Mądre kobiety wiedzą, kiedy mówić NIE

Okładka książki Mądre kobiety wiedzą, kiedy mówić NIE Kevin Leman
Okładka książki Mądre kobiety wiedzą, kiedy mówić NIE
Kevin Leman Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Smart Women Know When to Say No
Oficyna Wydawnicza Vocatio
2016-01-01
2016-01-01
Sara Wacławik
#psychologia #związki #asertywność

"Spróbuj. Zrób pierwszy malutki krok i przekonaj się, że może on prowadzić do ogromnej zmiany w stronę lepszego życia. Wystartuj dziś z pozycji "NIE!".

Czy znacie tę kobietę? Jej życiowe motto to spokój za wszelką cenę. To kobieta, która bierze na siebie więcej, niż jest w stanie unieść. Czuje się odpowiedzialna za porażki i zaniedbania wszystkich innych ludzi. Powinna zostać poręczycielem, bo jest świetna w wyciąganiu ludzi z kłopotów. Każdy ją lubi, bo jest bardzo miłą osobą. Ona zaś pragnie, żeby oceanu jej życia nigdy nie wzburzyła nawet najmniejsza falka. Unika konfliktów. Śmieje się z żartów, których nie rozumie. Nie wydaje się urażona, kiedy ktoś jej uwłacza. Jest odpowiedzialna za wszystko. Jeśli pada w czasie rodzinnej imprezy na świeżym powietrzu, to jej wina, bo ona wybierała miejsce. Najprawdopodobniej jest najstarszą lub środkową córką. Ludzie znają jej słabe strony. Wiedzą, jak ją sprowokować. Niejednokrotnie jej paliwem bywa poczucie winy, z którym żyje nawet przez tydzień. Napędzana wyrzutami sumienia, brnie przez życie, nie wiedząc, jak powiedzieć "NIE". Taka kobieta to Obsesyjna Zadowalaczka. Czy znasz taką? A może sama nią jesteś?

Jeśli tak, to wiedz, że "Mądre kobiety wiedzą, kiedy mówić NIE" jest książką napisaną specjalnie dla ciebie i dla tych, którzy chcą ci pomóc. Co ważniejsze, publikacja ta pomoże ci stać się kimś, kogo nazywam Zadowalaczką Mądrą i Pozytywną. Wówczas będziesz mogła pomachać na odchodne dawnej wersji siebie i tym momentom, w którym mówiłaś "tak", choć tak naprawdę chciałaś powiedzieć "nie".

Jest to bardzo dobra pozycja, motywacyjna i traktująca o rozwoju osobistym kobiet. Nie jest to książka dla każdego, jest dla kobiet, które mają problemy z poczuciem własnej wartości, niedotlenieniem, niedocenieniem w związków, ale i również w życiu. Mnie bardzo się ona przydała, wynotowałam wiele cennych informacji, faktów i porad. Autor przytacza wiele ciekawych przykładów z życia, dzięki czemu książka jest bardziej autentyczna. Bardzo szybko się ją czyta, jednak nie polecam tego - warto dać sobie na nią kilka dni, by wycisnąć z niej jak najwięcej dobrego dla siebie.

Czytelnik czytając tę pozycję może dowiedzieć się więcej o sobie i otaczających go ludziach. Poznaje odpowiedzi na wiele nurtujących go pytań, takich jak np. "Czy nie potrafiąc mówić "NIE" jestem nieużyteczna? Bezwartościowa?", "Jak zadowolić siebie bez poczucia winy?" Książka podzielona jest na IV części, a każda z nich jest inna i wnosi coś nowego do całości. Część pierwsza traktuje o portrecie kobiety będącej Obsesyjną Zadowalaczką Innych, druga uświadamia, dlaczego Obsesyjna Zadowalaczka nie umie powiedzieć "nie"?. Część trzecia pokazuje, jak Obsesyjne Zadowalaczki biorą ślub na dobre i żyją na złe. Natomiast w ostatniej części autor ukazuje Portret Zadowalaczki Mądrej i Pozytywnej - co jest kwintesencją całej książki.

Leman podaje praktyczne rady w wielu różnych, czasem nawet skrajnych przypadkach i sytuacjach, pokazuje, jak przestać kolekcjonować przewinienia, gdy kobieta żyje w ciągłym poczuciu winy i w przygnębieniu. Zadaje wiele trafnych pytań, wczuwa się w czytelnika i umiejętnie polemizuje z nim. Pokazuje również, że można żyć pełnią życia i stać się spełnioną i szczęśliwą kobietą, czego dowodem są przykłady z życia autora i jego pacjentek.

Książka pokazuje, że czasami nie warto na siłę próbować zadawalać innych ludzi, a skupić się przede wszystkim na sobie i na swoich potrzebach. Ponieważ każda z nas jest ważna, wartościowa i każda z nas zasługuje na chwilę dla siebie. Polecam tę lekturę każdej kobiecie, ponieważ pozwoli ona lepiej zrozumieć ją samą i mechanizmy jej działania. Polecam też mężczyznom - by lepiej zrozumiały swoje kobiety, wspierały je i pomagały im w chwilach zwątpienia w swoje możliwości.

"Gdy dzień się skończy, i ty z nim skończ. Zrobiłaś, co mogłaś. Niewątpliwie wkradły się weń absurdy i pomyłki - zapomnij o nich tak szybko, jak tylko potrafisz. Jutro jest nowy dzień - zacznij go dobrze, z duchem lekkim, niezmąconym wczorajszymi nonsensami. Ten dzień jest wszystkim, co jest dobre i sprawiedliwe. Ze swoimi nadziejami i okazjami jest zbyt cenny, aby marnować choć chwilę na dzień wczorajszy."

Bardzo dobra książka o "zadowalaczkach innych" Autor rozbija problem na czynniki i daje przykład kobiet, z którymi prowadził sesje terapeutyczne - co daje również bardziej praktyczne spojrzenie na problem

Ta książka zdecydowanie nie jest dla każdego. Jeśli nie macie problemu z poczuciem wartości i niedocenienia, lektura może po prostu być dla Was nudna. Mnie bardzo się przydała, wynotowałam sobie z niej sporo ciekawych rzeczy. Dowiedziałam się czegoś o sobie i otaczających mnie ludziach. Zobaczyłam, jakie postępy robię w pracy nad moją samooceną i przy okazji zastanowiłam, czy będąc Zadowalaczką Lekko Wypaloną (w pracy i w stosunkach z rodzicami),nie jestem np. Kontrolerem dla mojego męża (który nie ma w sobie nic z Kontrolera).

Sięgając po książkę "Mądre kobiety wiedzą, kiedy mówić NIE", miałam pewne wyobrażenia i spore oczekiwania. Tytuł tej publikacji może wprowadzić zamęt.

Czy Tobie też zapala się lampka z myślą „jeśli nie umiem mówić NIE, to znaczy, że jestem głupia?”. Zanim zdecydowałam się na lekturę, przeczytałam kilka opinii, wszystkie były bardzo pozytywne.

Kevin Leman jest doktorem psychologii, mężem, ojcem pięciorga dzieci, autorem wielu bestsellerów na temat wychowania i relacji. Przede wszystkim jednak jest praktykiem, prowadzi terapie par od przeszło 20 lat, co ma ogromny wpływ na to, co i w jaki sposób pisze i proponuje.

Szczerze mówiąc ta lektura mnie zaskoczyła. Autor na początku proponuje pewien test. Czy jesteś kobietą, która stara się zadowalać wszystkich, kosztem samej siebie? Czy nie potrafisz mówić nie, a twój mąż jest kontrolerem albo człowiekiem, który nie cierpi kobiet?

Autor charakteryzuje w precyzyjny i łatwy sposób postać Obsesyjnej Zadowalaczki – kobiety, która za wszelką cenę próbuje wszystkich zadowolić, nawet jeśli nie ma na to sił i ochoty. Kobiety, która czuje się odpowiedzialna za porażki i zaniedbania wszystkich innych ludzi wokół.

Jakie są jej cechy charakterystyczne? Czy brak ojca, to jaka była matka wpływa na to, jak funkcjonujemy w dorosłym życiu? Jaki wpływ na to, jak żyjesz i reagujesz ma to, którym dzieckiem w rodzinie się urodziłaś?

Leman podaje praktyczne rady w sytuacjach, gdy mówisz „tak”, zamiast „nie” z obawy przed odrzuceniem. Pokazuje jak przestać kolekcjonować przewinienia , gdy żyjesz w ciągłym poczuciu winy i poczuciu bycia gorszą.

Jaki wpływ na twoje funkcjonowanie ma perfekcjonizm? Co jeśli zwiążesz się z kontrolerem, który np. sprawdza każdy wydany przez ciebie grosz? Jak żyć z mężczyzną, który cię źle traktuje? Czy jest dobre wyjście w sytuacji, gdy mąż cię zdradza?

Autor zadaje bardzo wiele trafnych pytań. Pokazuje jakie mogą być drogi twojego życia, gdy udzielasz na nie takiej czy innej odpowiedzi.

Jest nadzieja. Można inaczej. Można żyć pełnią życia, być szczęśliwą i spełnioną – tego dowodzą choćby historie wielu kobiet, z którymi terapeuta pracował i których historie możemy poznać w jego książce. Historie mocne, bo pełne bólu, często przemocy i beznadziei.

Nie jest to zbiór łatwych porad. Powiedziałabym raczej, że książka stawia poprzeczkę bardzo wysoko, szczególnie kobietom, które nie wierzą, że cokolwiek w ich życiu może zmienić się na lepsze.

Czy nie warto jednak wejść na tę drogę i zobaczyć gdzie na niej jestem? Choćby po to by zrobić minimalny krok w przód.

Polecam tę lekturę każdej kobiecie, nawet jeśli nie widzi się w roli Obsesyjnej Zadowalaczki – być może lektura pomoże ci zrozumieć kobiety żyjące obok ciebie?

Polecam ją też mężczyznom – być może dostrzeżecie coś, co bardzo mocno was zaskoczy i pomoże bardziej zrozumieć zagubione kobiece serce?

Kevin Leman jest doktorem...

• Rozwój osobisty
  • PSYCHOLOGICZNE
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Przeczytane w 2022
  • Nie ma w bibliotece