Wielki skok na pociąg

Okładka książki Wielki skok na pociąg Michael Crichton
Okładka książki Wielki skok na pociąg
Michael Crichton Wydawnictwo: Zakład Nagrań i Wydawnictw Polskiego Związku Niewidomych kryminał, sensacja, thriller
Great train robbery
Zakład Nagrań i Wydawnictw Polskiego Związku Niewidomych
1995-01-01
1995-01-01
Marek Rudnik

Najbardziej zaciekawiło mnie tło społeczno-obyczajowe XIX wiecznej Anglii przedstawione w tej książce. Z jednej strony wielki postęp w przemyśle ,urbanizacji itd. z drugiej obrzydliwa mentalność i skrajne okrucieństwo.

Takie bardziej true crime niż powieść. Przyznam, że na początku trochę mnie to irytowało i czekałam kiedy się zacznie "normalna książka" :-) Ale zaraz mnie wciągnęło i zaczęłam się dobrze bawić.
Wydawać by się mogło, że poważna książka o zbrodni...
Nic bardziej mylnego, czyta się raczej jak przygodówkę pisaną z poczuciem humoru . Jest też sporo ciekawostek o życiu w tamtych czasach, przyznam, że bardzo interesujących (aż czasem się zastanawiałam, czy aby to na pewno prawda :-))
Czy był tu ktoś kto kibicował policjantom???? :-)

Wydawać by się mogło, że poważna książka o zbrodni...

To właściwie reportaż, drobiazgowa i obszerna relacja z przygotowań i samej kradzieży złota z jadącego pociągu w 1854 roku.
Przy okazji to świetny obraz wczesnowiktoriańskiej Anglii.
Przy okazji 2 - totalna porażka wydawnicza z tą westernową okładką

Przy okazji to świetny obraz wczesnowiktoriańskiej Anglii.
Przy okazji 2 - totalna porażka wydawnicza z tą westernową okładką

Książka dobra, ale zdecydowanie przydałoby jej się rozwinięcie. Naprawdę fascynująca historia, spłaszczona do formy prawie że kroniki. Czyta się to szybko i przyjemnie, ale czuć niewykorzystany potencjał tej opowieści. Plus za sporo niespotykanych ciekawostek historycznych.

Mam i czytałem kilka lat temu w wersji fizycznej, ostatnio odsłuchałem audiobook. Powieść zupełnie inna niż większość twórczości Crichtona, ale w niczym jej to nie ujmuje - wciąga jak zła i trzyma w napięciu do końca. Szkoda, że taka krótka.

Słuchało się jak dokument - ciekawa.

Słuchało się jak dokument - ciekawa.

Crichton świetnie łączy formę rekonstrukcyjną/kronikarską z dynamiczną opowieścią. Książkę się czyta szybko, z zainteresowaniem oraz napięciem. Plusem są również ciekawie napisane postacie.

Pierwsza książka tego autora przeczytana z ciekawością, sporo opisów zwyczajów Japończyków, których nie znałem .Narracja bohatera czasami nudnawa, poza tym dosyć ciekawa. Warto przeczytać

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Arcyciekawa opowieść, mówiąca o zrabowaniu złota, przez niejakiego Edwarda Pierce'a w 1854 roku w wiktoriańskiej Anglii.
Historia jest pasjonująca sama w sobie, a do niej dołączone jest mnóstwo ciekawostek z życia XIX Anglików(np. trumny z systemem ratunkowym dla, być może, żywych nieboszczyków). Książka została sfilmowana w 1979 a w główne role wcielili się Sean Connery i Donald Sutherland. Na You Tube można znaleźć audiobooka i chętnie puściłabym go juniorowi, ale z uwagi na jedną scenę stręczycielstwa i prostytucji nieletniej chyba zrezygnuję.

Nie wiem czy jest to wina tłumaczenia, czy pisarza, ale bardzo ciekawa historia autentycznej kradzieży dokonanej w wiktoriańskiej Anglii, jest przedstawiona w sposób nudny, brak w niej napięcia i wydaje się ona niespójna. Autor lawiruje raz pisząc w stylu literatury faktu (co jeszcze nie jest takie złe),to znów próbując wcielić się w role opisywanych bohaterów i pisać w stylu powieści. Niestety, takie pomieszanie daje nieciekawy, chaotyczny efekt końcowy. Całość ratuje prawdziwość tej niezwykłej historii.

• Michael Crichton
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Wielki skok na pociąg