Inna Blue

2013-03-29
Marcin Machnik

NNA BLUE AmyHarmon
Wydawnictwo: @editio.red

•Blue Echohawk to dziewczyna, która nie ma swojej własnej historii. Jako dwulatka została podrzucona przez matkę nieznajomemu, który się nią zaopiekował. Przez nieciekawe doświadczenia już od najmłodszych lat Blue stała się zimna i zdystansowana w stosunku do wszystkich. Nie wierzy w miłość oraz dłuższe związki a od mężczyzn nie oczekuje nic więcej niż chwilowego zapomnienia. Pewnego dnia w jej szkole zaczyna uczyć Pan Wilson, któremu zaczyna udawać się pokonywać mur zbudowany przez przeszłość Blue. Wilson zauważa w Blue coś więcej niż zbyt mocno umalowaną i wyzywająco ubraną dziewczynę. Ich relacja szybko się rozwija jednak żadne z nich nie jest pewne czy wyjdą z tego cało.

•Na samym początku muszę wspomnieć, że bardzo zawiodłam się zakończeniem książki, zdecydowanie czegoś mi zabrakło i czułam wielki niedosyt. Książka podejmuje kilka trudnych tematów, nie raz wywoływały one u mnie wzruszenie. Blue została wspaniale przedstawiona przez autorkę i cała książka właśnie na niej się opiera. Fabuła, opisy oraz dialogi są świetnie zredagowane. Zabrakło mi niestety kilku ciekawych wydarzeń, które mogłyby bardziej pokazać moc relacji Blue i Wilsona. Główna bohaterka podjęła sporo decyzji, z którymi nie zawsze się zgadzałam oraz nie zawsze je rozumiałam, ale staram się ich nie kwestionować. Zachowanie Wilsona w niektórych momentach również było dla mnie nie zrozumiałe. Zakochuje się w Blue, jednak nie potrafi jej tego wyznać, gdyż wcześniej był jej nauczycielem, ale dlatego zaczyna relacje z inna kobietą. Ich relacja jest naprawdę piękna, choć bardzo zawiła i momentami niezwykle poruszająca. Ukształtowali ją za pomocą początkowej przyjaźni co bardzo pomogło im w zrozumieniu siebie. Doczepiłabym się jedynie do tytuły, jasne, że został przetłumaczony poprawnie, ale ani on nie urzeka, ani nie pokazuje się tego co moglibyśmy spotkać w książce. Główną zaletą książki są wspaniałe opisy emocji, rozważań nad decyzjami i wspomnień lat dzieciństwa Blue.

•Książka bardzo emocjonująco opowiada o trudnym życiu Blue oraz ciężarach, które musiała udźwignąć idąc przez życie.

Moja ocena 7.5/10

NNA BLUE AmyHarmon
Wydawnictwo: @editio.red

Książka jest bardzo interesująca i wciąga ja osobiście przeczytałam ją i w wielu momentach się wzruszyłam mam nadzieję że tak jak i mi się spodobała to wam też😊

Na półkach: , , , ,

Cudowna książka, jestem pod ogromnym wrażeniem kunsztu literackiego autorki. Pierwsza moja pozycja Amy Harmon i z całą pewnością przeczytam wszystkie jej książki. Polecam

Po przeczytaniu tej książki mam mieszane uczucia. Nie mogę pogodzić się z pewnymi decyzjami podjętymi przez bohaterów - szczególnie Blue, ale też i jej nauczyciela. Nie będę teraz wskazywać które decyzje mam na myśli, gdyż będzie to ewidentny spoiler. Niemniej, kto przeczytał, ten nie ma wątpliwości co mam na myśli. Książka jest dobra, wciąga, chociaż nie od pierwszych stron. Całość opisuje pięknie rodzące się silne uczucie, które z przyjaźni przeradza się w miłość - czego na starcie można się spodziewać - mimo wszystko, jest to piękne. Co jednak piękne nie jest, co powoduje, że mam swego rodzaju niesmak, to właśnie decyzje i ich brak. Nie chcę nikogo oceniać, ale osobiście, dokonałabym innych decyzji będąc w położeniu głównej bohaterki i nie mam tu na myśli rozwiązania medycznego, tylko, że tak to ujmę "matczyne". Ode mnie 6/10, jako uśrednienie, momentami mamy nawet 9/10, a momentami 4/10 - momentów jest wiele, a ocena i odbiór subiektywny. Czy polecam? Tak, zdecydowanie warto, ale na pewno nie jest to romans z happy endem jakiego zapewne wiele by się spodziewało. A może dla niektórych właśnie tak jest? Żeby się dowiedzieć, trzeba przeczytać!

Ile zależy od nas, a na ile determinuje nas miejsce w którym przyszliśmy na ten świat.
"Inna Blue" to historia o odkrywaniu siebie. I to nie tylko swej historii, ale również swego wnętrza. Tego kim tak naprawdę jesteśmy, a nie masek (bądź etykiet), które sami sobie nadajemy. Poznanie samego siebie wcale nie jest łatwiejsze niż poznanie drugiego człowieka.
Amy Harmon jak zwykle nie zawodzi. Jest świetną obserwatorką rzeczywistości, a poza tym znów (jak w "Biegając boso")mamy tutaj indiańskie legendy, które pomagają zrozumieć odczucia bohaterów i ich losy.
Książka, która nie ocenia ale zachęca do bliższego poznania drugiego człowieka.

Amy Harmon jak...

Po przeczytaniu tej książki czuję lekki niedosyt. Nie zrozumcie mnie źle, była bardzo dobra i pochłonęłam ją w 2 dni. Jednak oczekiwałam czegoś troszkę innego jeśli chodzi o fabułę. Miałam wrażenie że cały czas na coś czekam, że czegoś mi brakuje i do końca lektury to wrażenie ze mną pozostało. Autorka skupiła się bardziej na relacji przyjacielskiej niż miłosnej między głównymi bohaterami co nie ukrywam trochę mnie zawiodło, ale w żadnym wypadku nie sprawia, że książka jest mniej wciągająca (autorka ma talent do opisywania emocji- nie raz uroniłam łzę przeżywając to co dzieje się w życiu Blue). Bardzo dużo się w tej książce dzieje jednak mimo to akcja toczy się dość spokojnie. Oczekiwałam opowieści o zakazanym uczuciu między nauczycielem a uczennicą, a w zamian dostałam dość melancholijną opowieść o emocjach i budowaniu relacji. Polecam ją tym którzy szukają książki mądrej i skłaniającej do refleksji, a nie pierwszego lepszego romansu.

Książka jest ogromnie poruszająca. Blue Echohawk próbuje odnaleźć swoją tożsamość. Jest to o tyle ciężkie, że sama nie zna swojego prawdziwego imienia ani daty urodzenia. Nie wie, co stało się z jej matką. Trudne przeżycia sprawiły, że jest zimna, arogancka, trzyma wszystkich na dystans. Nie potrafi wejść w głębszą relację. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje młodego nauczyciela - Pana Wilsona. To właśnie on, krok po kroku znajduje drogę do jej zamarzniętego na kość serca.

Bardzo ciekawe opowieści historyczne, mity i legendy. Wszystko doprawione nutką muzyki i wiolonczeli.

Autorka stworzyła naprawdę wspaniałe dzieło.

O czym jest ta książka?
Jest to opowieść o szukaniu własnej tożsamości. O miłości matczynej, która wcale nie jest prosta. Książka ta zawiera dużą dawkę historii, legend, wrażliwej sztuki a to wszystko przy akompaniamencie wrażliwego wiolaczelisty.

O czym jest ta książka?

Zdecydowanie nie jest to typowa powieść o romansie nauczyciela z uczennicą. Prędzej bym powiedziała, że jest to książka o przyjaźni, poszukiwaniu siebie.
Na początku książki, wydawało mi się, że historia się ciągnie, a wszystkie wyjaśnienia opisano na kilku ostatnich stronach. Przez co czuję niedosyt.
Niemniej polecam przeczytać, jest to ciekawa historia z którą warto się zapoznać.

Niemniej polecam przeczytać, jest to ciekawa historia z którą warto...

..— Jestem Manny — odparł wówczas, jakby to powinno wystarczyć. A dlaczego nie wystarczało? Bo mimo wszystkich tych dobrodusznych zachęt, by po prostu być sobą, nie da się tego zrobić, gdy nie wiesz, KIM, do cholery, JESTEŚ. Manny zdawał się to wiedzieć, ale był równie wrażliwy jak my wszyscy na wpływ świata, na którym ludzie działają bez zastanowienia, żyją bez świadomości i oceniają bez zrozumienia..