Jednorazowi ludzie. Nowe niewolnictwo w gospodarce światowej

Okładka książki Jednorazowi ludzie. Nowe niewolnictwo w gospodarce światowej Kevin Bales
Okładka książki Jednorazowi ludzie. Nowe niewolnictwo w gospodarce światowej
Kevin Bales Wydawnictwo: Wydawnictwo w Podwórku reportaż
reportaż
Disposable People: New Slavery in the Global Economy
Wydawnictwo w Podwórku
2019-03-01
2019-03-01
Anna Dzierzgowska
niewolnictwo wyzysk Trzeci Świat kraje rozwijające się ekonomia gospodarka globalizacja socjologia reportaż literatura faktu

Świetnie napisana i poruszająca bardzo ważne i istotne tematy. Pomimo danych w niej zamieszczonych z lat 90 obstawiam, że temat ten w bardzo wielu krajach jest wciąż mocno aktualny.
Autor przytacza niewolniczą pracę w Tajlandii, Brazylii, Pakistanie, Mauretanii i Indiach, ale niestety w innych krajach wyzysk i odbieranie ludziom wolności też ma się dobrze. Wystraczy rzucić okiem na nasze szafy, a nich szyte ubrania w Bangladeszu, elektornikę a w niej koltan czy kobalt, albo mika w naszych kosmetykach. Temat niezwykle skomplikowany i dopóki dla nas ludzi zachodu bardziej będzie liczył się zysk materialny pozostanie on trudno rozwiązywalny.....

W dzieciństwie przeżywałam na ekranie powstanie Spartakusa. Bunt niewolników zakończony ukrzyżowaniem ich wzdłuż rzymskich dróg. W tej książce mierzę się ze współczesnym niewolnictwem. Totalnym. Innym od naszej niewoli od internetu, gier, obecności ludzi, ich uznania, pieniędzy. W książce mowa o niewoli, która ograbia zniewolonego z jego godności, czyni go czyjąś rzeczą, decydentem życia i śmierci. Przestawiono tu zniewolenie w takich krajach, jak Brazylia, Tajlandia, Mauretania, Pakistan, Indie.

Czytając rozdział o Indiach notowałam sobie, do czego chcę wrócić w opisie książki.
Minął pewien czas. Wśród dziesiątek karteczek znalazłam pogniecioną kartkę z tych notatek, a w niej:
- szczególnie na północnym wschodzie Indii rozbija się rodziny z racji ich zadłużenia, licytuje się sprzedając kobiety i dzieci
- zbadano 235 wsi indyjskiej i znaleziono w nich pół miliona niewolników pochodzących z najniższych kast
- przyczynami dziedziczonych pokoleniami długów bywa choroba, głód w wyniku suszy, powodzi, wydatki na wesele lub pogrzeb, na nasiona pod siew, nawożenie, nawodnienie
- w Uttar Pradesh przedstawiciele wyższych klas są posiadaczami ludzi z najniższych kast, dochodzi do nadużyć seksualnych, zadłużone rodziny nie mogą opuszczać miejsca życia, nie wolno im szukać lepiej płatnej pracy. Pracują całymi dniami tylko za 2 posiłki dziennie.
Jeśli mężczyzna ucieknie, jego rzeczy i dzieci wystawiane są na licytacji.
- by móc poślubić kobietę zadłużają się u lichwiarzy , potem żona lub /i córki sprzedawane są z racji rosnących długów do domów publicznych
- dług z ojca przechodzi na pierworodnego syna; pożyczając niepiśmienni na dokumencie, którego treści nie znają, odciskają ślad kciuka; podpisują tam zgodę na niewolę swoją i przyszłych pokoleń.
- do budowy sprowadza się ludzi z innych stanów, mieszkają po 100 w kontenerze 18 na 4,5 metra, bez pomocy lekarskiej, pracują za jedzenie zmuszani odpracować rosnące koszty przewiezienia ich na budowę, pilnowani przez strażników, w nocy zamykani w kontenerze.
- Allahabad, miasto u zbiegu trzech świętych rzek Gangesu, Jamuny i niewidzialnej Saraswati. Cel pielgrzymek, co roku przebywa ich tu miliony. Niedaleko od miasta : wieś - 235 osób, 35 chat, 3 ręcznie obsługiwane studnie, 70 procent ziemi, młyn i sklep należą do 2 właścicieli. Na nich pracują zadłużeni. Rodzą się i umierają jako niewolnicy. Od 7- 19 pracują tylko za posiłki. Dług tylko rośnie. Nie wierzą w możliwość zmiany. Pogodzeni, zrezygnowani, bez nadziei.
Tak wygląda obraz niewolnictwa w Indiach.
Na szczęście znalazłam też w książce słowa przynoszące nadzieję.
Dzięki decyzjom rządu indyjskiego trwają zabiegi o odzyskiwanie wolności. Od lat 70-ch XX wieku trwa proces o wyzwalanie z długów. Zadłużony może zwrócić się do rządu o zapomogę na spłacenie długu. Jednak korupcja w programach zadłużenia sprawia, że pieniądze na uwolnienie od długu są nierzadko przejmowane.
Smutna opowieść. Budzi pragnienie pomocy lub bezsilność.

• Przeczytane w 2019
  • 🎥Reportaże/Fakty
  • Reportaż/Publicystyka
  • Reportaż
  • Polityka

Dodaj cytat z książki Jednorazowi ludzie. Nowe niewolnictwo w gospodarce światowej