Rodzanice

- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Cykl:
- Lipowo (tom 10)
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2019-01-29
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-01-29
- Liczba stron:
- 560
- Czas czytania
- 9 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381690072
- Tagi:
- literatura polska Lipowo
- Inne
Zbliża się krwawy superksiężyc. Mieszkańcy maleńkich Rodzanic boją się, że ta niezwykła pełnia uwolni z dawna uśpionego demona. Tymczasem na zamarzniętym, smaganym zimowym wichrem jeziorze znaleziono ciało zamordowanej dziewczyny. Jest przykryta kocem. Gdyby nie to, że jakieś zwierzę poszarpało jej rękę, wyglądałaby, jakby spokojnie spała.
Tego samego dnia umiera pewna dziennikarka. W ostatnich słowach przestrzega byłą komisarz Klementynę Kopp przed wilkołakiem. Wkrótce emerytowana policjantka znika bez śladu... Pojawiają się sugestie, że to Kopp dokonała zbrodni. Tylko aspirant Daniel Podgórski wierzy, że dawna koleżanka jest niewinna. Jaki sekret skrywa sam Podgórski?
Dlaczego odpowiedzi warto szukać w szklanej kuli? Ile prawdy jest w anonimie zapowiadającym śmierć wszystkich mieszkańców Lipowa? I kto tak naprawdę czai się w ciemności?
„Rodzanice” to dziesiąty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Porównywane są do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji serii sprzedane zostały do ponad dwudziestu krajów.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
Wilkołak to człowiek w wilczej skórze
Zamordowana zakonnica, pożary, ekolodzy, wampiry, narkotyczne inscenizacje, martwe ptaki, wahadełka podrzucone bezdomnym i wiele innych równie oryginalnych przedmiotów i sytuacji przedstawiła już w swoim dotychczas dziewięciotomowym cyklu o Lipowie Katarzyna Puzyńska. Czy dziesiąty tom o dzielnych policjantach i charakterystycznej społeczności podbrodnickiej wioski może czymś zaskoczyć? Okazuje się, że tak, a ja jako wierna, ale krytyczna fanka Puzyńskiej uspokajam – warto zaufać autorce po raz kolejny. Nie grozi nam tu klątwa nihil novi ani znudzenie, bo ponad 500-stronicowe „Rodzanice” udowadniają, że pisarka nie tylko utrzymuje zabójcze tempo wydawania swoich powieści, lecz także jej warsztat staje się coraz lepszy, a klimat spowijający Lipowo i okolice coraz mroczniejszy.
Tym razem mamy do czynienia z miejscową legendą o wilkołaku i superksiężycu. Zbliżająca się noc odrodzenia, przypadająca na 31 stycznia, powoduje wielkie poruszenie w Rodzanicach, a znaleziona na pobliskim zmarzniętym jeziorze z pogryzioną prawdopodobnie przez wilka ręką martwa bohaterka jednej z poprzedniej części sagi to tylko początek niezwykłego splotu wydarzeń o tragicznych konsekwencjach dla Daniela Podgórskiego, Pawła Kamińskiego i Klementyny Kopp. Akcja powieści dzieje się na przestrzeni kilkunastu lat, co pozwala zrozumieć motywacje bohaterów. Nasi starzy przyjaciele ponoszą odpowiedzialność za dawne wybory oraz dojrzewają do pewnych decyzji. Powiedzenie, że bohaterowie powieści są jak osoby z krwi i kości, jest banałem, gdyż dojrzewają z każdym tomem, a czytelnikom dane jest poznać ich lepiej, przywiązać się i zrozumieć złożone przyczyny ich zachowań. Jak w prawdziwym życiu.
Dużą przemianę osobowości przechodzi Paweł Kamiński, którego można kochać albo nienawidzić, co więcej, po lekturze „Rodzanic” nie można przejść obok niego obojętnie. Generalnie mężczyźni będący mieszkańcami Rodzanic są wyjątkowo mroczni i wydają się ludźmi w wilczej skórze. Proszę jednak nie oceniać pochopnie, że mamy do czynienia z dobrymi kobietkami i złymi facetami. Pomimo pewnej dawki feminizmu wszyscy bohaterowie lipowskiego kryminału uwalniają swoje demony przy okazji wydarzeń związanych z krwawym księżycem i okolicznymi wilkami. Alkoholowe sekrety Daniela czy tajemnicze zniknięcia Pawła oraz podejrzane zachowanie Marka Zaręby, a także osobista wendeta i niecna intryga Laury Fijałkowskiej, obecnej komendant posterunku w Lipowie, są tak dokładnie i prawdopodobnie zarysowane, że trudno uwierzyć, iż są jedynie wytworem wyobraźni pisarki.
W mediach społecznościowych #TeamEmilia i #TeamWeronika – fani jednej lub drugiej pani pretendującej do serca Daniela Podgórskiego – toczą zaciekłe, acz żartobliwe boje o to, którą z nich ostatecznie Daniel powinien wybrać. Moje serce zawsze było za Emilią, bo szczególnie w tym tomie z przestraszonej mysiej blond przeciętniaczki staje się niezależną i wyzwoloną kobietą, co bardzo zaskakuje, a w mojej ocenie dylematy macierzyńskie i skupienie na własnej osobie jej antagonistki Weroniki są w tym tomie szczególnie męczące. Przy okazji na znaczeniu zyskują inne kobiece postaci Lipowa, jak Grażyna Kamińska, która uwalnia się od swojego boksera Pawła i rozkwita zawodowo, oraz Agnieszka Mróz, była pracownica seniora Kojarskiego.
Nie bez powodu osią fabuły autorka uczyniła legendę o wilkołaku, ale też przypowieść o tytułowych rodzanicach – słowiańskich mojrach strzegących życia. Żywia, Anastazja i Bożena, mieszkanki Rodzanic, wszystkie skrywają przerażającą tajemnicę o powiązaniach rodzinnych także innych osób. Czego dotyczy ta mroczna zagadka i jak wpłynie na rozwój wydarzeń w dziesiątym tomie sagi o Lipowie, proszę przekonać się samemu. Warto! Być może łatwo domyślić się, „kto zabił”, ale to nie to jest główny powód lektury, jak w typowym kryminale, a raczej ten niesamowity klimat magii, starych wierzeń słowiańskich, wyjących wilków i perygeum księżyca oraz innych ciekawych zjawisk astronomicznych.
Jedyne, nad czym ubolewam, i to jedyny zarzut pod adresem powieści, to że tak rzadko pojawia się w „Rodzanicach” ulubiona emerytowana pani komisarz – Klementyna Kopp. Klementyna stara się być przykładną babcią ukochanego przyszywanego wnuczka Jasia, ale – jak można podejrzewać i bez lektury – nie bardzo jej to wychodzi. Cliffhanger na końcu powieści dotyczący roli Klementyny spędza mi sen z powiek i powoduje napady złości. Apeluję więc do szanownej autorki: Jak tak można pogrywać z czytelnikami? Kiedy będzie jedenasty tom? Odpowiedź proszę nadesłać gołębiem jak najszybciej! :)
Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że w żadnym z poprzednich tomów nie było takiego rollercoastera emocjonalnego, z taką szybkością akcji. Na 560 stronach mamy więcej wydarzeń i wątków niż w niejednej 800-stronicowej innej pozycji autorki. Trupy nie ścielą się aż tak gęsto, ale za to podłoże społeczne – tajemnicze przepowiednie wróżki Anastazji, anonimowe listy o charakterze terrorystycznym, dziennikarskie śledztwo Joanny Kubiak, handel nożami Kojarskiego, nocne schadzki „porządnych” kobiet Lipowa i problemy dojrzewających nastolatków: Łukasza Strzałkowskiego i Bruce'a Kamińskiego – powoduje, że nie można oderwać się od lektury.
Powiedzieć, że czekam z niecierpliwością po tej potężnej dawce emocji w „Rodzanicach” na jedenasty tom cyklu o Lipowie, to nic nie powiedzieć. Autorka jak nigdy zostawia czytelnika z większą liczbą pytań niż odpowiedzi po lekturze. Niemniej teraz poprzeczka postawiona Puzyńskiej jest bardzo wysoko i trzeba się będzie postarać, by z przygód bohaterów Brodnicy i okolic nie zrobić brazylijskiej telenoweli. Jak potoczą się dalsze losy Daniela i Weroniki, Emilii i Pawła, co stanie się z Klementyną? Te i inne pytania na pewno stawiają sobie wszyscy czytelnicy „Rodzanic”, a nie ma chyba nic lepszego dla autora kryminałów, że na jego kolejną powieść czeka się z podekscytowaniem i nienasyconą ciekawością.
Alicja Klebba
OPINIE i DYSKUSJE
Kolejna część przygód i ciekawa zagadka kilku morderstw... Znani bohaterowie i ich dalsze perypetie, u niektórych coraz bardziej zagmatwane... Polecam!
Kolejna część przygód i ciekawa zagadka kilku morderstw... Znani bohaterowie i ich dalsze perypetie, u niektórych coraz bardziej zagmatwane... Polecam!
Pokaż mimo toBardzo lubię książki Pani Puzynskiej. Tym razem oboki Lipowa, w Rodzanicach, policjanci znajdują młodą zamorodowaną dziewczynę. Kim jest morderca? Czy w Lipowie nigdy nie nastanie spokój? Tym razem znowu Daniel Podgórski z wysoką determinacją zabiera się do śledztwa. Ponadto zmaga się z problemami w codziennym życiu. Czy Daniel poukłada sobie wkoncu wszystko w głowie i wyjdzie na prostą?
Bardzo lubię książki Pani Puzynskiej. Tym razem oboki Lipowa, w Rodzanicach, policjanci znajdują młodą zamorodowaną dziewczynę. Kim jest morderca? Czy w Lipowie nigdy nie nastanie spokój? Tym razem znowu Daniel Podgórski z wysoką determinacją zabiera się do śledztwa. Ponadto zmaga się z problemami w codziennym życiu. Czy Daniel poukłada sobie wkoncu wszystko w głowie i...
więcej Pokaż mimo toPani Kasiu, może da pani tym ludziom jakieś normalne imiona. Takie bliżej przeciętności. Bo coraz ciężej się to wszystko czyta. Tu już nie ma nikogo kogo da się lubić.
Pani Kasiu, może da pani tym ludziom jakieś normalne imiona. Takie bliżej przeciętności. Bo coraz ciężej się to wszystko czyta. Tu już nie ma nikogo kogo da się lubić.
Pokaż mimo toTo już 10 część i jak pierwszy raz zobaczyłam opis tej książki to stwierdziłam, że ta część nie będzie ciekawa. Za dużo fantazji. I dobrze myślałam. To 2 książka z tej sagi gdzie daję 5. No niestety. Nie chciało mi się tego czytać po prostu. Strasznie zamulało. Do tego nie było Kopp, a już raz wykorzystała autorka to, że szukają takiej osoby. Dużo wątków z tej części już było w poprzednich częściach. Do tego za dużo niewiadomych pod koniec. W poprzednich częściach też tak było, ale jednak to było tak umiarkowanie. Tutaj zdecydowanie za dużo tych niewiadomych. Dopiero pod koniec książki akcja się rozkręciła, ale i tak jest 5/10.
To już 10 część i jak pierwszy raz zobaczyłam opis tej książki to stwierdziłam, że ta część nie będzie ciekawa. Za dużo fantazji. I dobrze myślałam. To 2 książka z tej sagi gdzie daję 5. No niestety. Nie chciało mi się tego czytać po prostu. Strasznie zamulało. Do tego nie było Kopp, a już raz wykorzystała autorka to, że szukają takiej osoby. Dużo wątków z tej części już...
więcej Pokaż mimo toUwielbiam sagę o Lipowie. Kolejna porywająca część, nie ma tak dużej mnogości postaci, co jest na plus. Mam ochotę natychmiast zabrać się do czytania kolejnej części. Polecam
Uwielbiam sagę o Lipowie. Kolejna porywająca część, nie ma tak dużej mnogości postaci, co jest na plus. Mam ochotę natychmiast zabrać się do czytania kolejnej części. Polecam
Pokaż mimo toWciąż się dziwię, ale to przyjemne zdziwienie, że znowu fabuła mnie wciągnęła, a historia i bohaterowie zaskoczyli. W tym świecie, gdzie stoją tylko trzy domy, a wszyscy się znają, choć nie do końca cokolwiek o sobie wiedzą, wszystko jest możliwe, nawet pojawienie się wilkołaka. Wciągająca, intrygująca i trzymająca w napięciu fabuła, od której trudno się oderwać, choć czasem strach podążać za losami bohaterów.
Wciąż się dziwię, ale to przyjemne zdziwienie, że znowu fabuła mnie wciągnęła, a historia i bohaterowie zaskoczyli. W tym świecie, gdzie stoją tylko trzy domy, a wszyscy się znają, choć nie do końca cokolwiek o sobie wiedzą, wszystko jest możliwe, nawet pojawienie się wilkołaka. Wciągająca, intrygująca i trzymająca w napięciu fabuła, od której trudno się oderwać, choć...
więcej Pokaż mimo toZ niesłabnącym zainteresowaniem czytam kolejne części cyklu o policjantach z Lipowa. Polecam
Z niesłabnącym zainteresowaniem czytam kolejne części cyklu o policjantach z Lipowa. Polecam
Pokaż mimo toNiech ta seria o Lipowie się nie kończy. Kolejny świetny tom kryminalno-psychologiczno-obyczajowej sagi. Świetnie się czyta.
Niech ta seria o Lipowie się nie kończy. Kolejny świetny tom kryminalno-psychologiczno-obyczajowej sagi. Świetnie się czyta.
Pokaż mimo toKolejna książka z serii Lipowa, która bardzo mi się podobała. Tematyka Rozdanice jest dość interesująca i inna niż pozostałe możliwe, że przez to bardzo przypadła mi do gustu. Dodatkowo jest o wiele mniej bohaterów niż w poprzednich częściach przez to książka nie jest aż tak zagmatwana. Historia pokręciła się w momencie mrocznych tajemnic i niedopowiedzeń, ale to jest na plus. Dodatkowo bardzo mi się spodobała kwestia tego, że w książce działy się dwie historie w krótkim odstępie czasu. Lubię również czytać o miłosnym trójkącie z Lipowa pomiędzy bohaterami. Początkowo byłam trochę zmieszana, bo myślałam że przeskoczyłam jakąś książkę. Zaraz na początku był wspominany ślub, którego kompletnie nie pamiętam. Na szczęście to również było wyjaśnione w przeskokach czasowych. Tak jak już pisałam któregoś razu bardzo kibicuje związkowi Daniela z Weroniką a sytuacje z Emilią są irytujące i zabawne jednocześnie, serio można aż tak pokręcić sytuację? Podsumowując polecam tę książkę oraz całą serię. A sama już się nie mogę doczekać kiedy będę mogła sięgnąć po kolejną książkę.
Kolejna książka z serii Lipowa, która bardzo mi się podobała. Tematyka Rozdanice jest dość interesująca i inna niż pozostałe możliwe, że przez to bardzo przypadła mi do gustu. Dodatkowo jest o wiele mniej bohaterów niż w poprzednich częściach przez to książka nie jest aż tak zagmatwana. Historia pokręciła się w momencie mrocznych tajemnic i niedopowiedzeń, ale to jest na...
więcej Pokaż mimo toHistoria dosyć mroczna i z pomysłem. Moim zdaniem niektóre wątki zbyt "paskudne" by nadawały się do wykorzystania w książce rozrywkowej. Niestety to ostatnio częsty trend w polskim kryminale. Kuleje narracja (zwłaszcza przeskakiwanie między różnymi płaszczyznami czasowymi), jak i sposób poprowadzenia niektórych bohaterów (Weronika!), przez co ocena nie może być zbyt wysoka.
Historia dosyć mroczna i z pomysłem. Moim zdaniem niektóre wątki zbyt "paskudne" by nadawały się do wykorzystania w książce rozrywkowej. Niestety to ostatnio częsty trend w polskim kryminale. Kuleje narracja (zwłaszcza przeskakiwanie między różnymi płaszczyznami czasowymi), jak i sposób poprowadzenia niektórych bohaterów (Weronika!), przez co ocena nie może być zbyt...
więcej Pokaż mimo to