Kiedy chodziłem z Julką Maj

Okładka książki Kiedy chodziłem z Julką Maj Paweł Beręsewicz
Okładka książki Kiedy chodziłem z Julką Maj
Paweł Beręsewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Cykl: Jacek Karaś (tom 2) Seria: To Lubię literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Jacek Karaś (tom 2)
To Lubię
Wydawnictwo Literatura
2018-01-01
2011-09-15
miłość miłosne perypetie młodzieńcze zauroczenie

Niezmiernie ciekawa książka, której nie da się przeczytać bez choćby najmniejszego uśmiechu. W tej opowieści poruszone jest wiele problemów związanych z pierwszą miłością. Jedyne na czym trochę się zawiodłam to zakończenie, ale poza tym książka bardzo fajna.

Wiem, wiem, nieładnie wyśmiewać się z cudzej nieporadności przy stawianiu pierwszych kroków
(zwłaszcza, gdy dotyczy to pierwszych kroków w chodzeniu z dziewczyną / chłopakiem),
ale tej książki nie da się czytać bez śmiechu, chichotów lub choćby uśmiechu ;-)

Bohaterami książki "Kiedy chodziłem z Julką Maj" są gimnazjaliści,
ale lektura adresowana jest chyba do młodszych czytelników.

Dylematy zakochanych poznajemy z męskiego punktu widzenia.
Autorem jest Paweł Beręsewicz, a narratorem jest 15-letni Jacek.

Jak zaproponować chodzenie?
Na czym właściwie polega chodzenie?
Czy jak się z kimś chodzi, to trzeba z nim siedzieć (w ławce szkolnej)?
Czy zanim się z kimś oficjalnie chodzi, to można mu kupić coś na walentynki?
Czy w ogóle prezenty są ważne?
Czy ubiór jest ważny?

Czy trzeba mieć wspólne zainteresowania?
Czym miłość różni się od zakochania?
Czy miłość to poświecenie?
Czy miłość to kompromisy?

I co na to rodzina?
Czy lepiej, żeby wiedziała?
Czy lepiej, żeby się nie wtrącała?

O tym (i nie tylko) przeczytacie w ponad 100-stronicowej książce.

Bohaterami książki "Kiedy chodziłem z Julką Maj" są gimnazjaliści,
ale lektura adresowana jest chyba do młodszych...

Lektura dla nastolatków, którą przeczytałem w około 3h pod namową mojej córki i ... nie żałuję bo uśmiałem się i miło spędziłem czas z tą lekturą. Opis opery to najlepsza rzecz jaką czytałem o tej sztuce :) polecam :).

Nie sięgnęłam jeszcze po pierwszą część perypetii bohatera, ale po przeczytaniu tej książki zdecydowanie to zrobię. Już pędzę do biblioteki!
Moja przygoda z Pawłem Beręsewiczem nie zaczęła się zachęcająco. "Szeptane" pozostawiło trochę do życzenia. Nie byłam co do niego przekonana. Ta powieść jednak trochę zmieniła moje podejście.
Zdecydowanym atutem tej historyjki jest napisanie jej w taki sposób, że niezwykle przywiązujemy się do bohaterów i zżywamy się z nimi.
Niestety, książka nie była zbyt zaskakująca, odkrywcza, choć przyjemna to jednak nie jest "z wyższej półki".
Przyjemna, miła, krótka, można się łatwo zrelaksować. Dobra jako przerwa pomiędzy innymi, cięższymi książkami.

Zdecydowanym atutem tej historyjki jest...

1944

Bardziej mi się podobała niż o Kaśce Kwiatek, pełna ciepła i typowego humoru autora, który uwielbiam!

Jestem wielką fanką książek pana Pawła Beręsewicza. Jednak ta jest genialna. Taka młodzieżowa,trochę romantyczna. Polecam serdecznie!

Oj jako młody czytelnik wybornie się bawiłem podczas czytania tej książki. Zapewne można jej wiele zarzucić, ale jak na krótką powieść opowiadającą o młodzieńczej miłości jest naprawdę przyjemnie. Człowiek całkiem mocno zżywa się z głównym bohaterem i liczy na niego.

Cudowna lektura dla dzieci, młodzieży, a nawet i dorosłych.
Przezabawne pióro Beręsewicza poznałam przy okazji wcześniejszej jego książki pt.: "Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek". Od tamtej chwili pokochałam tego autora. Z ogromną chęcią zabrałam się więc za kolejne jego dzieło. "Kiedy chodziłem z Julką Maj" to ponownie losy Jacka Karasia (zwanego Rybką). Książkę można czytać nie znając jego wcześniejszych perypetii. Tym razem bohater jest starszy, ma 15 lat i uczęszcza do ostatniej klasy gimnazjum. Jacek zakochuje się w najwspanialszej dziewczynie w klasie. Julka Maj (Majówka) to obiekt westchnień wielu chłopców. Po wielu perypetiach udaje im się "ze sobą chodzić". Jednak zakochanie się w sobie to jedno, a "randkowanie" może okazać się o wiele trudniejsze niż komukolwiek by się to mogło wydawać...
Dowiadujemy się między innymi tego, że chodzenie ze sobą wcale nie oznacza także... siedzenia ze sobą ;).
Sytuacji, które są po prostu niesamowicie śmieszne, jest ogrom. Czytałam mężowi siedem fragmentów i pokładaliśmy się ze śmiechu. A są one niemal cały czas. Zabawne myślenie młodych ludzi, ich naiwność - to wszystko wydaje się być takie... wspaniałe. Chciałam zacytować wam kilka fragmentów, ale jest ich tak wiele, że po prostu je sobie daruję. Nie ma alternatywy - koniecznie musicie to przeczytać. Polecam zarówno nastolatkom, jak i dorosłym. Niesamowite poczucie humoru autora jest na pewno wspaniałą odskocznią na codzienną nudę i oczywistą oczywistość.

Cudowna lektura dla dzieci, młodzieży, a nawet i dorosłych.

książka bardzo wciągająca!!! (Wiktoria lat 10)

książka bardzo wciągająca!!! (Wiktoria lat 10)

Szczerze mówiąc spodziewałam się zupełnie czegoś innego po tej książce, że będzie ciekawa, zabawna, a tu główny bohater ciągle skupia się tylko na swoich rozterkach dotyczących Julki Maj. No i jeszcze opisy moim zdaniem stanowczo zbyt długie. Tak więc zdecydowanie nie zachwyciła mnie ta książka.

• Dla dzieci i młodzieży
  • 2017
  • Literatura dla dzieci i młodzieży
  • Dla młodzieży i nie tylko

Dodaj cytat z książki Kiedy chodziłem z Julką Maj