Dziewczyna z warkoczem

Replika
2019-01-14
2019-01-14
literatura polska

Dziewczyna z warkoczem" to debiutancka powieść autorstwa Agnieszki Jordan-Gondorek. Jest to również moje pierwsze spotkanie z twórczością tej pisarki. Patrząc na okładkę można spodziewać się ciepłej i otulającej opowieści. Za to opis podpowiada nam, że nie zabraknie w niej trudnych i ważnych tematów.

Krystyna stała się nieoczekiwanie tzw. kobietą z odzysku. Mężczyzna, który ślubował jej miłość do grobowej deski wykonał skok w bok. Hubert, bo tak ma na imię ów łamacz przysięgi niebawem zostanie ojcem. Razem ze swoją kochanką stworzą nową szczęśliwą i kochającą się rodzinę. I właśnie to, Krystynę boli najbardziej. To ona pragnęła dać ukochanemu wymarzonego potomka. Niestety z powodów zdrowotnych nie dała rady tego zrobić. Dlatego czuje się tą gorszą i wini siebie za rozpad swojego małżeństwa.
Żeby móc ruszyć w życie z czystą kartą postanowiła coś z tym zrobić. W zamyśleniu prawie wpadła pod samochód, ale na szczęście została uratowana przez nieznajomego mężczyznę.
Krystyna od zawsze miała piękne i długie włosy, które zaplatała w warkocz. Może jak się go pozbędzie poczuje się lepiej? W tym celu postanowiła udać się do ulubionego zakładu fryzjerskiego. Będąc już na miejscu doznała nie małego szoku. Zamiast kobiety, która od dawna zajmowała się jej włosami spotkała swojego wybawcę z ulicy. Ma na imię Igor i to on teraz będzie musiał dokonać tego jakże wyjątkowego cięcia.

"Dziewczyna z warkoczem" to książka od której trudno mi było się oderwać. Przeczytałam ją błyskawicznie, chociaż liczy sobie ponad 400 stron. Co niektórym może wydawać się za słodka i banalna, ale warto dać jej szansę. Przede wszystkim dla samych bohaterów wykreowanych przez autorkę.
Weźmy na pierwszy ogień postać Krystyny, głównej bohaterki. Rozwód nikomu nie kojarzy się z czymś miłym. Chyba, że ktoś cieszy się z odzyskanej wolności. Krystynie raczej daleko było do śmiechu. Sądzi, że to, co się wydarzyło między nią a Hubertem jest z jej winy. Chociaż patrząc na ich związek, prędzej czy później i tak spotkali by się na sali sądowej. To małżeństwo nie miało żadnych szans na przetrwanie. Hubert traktował żonę jakby była jego własnością. Krystyna nie mogła malować, chociaż była to jej pasja. Ograniczył jej kontakty ze znajomymi i przyszywaną japońską rodziną. Gdybym tylko mogła rozszarpała bym go gołymi rękoma. Bardzo dobrze, że autorka poruszyła w książce temat psychicznego znęcania się nad drugim człowiekiem. Ja inaczej nie mogę tego nazwać.
Czy można coś więcej napisać na temat Huberta? Wiadomo już, że jest draniem i osobą, która nie zasługuje na jakikolwiek szacunek. Mówi się, że karma wraca i akurat w tym przypadku to powiedzenie świetnie się sprawdziło.
Igor, nasz tajemniczy fryzjer. Niespodziewanie stał się wybawcą Krystyny bo gdyby nie on, mogłoby dojść do tragedii. Życie pisze różne scenariusze i funduje nam nieoczekiwane sploty wydarzeń. Tak było w przypadku tych dwojga. Ich pierwsze spotkanie miało miejsce na przejściu dla pieszych. Drugie w salonie fryzjerskim. Potem było trzecie, czwarte i kolejne...Oboje bardzo dobrze czuli się w swoim towarzystwie. Szybko można było zauważyć, że nowa znajoma wpadła Igorowi w oko. Nie ma co się temu dziwić, Krystyna jest piękną i atrakcyjną kobietą. Igor też podoba się płci przeciwnej. Jest przystojny, zadbany, więc jego salon cieszy się ogromną popularnością. Spodziewałam się, że między nimi zacznie iskrzyć. Ucieszyłam się z takiego obrotu spraw, bo chciałam bardzo, żeby Krystyna w końcu poznała smak prawdziwego szczęścia u boku mężczyzny, który pokocha ją taką jaką jest. Igor tez przyszedł w swoim życiu bardzo wiele i nie chce za bardzo o tym mówić. Podobno ideałów nie ma, ale Igor właśnie jest takim mężczyzną. Dba i troszczy sie o najbliższych jak tylko potrafi.
Bardzo spodobał mi się wątek dotyczący japońskiej rodziny. Dzięki niemu mogłam dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących kraju kwitnącej wiśni. Pojawiło się w książce dużo ciekawostek dotyczących jedzenia i tradycji. Wszystko to było okraszone językowymi wstawkami.
Jan, a raczej Yan pełnił w książce zaszczytną funkcję przyszywanego brata Krystyny. To na nim mogła polegać w najtrudniejszych momentach. Może czasami za bardzo się wtrącał, ale robił to w dobrej wierze i szybko było mu to wybaczone.
Jego mama to chodząca oaza ciepła i dobroczynności. Troszczyła się o Krystynę jak o własną córkę.

"Dziewczyna z warkoczem" to książka w której zostało poruszonych wiele ciekawych wątków. Oczywiście głównym jest rozwód i życie zaraz po nim. Krystyna miała wiele obaw czy podoła. Na szczęście los postanowił jej trochę w tym pomóc. Kolejnym jest bezinteresowna pomoc i wsparcie najbliższych. Główna bohaterka nawet przez moment nie czuła się w tym wszystkim sama. Zawsze ktoś obok niej był i mogła liczyć na dobre słowo oraz na konstruktywną krytykę. Bo taka też jest potrzebna w pewnych sytuacjach.

Całość oceniam jak najbardziej na plus. Mimo trudnych tematów "Dziewczyna z warkoczem" posiada w sobie optymistyczny wydźwięk. Historia Krystyny jest dowodem na to, że po każdej burzy zawsze wychodzi słońce. Jest to fikcja literacka, ale coś takiego może wydarzyć się naprawdę. Przecież nikt z nas nie wie co zgotuje nam los.
Książka została napisana prostym i lekkim językiem. Nie ma tutaj nudy. Z każdą kolejną stroną robi się coraz bardziej interesująco. W pewnej chwili pomyślałam sobie, co jeszcze w tej książce może się wydarzyć. Autorka jak się okazuje, potrafi zaskoczyć swojego czytelnika. Jest tajemniczo i intrygująco. W pewnej chwili zrobiło się wręcz dramatycznie.
"Dziewczyna z warkoczem" to kawał dobrej literatury obyczajowej i jestem pewna, że książka przypadnie do gustu nie jednej z was.

Krystyna stała się nieoczekiwanie tzw. kobietą z odzysku. Mężczyzna,...

Krystyna po rozwodzie z mężem postanawia wprowadzić u siebie zmiany. Rozpoczyna od zmian zewnętrznych, czyli od obcięcia długiego warkocza. Logiczną koleją rzeczy trafia do prowadzonego przez Igora salonu fryzjerskiego.
Kolejnym etapem zmian jest remont mieszkania, a to jak wiadomo wymaga odwiedzin w rozmaitych sklepach. Pechowym zbiegiem okoliczności w dziale z farbami Krysia wpada na Huberta i Honoratkę. Na szczęście całą sytuację zauważa Igor…
Między tą dwójką zaczyna iskrzyć, ale Krysia nie ma ochoty na nowy związek. Dodatkowym argumentem na „nie” jest dziewczynka, która kilka razy pojawia się koło Igora. Na szczęście okazuje się, że to jego córka, którą wychowuje sam, bowiem matka Weroniki zmarła.
Na szczęście kobieta, mimo licznych problemów, nie zostaje sama. Od zawsze może bowiem liczyć na wsparcie japońskich przyjaciół, którzy są dla niej niczym druga rodzina.
Co sprawiło, że Krysia zaprzyjaźniła się z Japończykami?
Czy Weronika zaakceptuje Krysię?
Czy Krysia zaangażuje się w nowy związek?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie właśnie w tej książce.

„Czy rozwód może okazać się najlepszą rzeczą, jaka spotka kobietę?”
To pytanie znajduje się na blurbie książki i, w pewnym sensie, jest to pytanie otwarte, bowiem odpowiedź zależy od wielu części składowych.
W przypadku Krystyny rozwód, a może raczej decyzja o gruntownych zmianach, wyszły jej na dobre. Co prawda znowu musiała mierzyć się z przeciwnościami losu, ale szczęście podane na tacy smakuje zupełnie inaczej niż to wywalczone.
Muszę się jednak do czegoś przyczepić 😉 . Choć Krysi nie wszystko poszło lekko, łatwo i przyjemnie to tych problemów było stanowczo za mało. Jakoś trudno mi uwierzyć, że niemal na każdym kroku znalazł się ktoś, kto mógł jej pomóc.
Jest to widoczne zbyt często by to było prawdziwe.
Na duży plus mogę za to zaliczyć wplecenie wątku międzykulturowego. Co prawda nie jestem specjalistką od Japonii, ale sam fakt, że pojawiła się możliwość poznania cząstki kultury Kraju Kwitnącej Wiśni stanowi miły bonus.
Chcesz się przekonać jak to wszystko się łączy ze sobą?
Wystarczy sięgnąć po „Dziewczynę z warkoczem”.
Gorąco polecam.

Fajna, lekka, jednak trochę przesadzona. Momentami wieje nudą.

Fajna, lekka, jednak trochę przesadzona. Momentami wieje nudą.

Powieść dla mnie jest zbyt przesłodzona.

Powieść dla mnie jest zbyt przesłodzona.

Ta książka nie jest bardzo popularna, nie dziwie sie, okładka mogła by być inna ale książka jest wybitna, polecam.

Główną bohaterką książki jest Krystyna. Młoda kobieta, która właśnie dowiedziała się, że mąż ją zdradza, mało tego zostanie ojcem. Zmiany, jakie szykują się w życiu Krysi napawają ją lękiem. Jednak los nie daje jej zamartwiać się zbyt długo i funduje jej niespodziankę w postaci pociągającego fryzjera. Kobieta chcąc odciąć się od dawnego życia, postanawia obciąć swój długi warkocz, który pielęgnowała latami. Tam poznaje Igora, który zaopiekuje się nie tylko jej włosami 😉
Krystyna ma japońską „rodzinę”, której wiele zawdzięcza. Jak dla mnie w książce było trochę za dużo tych japońskich wątków i akcentów. Nieco mnie wynudziły.
Kręciłam głową także podczas czytania o tym, jak szybko wszystko działo się w życiu bohaterki. Ona sama chyba traciła nad tym kontrolę. Niemniej jednak uważam, że była to ciepła, dająca nadzieję na lepsze dni lektura. Momentami wzruszająca i ukazująca, że warto cieszyć się z małych rzeczy i drobnych gestów.

Fajna, ciepła i wzruszająca historia o drugiej miłości we współczesnych czasach.

fajna , lekka książka czyta się szybko i z zainteresowaniem

fajna , lekka książka czyta się szybko i z zainteresowaniem

Książka ukazujaca zawirowania życiowe, niejednokrotnie dramaty ludzkiego losu. Od samego początku wciaga czytelnika doskonałymi akcjami, dodatkowo zwalnia tempa na opis ludzkich uczuć i to co w życiu jest najważniejsze, bliskośc najbliższych dla głównej bohaterki Krysi tu Rodziny japońskiej, oraz ukochanej osoby Igora.
Glowni bohaterowie oboje po traumarycznych przejściach budują swoją miłość, ktora przetrwa wszystko.
Zaskakujące zakończenie.
Gorąco polecam.

Glowni bohaterowie oboje po traumarycznych...

Ona z przeszłością, świeżo pi rozwodzie, i ze spolonizowanymi japońskimi przyjaciółmi w tle, on po przejściach z córeczką. Przy tej sympatycznej opowieści o Krysi i Igorze, których los zetknął ze sobą na przejściu dla pieszych, czas minął mi niepostrzeżenie. Potem ona potrzebowała zmian w życiu, takiej grubej kreski, zaczęła od nowej fryzury, i okazało się, ile w życiu może zmienić spontaniczna wizyta u fryzjera.

• Przeczytane 2019
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Dziewczyna z warkoczem