja Złotej Maski.
Rewelacyjna. Super opisuje schemty i wartości panujące w warstwach Społecznych.
Łatwo się czyta, język I styl jakiego dziś już trudno szukać we współczesnej twórczości-charakterystyczne dla Mostowicza również poczucie humoru.Polecam.

2 cz i kontynuacja Złotej Maski.
Rewelacyjna. Super opisuje schemty i wartości panujące w warstwach Społecznych.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Autor i tym razem nie zawodzi w demaskowaniu. Aż dziw bierze, ze tyle rzeczy robimy na pokaz.

Dołęga-Mostowicz porusza kwestię awansu społecznego w międzywojennej Polsce. Była aktorka i córka rzeźnika awansuje przez zamążpójście na arystokratkę. Można zobaczyć, jak arystokracja reaguje na wtargnięcie osoby spoza ich klasy do jej zamkniętego kręgu. Ciekawe portrety postaci, szczególnie komiczny obraz matki Ksawerego, obyczaje i savoir-vivre sprzed 100 lat, akcja nieskomplikowana, aczkolwiek całkiem całkiem. Nagłe urwanie jej jak w „Dyzmie” mogłoby w tym wypadku sugerować, że nastąpi ciąg dalszy, ale nie nastąpił.
Lektorka Hanna Kamińska czyta szybko i niechlujnie, wymowa „pedziała” zamiast „powiedziała”, „odproadził” zamiast „odprowadził” itp. raziła mnie i denerwowała.

kolejna zachwycająca pozycja z twórczości Dołęgi-Mostowicza. to pisarz, którego można czytać i czytać i czytać. kontynuacja Złotej Maski z pięknymi opisami Warszawy, wsi, socjety i ich relacji - zdrad, romansów, wzlotów i upadków, miernoty i wielkości.

Czasem przy lekturze książki przeświadczeniu o niskiej jakości treści towarzyszy wiara, że koniec książki przyniesie rozwiązanie lub zmianę, która nada sens całości i pomoże zapomnieć o trudach brnięcie przez pierwsze części książki. Niestety wiara ta bardzo rzadko spotyka się ze spełnieniem. Tak też było w przypadku tej książki. W zasadzie jedyną motywacją do lektury była chęć nadania sensu przygodom bohaterki pierwszego tomu. Spotkał mnie więc podwójny zawód.
Nie mogę rozwikłać co przyświecało autorowi przy tworzeniu tej książki. Czy chciał ukazać w złym świetle warstwę właścicieli ziemskich, czy też pokazać bezmiar zepsucia polskich elit. Być może chodziło o ukazanie spirali w którą można wpaść zadając się ze złym towarzystwem i nie stosując się do konserwatywnych zasad. W każdym z tych przypadków wydźwięk nie jest mocny i jasny. Dodatkowe urwanie powieści nie pozostawia nawet odrobiny satysfakcji. Podobny zabieg sprawdził się znakomicie przy opisywaniu perypetii Nikodema Dyzmy. Tu jednak jeszcze spotęgował efekt rozczarowania. Ani Magdalena Runicka (Nieczajówna) ani jej mąż Ksawery nie wzbudzili we mnie sympatii, stąd śledzenie ich losów nie było dość fascynujące. A biorąc pod uwagę monotonię wypadków i powtarzające się wydarzenia - całość zdaje się być po prostu nudna. Widocznie kiedyś wydawało się wszystko, co zostało napisane. I obok wielkich dzieł autora trafiały się też takie "średniaki".

Trzymając się porównania, które proponuję w szkicu o "Złotej masce", niniejsza powieść to drugi sezon serialu z Magdą Nieczajόwną w roli głόwnej.

Akcja "Wysokich progów" wyraźnie zwalnia, stając się miejscami wręcz kontemplacyjna. Nie bez wpływu na ten fakt pozostaje rόwnież mniejsza ilość bohaterόw poruszających się głównie w przestrzeni majątku Wysokie Progi. Istotnym elementem kształtującym przebieg akcji jest rozbudowany rys psychologiczny członków arystokratycznej rodziny oraz samej Nieczajówny.

Magdzie udaje się wyrwać z błędnego koła intryg i podłości, ktόre w życiu estradowym były na porządku dziennym. Otόż wygrywając głόwną nagrodę w konkursie prasowym, wypływa w rejs statkiem wycieczkowym po Europie. Na pokładzie pozna Ksawerego Runickiego, ziemianina, ktόry znacząco wpłynie na jej przyszłe losy...

W kolejnych rozdziałach jesteśmy świadkami działań Magdy mających na celu uratowanie majątku Wysokie progi. Jednocześnie obserwujemy trudy życia pani domu, ktόra z cόrki rzeźnika awansuje do roli arystokratki. Relacje z nową rodziną pokazują, że proces ten nie przebiega bezboleśnie.

"Wysokie progi" są zarazem oskarżeniem pod adresem arystokracji, ktόra, grzesząc megalomanią i pychą, przypisuje sobie zasługi rozmijające się z jej faktyczną wartością. Jest to wniosek o tyle ciekawy, że Dołęga-Mostowicz rόwnież wywodził się z warstwy ziemiańskiej.

"Wysokie progi" to zarazem kolejna odsłona zagadnienia, o ktόrym mowiłem już wcześniej: kwestia awansu społecznego żywo interesowała szerokie masy społeczeństwa obrazując jednocześnie jego przemiany a obietnica zawarta w książce zaspokajała głόd niezwykłości i poniekąd z niego… leczyła.

• Beletrystyka
  • Obyczajowe