Paragraf 22

Okładka książki Paragraf 22 Joseph Heller
Okładka książki Paragraf 22
Joseph Heller Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Paragraf 22 (1970) literatura piękna
CATCH-22
Albatros
2018-01-01
2018-01-01
Lech Jęczmyk
Ekranizacje:
Paragraf 22 (1970)
Inne

Paragraf 22 to jedna z trzech moich ulubionych xiążek o wojnie. Właśnie ją sobie odświeżyłem i nadal bawi i przeraża jednocześnie.
Wiadomo, że Heller oparł ją na swoich osobistych doświadczeniach. Nie jestem psychologiem, ale wydaje mi się, że reakcją obronną człowieka wystawionego na silny stres bywa ucieczka w śmiech i absurd. To chyba ten przypadek.

Dziwna książka. Momentami śmiałem się na głos, momentami byłem wstrząśnięty przedstawionymi wydarzeniami. Poziom absurdu czasem wciągał na całego, żeby rozdział potem nudzić straszliwie i zastanawiać się o co właściwie chodzi. Daję 6, czyli dobra, uważam, że każdy musi sam sobie wyrobić zdanie bo nie jest to na pewno łatwa lektura.

Momentami śmieszna, momentami smutna, napisana świetnym stylem, ukazująca bezsens armii amerykańskiej.

Mnie na przykład czytanie o absurdach bardzo męczy. I ta książka mnie bardzo zmęczyła, wręcz rozzłościła. Odradzam wszystkim, którzy w życiu kierują się rozsądkiem i logicznym myśleniem. Przeczytałem od dechy do dechy i uważam to za swój osobisty sukces, że wytrwałem.

Starałam się dotrzeć chociaż do 100 strony.... serio...
Ale najwyraźniej nie ogarnęłam systemu....
Zmęczyłam i odłożyłam dla potomnych...

Starałam się dotrzeć chociaż do 100 strony.... serio...
Ale najwyraźniej nie ogarnęłam systemu....
Zmęczyłam i odłożyłam dla potomnych...

Prześwietna Książka!

Prześwietna Książka!

To nie jest książka dla mnie. Nie przepadam za tematyką wojenną, choć podanie jej w lekki sposób i oparcie na dialogach sprawiło, że łatwiej było przebrnąć przez historię.

Niestety, w pewnym momencie fabuła zjeżdża z głównego toru i przechodzi do dziwnych historii o gwał**ch (i żartach z nich - wtf),kobietach lekkich obyczajów i kompletnie dziwnych opowiastek o księżach...

Nie jest to nawet książka, która mnie rozbawiła.

Nie bawiła, nie cieszyła, w zasadzie nikogo tu nie polubiłam (a i chyba o to autorowi chodziło, ale jednak nie tego szukam w literaturze).

Jako klasyk - warto się zapoznać, bo jest oryginalna, ale zdecydowanie nie dla każdego. Mam wręcz wrażenie, że to pozycja, w której tematyce odnajdzie się bardzo wąskie grono odbiorców.

Absurdalna lektura z absurdalnymi historiami. W tym roku mam twarde postanowienie nadrobienia książek , które leżą na półce wstydu najwięcej czasu ( ta akurat 8 lat). Nadrabiam i dziwię się. Dziwię się, czemu ta pozycja leżała tyle na tej półce i po nią nie sięgnęłam. Zabawna, groteskowa, absurdalna historia. Bardzo wszystkim polecam i serial i książkę.

Przesłuchałam audiobook, i myślę, że niestety w dużej mierze o słabej ocenie zadecydował lektor- Krzysztof Globisz. Droga przez mękę... kiedyś próbowałam przeczytać Paragraf, ale poległam po jakimś czasie, więc to chyba nie jest literatura dla mnie.

Mam z tym dziełem Hellera pewien problem. Z jednej strony rozumiem je i przemawia do mnie, z drugiej... chyba rozczarowało mnie, że jest ono jednak aż tak oczywiste i tak łatwe w odczytaniu. Możliwe jednak, że się mylę. Faktem zaś jest, że pod względem wymowy Paragraf 22 to jedna z ważniejszych książek XX wieku. Nawet jeśli nie docenimy jej literacko - bo literacko szału nie ma, jest po prostu porządny, dobry warsztat - to przewrotna opowieść o wojnie i biznesie pozostanie w nas już na zawsze.

• Klasyka
  • Literatura amerykańska