Skradzione ciało oraz inne opowiadania

Okładka książki Skradzione ciało oraz inne opowiadania Herbert George Wells
Okładka książki Skradzione ciało oraz inne opowiadania
Herbert George Wells Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Klasyka literatury angielskiej fantasy, science fiction
Klasyka literatury angielskiej
Wydawnictwo CM
2018-11-01
2018-11-01
wells opowiadania science fiction

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Zbiór opowiadań Wellsa liczy zaledwie prawie 80 stron, więc można go przeczytać w jeden wieczór. Opowieści są krótkie, treściwe, ciekawe. Generalnie. Oprócz może pierwszej, każda kolejna prezentowała dobry poziom. Są tu elementy fantastyki oraz grozy.

Pierwsze KUSZENIE HARRINGAYA jest najsłabsze w mojej opinii. Mamy tu jakby wariację słynnej powieści Oscara Wilde'a "Portret Doriana Graya". Wersja Wellsa jest nieco inna, skąpo przedstawiona, średnio ciekawa.

Kolejne "W OTCHŁANI" to już czysta fantastyka. Autor wyraźnie inspiruje się Juliuszem Verne'em, z którym prywatnie nieco konkurował, aczkolwiek wiekowo był trochę młodszy. Opowiadanie obiecuje cuda i ich dostarcza. Całkiem udane moim zdaniem.

Lecz następne "JABŁKO" tylko owe cuda obiecuje, ale autor mimo wszystko mnie zaintrygował pomysłem na tyle, że do końca trwałem dzielnie przy lekturze tej miniatury można by rzec. Warto te jabłko zjeść - tak myślę.

Następne dwa to już czysta groza. "SKRADZIONE CIAŁO" przypomina słynną powieść R. L. Stevensona o Doktorze Jekyllu i Panu Hydzie. Tutaj jest podobnie: mamy zmianę osobowości na szaloną, terror w mieście, lecz nieco inaczej to wygląda, gdyż jesteśmy świadkami swoistego opętania. Tak jakby. Dobrze napisana historia, trzymająca poziom do końca. Jedna z lepszych ze zbioru.

Lecz palmę pierwszeństwa ma u mnie "DOLINA PAJĄKÓW"! Jak ktoś ma arachnofobię lub generalnie czuje niepokój na widok pająków, niech będzie ostrożny. Czytając te opowiadanie w kilku momentach aż poczułem niemiłe łaskotanie, wyobrażając sobie ów pająka, który chodzi mi po ciele. Tutaj mamy tajemnicę (choć tytuł w zasadzie zdradza z miejsca wszystko),autor umiejętnie prowadzi trójkę bohaterów przez zagadkową dolinę, by w końcu napędzić im niezłego stracha. A przynajmniej czytelnikowi, który może lękać się pajączków. A tych nie zabraknie. Och nie...

Polecam całość, choć z pewnością będziemy czuli niedosyt. Tylko pięć krótkich historyjek? Niestety. Ale warto tak czy inaczej.

Opowiadania o portretowym demonie, batyskafie i morskich ludziach, zakazanym owocu i ukrytej w nim wiedzy świata, wychodzeniu duszy z ciała i krainie cieni, a także o pająkach gigantach latających w kokonach i pożerających ludzi wraz z końmi, czyli pięć dość specyficznych opowiastek fantasy.
A że ja wolę bardziej fantastykę naukową to wspomniane opowiadania nie do końca przypadły mi do gustu, a przy tytułowym "Skradzionym ciele" zdarzyło mi się parę razy ziewnąć.
Ale nie zmienia to faktu, że bardzo cenię twórczość Herberta Georgea Wellsa, a czytanie takich pozycji, jak "Wehikuł czasu", "Wyspa doktora Moreau" i "Niewidzialny człowiek" było niemałą przyjemnością.

PRZEKRÓJ WELLSA

Można nie lubić, ale znać wypada. Ile to razy słyszeliście to konkretne hasło odnośnie książek, filmów czy nawet komiksów? Ale czyż nie jest prawdziwe? Są w końcu takie dzieła – i wcale nie jest ich mało – które każdy z nas powinien choćby spróbować poznać. Nie cierpicie kryminałów (jeśli czytacie współczesne hity to wcale się Wam nie dziwię),ale jednak przygód Sherlocka Holmesa warto byłoby liznąć i tak. Tak samo jak „Trzech muszkieterów”, nawet jeśli przygodowe opowieści płaszcza i szpady napawają Was odrazą. To samo tyczy się oczywiście wszystkiego, co doczekało się łatki „klasyki” i tak samo jest właśnie z prozą Wellsa. Dlatego też odrzucicie wszelkie uprzedzenia, zapomnijcie z czym macie do czynienia i jak nazywa się autor. Zamiast tego sięgnijcie po jedną z jego książek – a co na początek przygody z danym twórcą nadaje się lepiej, jak nie zbiór opowiadań, pokazujący różne strony jego twórczości, tak, jak właśnie ten? – i przekonajcie się, co ma do zaoferowania. I nie myślcie, że miejsce w historii literatury zapewnił sobie tylko tym, że był jednym z ojców fantastyki. Bynajmniej.

Pięć krótkich opowiadań i pięć niezwykłych spojrzeń na zjawiska nadprzyrodzone i technologię. W „Kuszeniu Harringaya” tytułowy bohater, artysta, który chce stworzyć arcydzieło, z każdą kolejną próbą jest coraz mniej zadowolony z efektu finalnego. W kolejnym tekście, zatytułowanym „W otchłani”, naukowcy chcą zgłębić tajemnice morskich odmętów. By to zrobić, budują kulistą machinę, która zabierze ich na dno, zapewniając jednocześnie i tlen, i ochronę przed ciśnieniem. Pytanie jednak czy całe przedsięwzięcie im się uda, a jeśli tak, co tam na nich czeka…

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater: https://sztukater.pl/ksiazki/item/27223-skradzione-cialo-oraz-inne-opowiadania.html

PRZEKRÓJ WELLSA

• 📄Opowiadania
  • 5/10
  • _literatura_brytyjska
  • Piękna angielska: Modernizm
  • • Legimi

Dodaj cytat z książki Skradzione ciało oraz inne opowiadania