Kto mi dał skrzydła. Rzecz o Janie Kochanowskim dla starszych dzieci.

Okładka książki Kto mi dał skrzydła. Rzecz o Janie Kochanowskim dla starszych dzieci. Janina Porazińska
Janina Porazińska Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
Czytelnik
1958-01-01
1958-01-01

Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...
Okładka książki Zasypianki Paweł Beręsewicz, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Józef Czechowicz, Agnieszka Frączek, Dorota Gellner, Dorota Głośnicka, Czesław Janczarski, Lech Konopiński, Urszula Kozłowska, Janina Porazińska, Ludwik Starski, Ewa Szelburg-Zarembina, Danuta Wawiłow
Zasypianki Paweł Beręsewicz,&n...

Przeczytałam dwa razy.Od tej pory kocham Kochanowskiego
bo po prostu stał się takim bliskim człowiekiem.
Pokochałam też Janinę Porazińską bo poczułam,że napisała książkę o nim bo też go kochała.

Przeczytałam dwa razy.Od tej pory kocham Kochanowskiego
bo po prostu stał się takim bliskim człowiekiem.

Biografia Jana Kochanowskiego napisana z myślą o czytelnikach w wieku szkolnym. Historia zaczyna się w momencie kiedy młody Jan ma dziesięć lat, a kończy śmiercią Kochanowskiego i jego żony (która zmarła piętnaście lat po Kochanowskim). Książka jest też interesującą panoramą życia w XVI-wiecznej Polsce. Opowieść obejmuje swym zasięgiem czasy od panowania Zygmunta Starego i jego syna Zygmunta Augusta, potem krótkie panowanie Henryka Walezego do rządów Stefana Batorego.

W luźny sposób historia opowiada losy Jana Kochanowskiego. Wątki fabularne przeplatane są wątkami historycznymi oraz fragmentami utworów Kochanowskiego.

Ciekawie napisana, beletryzowana biografia Jana Kochanowskiego. Krótkie rozdziały ukazujące epizody z życia naszego największego poety renesansowego składają się na cztery tomy. Każdy z nich to inny okres życia: dzieciństwo, czasy studenckie, okres dworski i życie rodzinne w Czarnolesie. Wciągająca lektura przetykana jest fragmentami utworów Kochanowskiego jak dobra drożdżówka rodzynkami. To była przyjemność.

Pierwszy raz przeczytałam książkę Porazińskiej we wczesno-pacholęcych latach. I dzięki niej pokochałam twórczość Kochanowskiego, zanim obowiązkowo przerabiałam ją w szkole. Ta książka pomogła mi wczuć się w epokę, sposób życia i myślenia współczesnych Poecie. W dorosłym życiu wracałam do niej już wielokrotnie.

Zapamiętałam tę książkę przede wszystkim jako lekturę ze szkoły podstawowej, ale nie obrzydziła mi jej nawet moja niewydarzona polonistka:)

W ramach ogólnego rozwoju lata temu przeczytane.

W ramach ogólnego rozwoju lata temu przeczytane.

Bardzo ciekawie opisane życie Jana Kochanowskiego. Nie są to suche fakty, które i tak szybko się zapomina lecz literacko opisane dzieje poety. Czyta się lekko i przyjemnie. Pewnie niedługo po raz kolejny ją przeczytam. Polecam

Ciekawie o Janie Kochanowskim.
Daję 5!

Ciekawie o Janie Kochanowskim.
Daję 5!

Piękna powieść biograficzna dla młodzieży. Przeczytana dawno temu, ale z sentymentem do niej wracam:)

• Przeczytane dawno temu
  • 1b) historyczne
  • 3p) Porazińska Janina
  • 1aa) Posiadam
  • Lektury

Dodaj cytat z książki Kto mi dał skrzydła. Rzecz o Janie Kochanowskim dla starszych dzieci.