Szkoła szpiegów

Okładka książki Szkoła szpiegów Denis Bukin, Kamil Guliev
Okładka książki Szkoła szpiegów
Denis BukinKamil Guliev Wydawnictwo: Insignis reportaż
reportaż
Spy School
Insignis
2018-11-14
2018-11-14
Michał Strąkow
szkoła szpiegów KGB ZSRR szpiedzy wywiad poradnik zagadki

Całkiem ciekawa książka o tym, jak poprawić swoją pamięć. Znajdziemy tu wiele ćwiczeń na różnych poziomach, które nauczą nas różnymi metodami spamiętywać informacje. Dodatkowo smaczku dodaje historia o zaginionych dokumentach - poznajemy różnorakie sprawozdania i dziennik jednego z agentów pracujących przy sprawie. Oczywiście na całą książkę należy patrzeć z przymrużeniem oka, gdyż autorzy chwilami naprawdę wierzą, że każdy obywatel w dowolnym momencie może zostać powołany na tajnego szpiega, jeśli tylko się do tego nadaje. A może w Rosji może?

Książka ma dwie fabuły: z jednej mamy karierę typowego agenta KGB od inicjacji przez angaż, szkolenie i działanie na przykładzie naukowca z Leningradu a z drugiej szereg ciekawych ćwiczeń na pamięć, myślenie, kojarzenie itp. Także każdy z czytelników choć na chwile może poczuć się agentem

Ksiazka zawierala bardzo dużo ciekawych zadan, cwiczen. Mozna bylo dowiedziec sie z niej wiele fascynujacych informacji. Dzieki temu ze jest tam tez wplatana historia ksiazka jest owiele ciekawasza.

ciekawa pozycja, lepsza niż wszystkie podręczniki mindfluness, bo trzeba łączyć przyjemne z pożytecznym

Czy jesteś wystarczająco bystry, aby zostać agentem KGB? To pierwsze pytanie jakie zadaje nam autor, zaraz po otwarciu książki.
W trakcie czytania możemy znaleźć rożnego rodzaju dokumenty, listy, fragmenty gazet, różne fotografie, ale największą część tworzą rożnego rodzaju zagadki logiczne, lub pamięciowe. Rozdziały są podzielone na zagadki, ewentualnie na opisy pamięciowe. Po skończeniu jednego jest jedna zagadka, dotycząca jakiejś informacji - dla nas mało istotnej.

Książka to jedna wielka zagadka, intryga. Biorąc się za nią nie spodziewałam się, że z większością dam sobie radę! 💫 Ciężko było, ale naszym szarym komórkom się to podoba.

Bardzo przydatne jest to, że na samym końcu autorzy dodali „poprawne odpowiedzi„.

Generalnie - książka jak najbardziej na plus. Jeśli ktoś z Was moi Kochani interesuje się tematyką tajnych agentów, a zarazem nie macie problemu z tym, aby czytać książkę o agentach KGB, to jest ona bez gadania dla Was. 📚 Polecam bardzo, fajnie i przyjemnie napisana, a przede wszystkim zrozumiała. 🔪

„Szkoła szpiegów. Czy jesteś wystarczająco bystry, by zostać agentem KGB?” Podczas przerzucania kartek tej książki, można dostrzec mnóstwo kopii dokumentów, gazet, fotografii oraz zagadek różnego typu, co zachęca do przejrzenia jej. Również tytuły rozdziałów są określeniami znanymi z filmów o tajnych materiałach KGB lub bardziej u nas znanej SB. Reprodukcje nie służą jedynie zilustrowaniu omawianych zagadnień, ale stanowią też podstawę do testów i ćwiczeń pojawiających się co kilka stron – jest ich naprawdę dużo. Dzięki temu każdy miłośnik historii szpiegowskich lub przyszły (niedoszły?) tajny agent może potrenować i sprawdzić swoje predyspozycje do ewentualnych działań w tej „branży”.

Najwięcej miejsca autorzy poświęcili zagadnieniom związanym z zapamiętywaniem, co chyba zrozumiałe, dlatego książkę po „Szkołę szpiegów” mogą sięgnąć nie tylko ludzie interesujący się pracą tzw. służb, ale każdy, kto chciałby poszerzyć wiedzę o możliwościach własnej pamięci. Do tego dochodzą mapy myśli, ograniczanie zapominania, sposób tworzenia „legendy operacyjnej” i kilka innych ciekawych problemów.

Oczywiście, jak to bywa w przypadku publikacji tego rodzaju, nie wiadomo, ile prawdziwych danych bądź informacji o technikach pracy tajnych służb znalazło się w tej książce. Mimo wszystko, budzi ona zaciekawienie, szczególnie w naszym kraju, przez dziesięciolecia będącym obiektem obserwacji i terenem działań rosyjskich agentów.
ZJ
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

Świetna konwencja książki. Połączenie nauki i intrygi, czyli to, co szare komórki lubią najbardziej. Szata graficzna przywodzi na myśl tajne akta. Różnorodna czcionka, wycinki z gazet, odręczne pismo, dokumenty, wstawki dotyczące teorii, ćwiczenia. Wszystko służy gimnastyce umysłu i rozbudowie pamięci. W tle historia ambitnego i obdarzonego niezwykle bystrym umysłem młodego człowieka. Wciąga.

Jak zostać szpiegiem.

Instrukcja obsługi bycia szpiegiem ;) A nawet, można by rzec, podręcznik nabycia umiejętności uprawniających do takowego tytułu. Głośna książka rosyjskich autorów, w dodatku napisana poniekąd na faktach (!) - must read! :)

Jak zatem można zostać szpiegiem? Cóż... Wbrew pozorom nie jest to tylko sztuka bazowania na sile mięśni, na zręczności, czy na innych cechach stricte fizycznych. Najważniejsze bowiem w szpiegowskim fachu, do czego przekonuje nas lektura, jest umiejętność polegania na własnych szarych komórkach i sztuka ich efektywnego wykorzystywania. Zwłaszcza w zakresie zapamiętywania, spostrzegawczości, umiejętności analitycznych i ich szybkiego zastosowania w praktyce. Tajemnica KGB? Takie to proste? ;)

Nie, wcale jak się okazuje nie takie proste. W książce zawarto sporo ćwiczeń mających za zadanie trening cech o których wyżej pisałem i nie są to łatwe ćwiczenia. Z marszu nie da się z całą pewnością wszystkich rozwiązać. Swoją drogą zaskakujące, ile można w krótkim czasie dostrzec we własnym otoczeniu oraz - o ile jest się już dostatecznie wytrenowanym - ile można rzeczy wokół w bardzo krótkim czasie zanalizować, a następnie wyciągnąć z nich wnioski. Bycie szpiegiem to niełatwa sztuka ;) A możemy być pewni, że niniejsza książka (licząca sobie niecałe 300 stron) to tylko ślizganie się po temacie, który jest dużo bardziej zawiły i skomplikowany niż tutaj przedstawiono.

Bardzo fajnego smaczku dodaje lekturze fakt przeplatania ćwiczeń z częścią fabularną, przedstawiającą zadania pewnego agenta KGB oraz jego stopniowe przesuwanie się w górę po szczeblach służbowej hierarchii wraz z upływem czasu. Świetny pomysł, brawa dla autorów :) Pozostaje jednak pewien niedosyt, chciałoby się bowiem poczytać o owym agencie dużo więcej... Jeśli autorzy chcieli zaciekawić i rozbudzić apetyt... udało się :) Szkoda tylko, że ta książka to tak naprawdę tylko mała przystawka...

Rzecz jak najbardziej do polecenia. Wciągająca, ciekawa, dobrze napisana. No i z samym sobą można sobie szpiegowskie umiejętności nieco poćwiczyć ;) Dobra lektura, a przy tym fajna zabawa plus trening dla szarych komórek :)

Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Insignis za egzemplarz recenzencki.

Jak zostać szpiegiem.

Chyba każdy człowiek jako dziecko pragnął zostać agentem. Wymyślaliśmy gadżety i bronie jakimi będziemy się posługiwać, a później całe dnie spędzaliśmy na zabawie, jednakże największą bronią agenta powinien być jego umysł i spostrzegawczość.
"Szkoła Szpiegów" od @insignis_media to rosyjski bestseller. Książka pełna zagadek, zadań i łamigłówek, które wymagają od nas doskonałej pamięci i spostrzegawczości. Gotowi na wyzwanie?
Na równi z naszymi zadaniami istnieje także część fabularna, która jest doskonałym uzupełnieniem.

Uważam, że to propozycja nie tylko dla osób, które chcą zostać agentem KGB jak głosi tytuł, ale dla wszystkich, którzy chcą poprawić swoją pamięć i dla których będzie to trening umysłu. Muszę przyznać, że biorąc się za tę książkę nie sądziłam, że tak wiele się nauczę i tak bardzo mi się ona spodoba, a jest blisko mojemu sercu także przez miłość do Rosji.

Obaj autorzy świetnie poradzili sobie już z samym pomysłem na konstrukcję- opisali historię mężczyzny zwerbowanego do KGB. Forma dziennik nadaje autentyczności książce. Graficznie też pomysłowo wydrukowana (choć to może być dla niektórych problem przy czytaniu). Możemy sprawdzić swoje umiejętności pamięciowe już na samym starcie (dotyczy okładki) mnie się nawet udało 🙂

Świetne, pomysłowe i oryginalne ćwiczenia, warto do nich wracać.
A porady warto zastosować nawet w codziennym życiu (np. w odczytywaniu map – z tym zawsze mam problem). Poza tym może to być bardzo przydatna rzecz dla samych piszących (przy konstruowaniu fabuły powieści szpiegowskiej będzie jak znalazł).

Obaj autorzy świetnie poradzili sobie już z samym pomysłem na konstrukcję- opisali historię mężczyzny zwerbowanego do KGB. Forma dziennik nadaje autentyczności książce. Graficznie też pomysłowo wydrukowana (choć to może być dla niektórych problem przy czytaniu). Możemy sprawdzić swoje umiejętności pamięciowe już na samym starcie (dotyczy okładki) mnie się nawet udało...

• Szpiegowskie
  • Dla wydawnictwa
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Szkoła szpiegów