Dom tysiąca nocy

Maja Wolny Wydawnictwo: Wisła Story literatura piękna
Wisła Story
2018-10-16
2018-10-16

Piękna sentymentalna opowieść. Czas płynie wolno. Jest prosto i zwyczajnie, ale interesująco i emocjonalnie. Przypomina mi Érica Emmanuela Schmitta. Podobała mi się ta historia. Mimo wielu słabych recenzji sięgnęłam po tę książkę i bardzo się cieszę. Zarzuty, że „wiele już podobnych utworów zostało napisanych” nic nie wnosi. Podobnie jak „spodziewałam się czegoś więcej”, ale czego? Każdy jednak ma prawo do swojej recenzji. Cieszę się, że przeczytałam tą opowieść.

Mam mieszane odczucia. Obie kobiety dotknięte są tragedią, zmierzają się z przeszłością - coś się dzieje, ale z drugiej strony czegoś brakuje. Powieść kompletnie mnie nie "powaliła".

Romans

Romans

Czuła, mądra, przejmująca. CI, którzy stracili kogoś bliskiegoe zachwycą się tą książką.

No to tak. Maja Wolny zachwyciła mnie w tym roku. Słuchałam dwóch jej powieści, obie przesłuchałam w formie audiobooka i obie do mnie przemówiły. Jest coś w stylu autorki (szczególnie w formie audio, może przez świetne lektorki),co mnie do niej ciągnie. Nie jest to wybitna proza, ale słucha się tego z przyjemnością. Niestety, 'Dom tysiąca nocy' mnie nie porwał. Książka była zwyczajnie nudna, bohaterki mało interesujące, a i warstwa literacka nie zachwyca. Mimo że krótka to słuchanie jej bardzo mi się dłużyło. Mamy opowieść o Polsce, która decyduje się wyjechać do Włoch, by tam zająć się starszą panią (która wcale nie jest taką 'starszą panią'). Książka to przeplatane losy tych dwóch kobiet. Obie zostały w pewien sposób doświadczone przez los i obie mają swoje historie. Mimo że uwielbiam czytać o kobietach, te kobiety mnie nie zaciekawiły. Zauważyłam jednak progres w budowaniu postaci i historii, bo to jedna ze starszych książek autorki. Zdecydowanie bardziej przemawiają do mnie te nowsze. Ale to chyba dobrze. #majawolny #domtysiącanocy

Dobra

Dobra

Maja Wolny do mnie przemawia, szczególnie czytana przez Laurę Breszka. To jest wyjątkowa książka o dwóch kobietach - Carli i Malwinie, ich życiu, ich (być może złych, ale na pewno trudnych) wyborach, traumatycznych doświadczeniach, które na nie spadają. Polecam!

Trudno dokonać oceny. Powieść wzbudziła we mnie dość mieszane uczucia. Historie życiowe kilku osób, które mogłyby być intrygujące, wciągające bez reszty, ale nie są. Czegoś tej powieści brak. Może jakiejś autentyczności, głębszej emocjonalności. Monolog głównej bohaterki brzmi jak sucha, wyprana z wszelkich uczuć relacja zdarzeń, zupełnie jej niedotyczących. Być może to specjalny zabieg autorki, mający na celu podkreślenie zobojętnienia kobiety, dotkniętej największą tragedią. Problem, że trudno to czytelnikowi rozeznać. Momentami jest ciekawie. Momentami powieść strasznie nudzi. Letnia, rozwlekła, mdława, nie do końca prawdziwa.

"Dom tysiąca nocy" to książka do bólu przewidywalna. Nie ratują jej nawet skomplikowane losy głównych bohaterek.
Emigrantka Malwina wyjeżdża do pracy w Sorrento, ale w książce Mai Wolny nie zobaczymy brudu i potu, choć to miasto upałów. Sorrento to niemal ideał: słońce, kawiarnie i pomarańcze. Nie tak wygląda rzeczywistość Polek, wyjeżdżających opiekować się ludźmi starszymi.
Historię Malwiny i jej wcześniejsze losy czytelnik podaje stopniowo. Nieco inaczej została potraktowana Carla Russo. Pracodawczyni Malwiny to dawna rewolucjonistka. Pochodząca z zamożnej jubilerskiej rodziny Włoszka wstąpiła do Czerwonych Brygad, by po latach żyć wygodnie w systemie, z którym kiedyś walczyła. O rzeczywistej działalności Czerwonych Brygad nie dowiemy się z książki jednak absolutnie niczego, pojawi się tylko parę haseł jako tło jej miłosnego życia i podejmowanych decyzji. A sama biografia Carli to istne streszczenie, obejmujące cały rozdział.
[...]

Jeśli ktoś chce przeczytać sielankę o pracy we Włoszech, albo kocha łzawe historie o kobiecej mądrości i poświęceniu będzie "Domem tysiąca nocy" zachwycony.

Całość tu: https://annadlugosz.blogspot.com/2014/10/dom-tysiaca-nocy-maja-wolny.html

Czekałam na jakiś przełom, suspens, ale nic... Przewidywalna i raczej nudna niestety.

• 2011
  • Biblioteka