Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Tom 4. Ścieżka diamentu

Okładka książki Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Tom 4. Ścieżka diamentu Cube Kid
Okładka książki Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Tom 4. Ścieżka diamentu
Cube Kid Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Pamiętnik 8-bitowego wojownika (tom 4) Seria: Pamiętnik 8-bitowego wojownika literatura dziecięca
literatura dziecięca
Pamiętnik 8-bitowego wojownika (tom 4)
Pamiętnik 8-bitowego wojownika
Diary of an 8-Bit Warrior: Path of the Diamond
Jaguar
2018-11-15
2018-11-15
Michał Zacharzewski
Minecraft

Mamy za sobą już siódmy tom „Pamiętnika 8-bitowego wojownika” autorstwa Cube Kida, a ja zauważyłam, że nie wspomniałam Wam o tym cyklu ani razu, wiec, o każdym, będzie króciutko, abyście wiedzieli, jaką tematykę oraz wyzwania się w nich pojawi. Oczywiście mamy tu po raz kolejny nawiązanie do Minecrafta. Autor serii skrywający się pod pseudonimem Cube Kid to mieszkający na Alasce Erik Gunnar Taylor, wielki fan gier wideo. Jego pierwsza opowieść nawiązująca do Minecrafta pojawiła się w 2015 roku w formie ebooka ("The Diary of a Minecraft Villager"). Minecraftowy fanart spotkał się z ciepłym przyjęciem fandomu i dzięki temu bardzo szybko do czytelników trafiły książki Cube Kida, a później tłumaczono je na wiele języków. "Pamiętnik 8-bitowego wojownika" to seria w której znajdziemy opowieści połączone z komiksami. Stworzona wokół bohaterów opowieść funkcjonuje jako fanfik i jest "nieoficjalna opowieść ze świata Minecraft" (ta informacja znajduje się na okładkach książek). Realia gry są widoczne gołym okiem, a seria ma formę pamiętnika wzbogaconego pięknymi ilustracjami Saboten. Do tego każdy tom lekko nawiązuje do poprzednich, ale jednocześnie jest autonomiczny, a tytuł nawiązuje do kolejnych etapów awansu społecznego bohatera.
W "Pamiętniku 8-bitowego (wieśniaka) wojownika" poznajemy 12-letniego Runta mieszkającego w Minecraftii, czyli w wiosce nękanej przez moby (potwory i stwory). Bohatera określającego się jako wieśniak jest monotonne. Codzienność toczy się wokół uprawy ziemi. Runt marzy jednak o bardziej urozmaiconym, pełnym przygód i wyzwań życiu, w którym potrafiłby walczyć z mobami. Nowy rok szkolny może przynieść odmianę losu młodego wieśniaka, który będzie mógł nauczyć się obrony przed mobami. Do tego pięcioro najlepszych uczniów będzie mogło kontynuować edukację i podążać ścieżką Wojownika. Rywalizacja będzie ostra..
W drugim tomie cyklu zatytułowanym "Od ziarna do miecza", który dążąc do spełnienia marzeń musi mierzyć się ze swoimi słabościami i przeciwnościami losu oraz prześladowcami w szkole. Na szczęście ma wspierających przyjaciół, nawet jeśli tego nie widzi i nie docenia. Zobaczymy też, że wioska jest w większym niebezpieczeństwie nim nam się początkowo wydawało. Mieszkańców czeka wielka bitwa z mobami.
"Craftingowe sojusze" to opowieść o wyzwaniu jakim jest bitwa oraz jak niewiele wiedzą i potrafią, aby stanąć do walki z groźnymi mobami. Uczenie w szkole sztuk walki okazała się niewystarczająca. Do tego uczniowie tworzą grupki rywalizujące o możliwość dalszej nauki. Runt zdecydowanie nie jest tu faworytem, który miałby szansę na dalsze rozwijanie umiejętności. Jednocześnie Herobrine (najpotężniejszy wróg) coraz bardziej zagraża mieszkańcom wioskomiasta. Ludzie nie bardzo wiedzą, w jaki sposób można go pokonać.
"Ścieżka diamentu" to tom pełen zmian. Bohater stara się wybrać ścieżkę diamentu, a akcja tutaj wydaje się pędzić oraz staje się coraz bardziej napięta. Do tego Peble wysadza mur, Runeze staje się aktualne (Runt+Breeze),do akcji coraz wyraźniej wkracza optymistyczna geniuszka kraftingu Lola, humanoidy zaczynają kraftować ludzką odzież, a wyznaczony przez Herobrine czas nieuchronnie się zbliża.
W „Trybie misji” mamy kolejne zmiany i wyzwania, a także zmiany zasad: 5 najlepszych uczniów nie tylko będzie mogło wybrać Ścieżkę Wojownika, ale też staną się kapitanami drużyn wojowników. Nim do tego dojdzie po drodze mają jeszcze trudne egzaminy i dużo pracy, a także starć z mobami. Na Runta czekają poważniejsze zadania. Po uzyskaniu kolejnego poziomu w stopniu wojownika musi ruszyć poza mury osady i odnaleźć artefakty, a mianowicie strój i kuźnię, a później rusza w drogę do Grobowca Zapomnianego Króla.
„Kuźnia przeznaczenia” to szóste spotkanie z bohaterami. Przemianie ulegają relacje społeczne. Runt musi zaufać swoim wrogom, a także poznaje nowych przyjaciół. Nie zabraknie tu tez duetu Runt i Breeze. Bohaterzy wyruszają do Zatoki Puszczyka, gdzie spotkają kolejnych sprzymierzeńców w walce z mobami oraz rycerzy Aetcherii. Dotrą też do opuszczonych murów wioski Elfów.
Do tego Runta oraz jego przyjaciół czeka niezwykłe szkolenie w samej stolicy, a później walka z siłami ciemności.
„Pamiętnik 8-bitowego wojownika: poszukiwacza przygód” to tom zapowiadający zmiany. Zobaczymy, że Runt jest jedynym wojownikiem mogącym ruszyć na poszukiwania Udoskonalonego Stołu Rzemieślniczego, bezcennego urządzenia w walce z wrogiem. Misja pozwali mu zdobyć nowe umiejętności oraz poszerzenie wiedzy o świecie.
W każdym tomie na plan pierwszy wyraźnie wysuwa się walka dobra ze złem. Bohaterzy muszą być gotowi na odparcie ataku oraz naprawę zniszczeń. Podróż i nowe miejsca obfitują w wiele niespodzianek. Runt, Breez, Max, Strup, Ophelia, Lola i Emerald opuszczają wioskę by udać się do Aetherii, zwanej również Loriką. W szkole ważne miejsce odegra tabliza z wyzwaniami. Zobaczymy też, że nie każdemu uczniowi udaje się ukończyć Akademię.
Dla fanów Minecrafta cykl ten jest ciekawą propozycją. Twórca bardzo wiele czerpie z fantastyki. Całość ma ciekawą szatę graficzną i dużą, zróżnicowaną czcionkę. Akcję poznajemy z pamiętnika bohatera ulegającego licznym przemianom, wyznaczającego sobie cel i awansującego społecznie. Zobaczymy tu średniego ucznia, który systematycznie dąży do spełnienia marzeń.

Znajomość z Runtem zakończyła się dla nas na razie na czwartym tomie, "Ścieżka diamentu". Muszę w końcu dokupić ten brakujący 5 tom. Szkolenie Runta zbliża się do końca. W międzyczasie nieco zmieniły się zasady - nie tylko 5 najlepszych uczniów będzie mogło wybrać Ścieżkę Wojownika, ale ta najlepsza piątka zostanie kapitanami drużyn wojowników. Ale po drodze uczniowie muszą się jeszcze uporać z trudnymi egzaminami, więc czeka ich jeszcze mnóstwo pracy. A tymczasem moby oczywiście nie próżnują.

Przed nami jeszcze dwa tomy, ale da się wyrobić opinię o serii na podstawie tych czterech już przeczytanych. Dla fanów Minecrafta to świetna propozycja - tekstu nie jest dużo, a czcionka jest spora, więc książki nadają się do samodzielnego czytania przez dzieci. Autor zadbał o to, żeby fabuła była ciekawa, nie brakuje w niej zwrotów akcji, a w dodatku jest bardzo zabawnie (co jest ważne w książkach dla dzieci - zmniejsza ryzyko, że się znudzą). W naszym przypadku to ja czytałem im na głos i muszę powiedzieć, że nawet pomimo tego, że nigdy mnie do Minecrata nie ciągnęło, to nie była to dla mnie męcząca lektura. Może nie o wszystkim miałem pojęcie, ale dzieciaki nie narzekały i słuchały z zainteresowaniem.

Naprawdę warto zainwestować w tą serię jeśli macie fana Minecrafta w domu. Książeczki mają ok. 250 stron (2 tom jest krótszy, ma ok. 200 stron) i czyta się je szybko. Ilustracje są bardzo udane - nawet mi się spodobały, a fanem gry przecież nie jestem. Cena przystępna 🙂 Polecamy 😁

Czwarta część przygód Runta uderza najbardziej ZMIANAMI! Które obracają światopogląd Runta o 180 stopni. Bohater stara się wybrać ścieżkę diamentu. Kolejne wydarzenia następują po sobie bardzo szybko, a znani nam już bohaterowie zaczynają zachowywać się nieobliczalnie. Daje się odczuć atmosferę podminowania i to, że cel jest coraz bliżej. Peble wysadza mur! Runeze staje się aktualne (Runt+Breeze <3). Pojawia się Lola, która jest optymistycznym do bólu geniuszem kraftingu! Runtowi odbija na jakiś czas i z tych mniej wyraźnych zmian humanoidy zaczynają kraftować ludzką odzież. Pojawił się też Cogbogle. Ach... Ogromne zmiany. Jak Runt sobie z tym poradzi? Przecież Herobrine wyznaczył im określony czas! I co z największym marzeniem farmera? Spełni się czy nie? Nie zdradzę więcej, musicie przeczytać sami.

W czwartym tomie znajdziecie jeszcze więcej ilustracji i wyróżnień w tekście. Przygotujcie się na spore emocje. Chociaż ta przygoda Runta dobiegnie końca, w przygotowaniu są kolejne tomy serii.

Miłego czytania!

Książka przyciąga uwagę nie tylko fanów gry. Pomysł na fabułę w postaci pamiętnikowych wpisów oraz zmagania bohatera z ichniejszą rzeczywistości, wzbudzą zainteresowanie większości czytelników, gustujących w przygodach czy fantastyce. Na pierwszy plan wysuwa się, z pozoru nierealne, marzenie bohatera, determinacja z jaką pragnie je realizować oraz odwaga wyrywania się z pewnego schematu.
Działania bohaterów bardzo podkreślają ideę walki dobra ze złem, stawienie czoła wrogowi poprzez wykorzystywanie jego słabości. Nie brakuje tu również wewnętrznej rywalizacji między mieszkańcami wioski oraz wątku, który angażuje graczy z Ziemi, zwanych przez mieszkańców Minecrafii humanoidami. To społeczność, która zbyt mocno wczuła się w grę Minacraft i utknęła w niej, nie znając drogi powrotnej. Waleczne doświadczenie owych graczy okazuje się bezcenne w starciu z wrogiem.

Recenzja w całości: http://mamao.pl/poznaj-dalsze-losy-8-bitowego-wojownika/

Emocje rosną super książka bardzo polecam