To wszystko prawda

2018-01-01
2018-05-15
Matylda Biernacka
tajemnica pisarka przyjaźń

To wszystko prawda Lygii Day Peñaflor to napisana w niezwykły sposób powieść sprzed kilku lat wydana przez Wydawnictwo Moondrive.

Co jest w niej takiego niezwykłego? Otóż czytelnik nie otrzymuje klasycznej narracji. Cała historia przekazana jest poprzez wywiady, e-maile, wiadomości oraz wpisy w dzienniku, a także przez książkę pisaną na podstawie wydarzeń fabuły. Brzmi to trochę skomplikowanie, niczym książkowa incepcja, ale czyta się w sposób przystępny i bardzo szybko.

Treść mocno wciąga, choć porusza bardzo trudne tematy. Dobitnie ukazuje jakie narzędzia daje człowiekowi do ręki sława i jak duża odpowiedzialność ciąży na osobach opowiadających cudze historie. Ukazuje także, jak wielki wpływ potrafi wywrzeć na innych tłum, a także autorytety.

Nie spodziewałam się takich psychologicznych zagadnień w książce młodzieżowej, ale cieszy mnie, że je znalazłam. Peñaflor ukazała problemy, który ciągle narastają i o których powinno się mówić.

Pod względem fabularnym, wydarzenia dało się śledzić bez większych problemów. Mimo że wielki plot twist był, przynajmniej dla mnie, oczywisty i się go spodziewałam, i tak uderzył. Choć wiedziałam, że będzie, wiedziałam, jaki będzie i wiedziałam, kiedy będzie, uderzył mocno i nie brał jeńców. Podobnie jak zakończenie.

Chociaż przedstawiony motyw pisania własnych zakończeń jako radzenia sobie z traumami, do mnie nie przemawia, podoba mi się, jak został wykorzystany w powieści.

Peñaflor wymalowała tą książką obraz, który ma wiele warstw. Zawiera w sobie niesamowitą głębię, której nie jestem w stanie w pełni przejrzeć. Ale czuję też, że nie muszę. Bo o to właśnie chodzi, by widzieć i rozumieć tak trochę, po swojemu.

W 100% zgodzę się z Czarną Wdową i co do ceny i co do opisu.

W 100% zgodzę się z Czarną Wdową i co do ceny i co do opisu.

Z uśmiechem na twarzy kończę czytać tą książkę. Książka nie znanej mi dotąd autorki pokazała wiele nowych nauk związanych z psychologią. cenne prawdy, nawiązywanie więzi międzyludzkich. Bardzo cenię sobie książki, gdy ktoś z bohaterów jest pisarzem. bardzo lubię motyw tego. Wynalazłam w niej dużo złotych myśli. Napisana w ciekawy sposób za pomocą wywiadów i fragmentów powieści Fatimy Ro, która rzeczywiście stała się w 100% rozgrzeszeniem!

Napisana w ciekawy sposób, przez pomieszanie fragmentów książki, wydarzeń z punktu widzenia bohaterów i wywiadów.

1997

Ja meczylam się strasznie z ta książkę chyba czytałam ja przez pół roku po 3-4kartki

Zapraszam na swój bookstagram: https://www.instagram.com/miedzy_zakladkami/?hl=pl

Pełna, recenzja wraz z cytatami znajduje się na blogu: https://miedzy-zakladkami.blogspot.com/2021/03/to-wszystko-prawda-to-wszystko-kamstwo.html

To książka, która przypomina o tym, jaka cienka granica leży między uwielbieniem a fanatyzmem. Przypomina, by nawet zaufanie miało swoje krawędzie i wreszcie uświadamia, że ,,jedyna historia jaką warto opowiadać, to prawda”.

Słysząc określenie ,,young adult” i ,,literatura młodzieżowa” moja twarz przybiera minę pod tytułem ,,ktoś obok gotuje kalafior”. Jestem bardziej niż ostrożna sięgając po książki kierowane do tej grupy wiekowej, bo wiem, że mogę w nich nic dla siebie nie znaleźć a nawet bardziej – mogę się mocno zawieść. ,,To wszystko prawda” od początku bardzo mnie do siebie zachęcała. Nęciła mnie z półki, odkąd tylko wypakowałam ją z przesyłki ze sklepu znak.com i gdy już ją zaczęłam, musiałam ją sobie odpowiednio dozować, by nie skończyć jej za szybko. Znacie to uczucie, że jednocześnie chcecie i nie chcecie skończyć danej książki? Czytając powieść Lygii Day Penaflor to uczucie towarzyszyło mi przez całą lekturę. Ale od początku.

Fatima Ro wydała bestseller, w którym rozpisała swoje życie na nowo. Przy pomocy swojej powieści rozgrzeszyła się ze swoją przeszłością, pożegnała się z umierającą matką i dzięki niej ruszyła ze swoim życiem na przód. To właśnie szczerość i prawdziwość ,,Pod prąd” sprawiła, że Miri, Penny i Soleil pokochały tę książkę od pierwszych jej stron, wciągając w to także swoich kolegów i koleżanki z prywatnego liceum, do którego uczęszczają. W tym gronie znajduje się także Jonah, nowy, tajemniczy uczeń, do którego Soleil jako pierwsza wyciąga przyjazną dłoń. Początkowa fascynacja Fatimą Ro na spotkaniu autorskim zaczyna przeradzać się w spełnienie marzeń nastolatków – Fatima Ro zaprasza ich do siebie. Jedno spotkanie zmienia się w prawdziwą przyjaźń. Fatima Ro staje się autorytetem, wzorem do naśladowania, inspiracją, bratnią duszą i powiernikiem, do którego grupa bohaterów może przyjść z każdym problemem i zagwozdką. W szkole powstaje klub czytelników ,,Pod prąd”, bohaterowie spędzają u Fatimy prawie każdą wolną chwilę, rezygnując z dotychczasowych imprez i innych uciech. Dwudziestotrzyletnia Fatima także znajduje oparcie w swoich nowych przyjaciołach. Oddaje im zapasowy klucz do domu, pozwala korzystać ze swojej karty, radzi się ich w kwestiach urządzania wnętrza, pokazuje im swoje ulubione filmy a nawet…. Swata Soleil i Jonaha.

Prawda jednak… prędzej czy później wychodzi na wierzch. Fatima Ro bowiem zaczyna szukać inspiracji do następnej książki. Gdy jedno z bohaterów prosi ją by napisała książkę, w której napisałaby od nowa życie tej osoby, autorka nie może odmówić. Tak powstaje ,,Rozgrzeszenie Brady’ego Stevensona”

,,To wszystko prawda” opowiada o książce.. w książce. To skomplikowana opowieść podzielona na fragmenty ,,Rozgrzeszenia” i wywiady z Miri, Penny i Soleli. Każda opowiada swoją własną wersję wydarzeń, każda opowiada o życiu przed i po poznaniem Fatimy Ro. Każda z nich opowiada, dlaczego po premierze ,,Rozgrzeszenia(…)” mogło dojść do brutalnego pobicia Jonaha, który właśnie teraz walczy o życie. Co sprawiło, że zgrana paczka przyjaciół tak nagle się rozpada? Jakie wydarzenia prowadzą do finału ,,Rozgrzeszenia(…)” a tym samym do ,,finału ,,To wszystko prawda”?

Pokrętna akcja, której tempo nie zwalnia, ale też nie pędzi w szaleńczym tempie. Przyjaźń, miłość, tajemnica… Do tego książka jest w formie wywiadów i maili, smsów i fragmentów ,,Rozgrzeszenia(…)”. Ten tytuł mógłby wydawać się poszatkowany a w rzeczywistości jest pełną, wymiarową całością od początku do końca. Ciekawa, kilkuwątkowa historia o wchodzących w życie młodych dorosłych o niezdrowej fascynacji, zbytnim zaufaniu i fanatyzmie przekraczającym granice rozsądku. O ukrywaniu prawdy, powtarzaniu kłamstw i niewidzialnej rywalizacji między rówieśnikami. Oj podobała mi się ta książka! Wciągnęłam się w nią całkowicie, strona po strona chciałam rozwiązać zagadkę pobicia Jonaha i rozpadu grupy przyjaciół. Chciałam wiedzieć, jak rozwinie się dalej to paskudne zauroczenie, jak daleko posuną się granice przyzwoitości i ufności i jak skończą się budowane przez dłuższy czas kłamstwa. Do tego książka jest lekka, czyta się ją niesamowicie przyjemnie przeskakując z jednego punktu widzenia na zaistniałe sytuacje, do drugiego.

Całość dopełniona jest rewelacyjną okładką i przeźroczystą obwolutą. Oprawa graficzna robi w tej książce ogromną robotę co dodatkowo uatrakcyjnia ten tytuł. Myślę, że ,,To wszystko prawda” stanowiłaby świetny prezent dla kogoś w wieku gimnazjalno-licealnym jako ciekawa i szybka lektura.

Na wstępie mojej recenzji bardzo chciałabym pochwalić polskie wydanie tej książki. Na palcach jednej ręki jestem w stanie wyliczyć przypadki, gdy wydanie polskie jest lepsze od oryginalnego. Takim jest też właśnie polskie wydanie "To wszystko prawda". Barwne, przykuwające uwagę, po prostu piękne.
Książka została napisana w dość nietypowej formie - zamiast czystej prozy, mamy tutaj urywki pamiętników, rozmów, a nawet fragmenty książki. Taka "książka w książce" to dość ciekawa koncepcja. Na początku nie było fajerwerków - ot, kolejna ładnie opakowana młodzieżówka. Lecz czytając kolejne strony historia niezwykle mnie wciągnęła, a także skłoniła do myślenia: jak można zatracić się w miłości do swojego idola i jak bardzo brzemienny w skutkach potrafi być brak rozgraniczenia pomiędzy fascynacją a fanatyzmem. Temat jak najbardziej aktualny.
Polecam przeczytać, mimo że z początku można się zrazić niezbyt "poetyckim" słownictwem, co akurat nie jest zaskoczeniem - w końcu jest to książka o młodzieży dla młodzieży. I tę funkcję spełnia bardzo dobrze.

Książka została napisana w dość nietypowej formie - zamiast czystej prozy,...

"To wszystko prawda" to jedna z tych książek, które na początku nie zachwycają, jednak im dalej, tym lepiej. Na początku średnio mi się podobała, nie wzbudzała we mnie żadnych emocji, po prostu dobrze się ją czytało i nic więcej. Jednak przez ostatnie sto stron akcja przyspieszyła, w końcu zaczęłam rozumieć, co tu się dzieje, chociaż i tak ostatnie strony sprawiły, że nie jestem do końca pewna, jak potoczyły się w końcu losy bohaterów. Przede wszystkim plusem książki jest forma, w jakiej jest napisana. Wywiady z bohaterami są poprzetykane fragmentami powieści Fatimy Ro, czyli jednej z głównej postaci. Ciężko jest wytłumaczyć to, co się dzieje w tej książce bez zdradzania fabuły i tłumaczenia zawiłej formy, dlatego najlepiej samemu się z nią zapoznać. Książka porusza również wiele ważnych tematów: fascynację sławnymi ludźmi, oddanie swoim idolom, które nie powinno wykraczać poza granice rozsądku, przebaczenie, mówienie prawdy i to, jak mogłyby się potoczyć niektóre sytuacje, gdybyśmy nie podążali za tłumem.
Gorąco polecam!

Ksiązka bardzo w porządku, ale bez fajerwerków.

Ksiązka bardzo w porządku, ale bez fajerwerków.

Nieszczególnie mi się podobała, ani historia, ani koncepcja. Nawet mnie trochę zmęczyła.