W stronę rytuałów i Galla Anonima

Avalon
2018-10-24
2018-10-24
historia Gall Anonim

Okładka książki Przeszłość w kulturze średniowiecznej Polski Jacek Banaszkiewicz, Halina Manikowska
Przeszłość w k... Jacek Banaszkiewicz...
Okładka książki Gród piastowski w Gieczu. Geneza – funkcja – kontekst Jacek Banaszkiewicz, Zbigniew Dalewski, Elżbieta Indycka, Tomasz Jurek, Michał Kara, Teresa Krysztofiak, Borys Paszkiewicz, Andrzej Pleszczyński, Teresa Rodzińska-Chorąży, Ewa Wolnicz–Pawłowska, Andrzej Marek Wyrwa
Gród piastowsk... Jacek Banaszkiewicz...
Okładka książki Dwa oblicza smoka. Katalog wystawy, tom 2: Eseje Jacek Banaszkiewicz, Krzysztof J. Czyżewski, Władysław Duczko, Elżbieta Maria Firlet, Agnieszka Janczyk, Lechosław Lameński, Marek Walczak, Tomasz Węcławowicz, Janusz Zagrodzki
Dwa oblicza sm... Jacek Banaszkiewicz...

Bardzo interesujący zbiór prac Jacka Banaszkiewicza, koncentrujący się na kwestiach związanych z rytami i szeroko pojętym dziełem Galla Anonima.

Wykorzystując metodologię Georges'a Dumezila, polski badacz wyjaśnia znaczenia rytuałów, mitów i miejsc władzy.

Wszystkie artykuły napisane znakomitą polszczyzną.

Wszystkie artykuły napisane znakomitą polszczyzną.

Świetny, niestety ostatni już, zbiór studiów Profesora Jacka Banaszkiewicza. Tematyka koncentruje się wokół dwóch zagadnień - rytuałów i Galla Anonima. Autor odświeżył nieco swoje szkice, dodając odnośniki do nowszej literatury przedmiotu, w której poruszono podobne zagadnienia - najczęściej pióra badaczy z jego własnej szkoły.

Zbiór studiów pióra Jacka Banaszkiewicza to prawdziwa gratka dla czytelnika złaknionego problemów związanych z rytuałem we wczesnym średniowieczu. Autor przenosi nas do zaginionego świata średniowiecznych idei i rytuałow, w których niemałą rolę odgrywają przedmioty. Jest włócznia, jest i chorągiew, które odgrywają niebagatelną rolę w rytuale otwierania bitwy. Rzut włócznią w stronę wrogiej armii "darowuje wrogów" bóstwu, które w zamian powinno dać zwycięstwo. Jest też "złota ręka" komesa Żelisława. Są też znaki władzy - pons mercati, gradus lignei. Ale co by tu dużo pisać, trzeba poczytać i rozkoszować się świetną historyczną robotą. Wszystko napisane znakomitą polszczyzną. Praca będzie ozdobą waszych półek (urzekła mnie ponadto piękna okładka)

• Porzuciłem w trakcie
  • Wyp_z_BUWr