Misja

Rebis
2018-11-13
1990-01-01
Adam Szymanowski

Okładka książki Dialog, nr 8 / sierpień 1962 Robert Bolt, Bohdan Drozdowski, Redakcja miesięcznika Dialog, Andrzej Wydrzyński
Dialog, nr 8 /... Robert Bolt, Bohdan...

Kochaj bliźniego swego jak siebie samego

Piękna powieść. Jeszcze jako dziecko oglądałem film którym byłem zauroczony. I ilekroć go oglądałem to zawsze kibicowałem Mendozie aby mu się udało...
Powieść pokazana z różnych perspektyw- miłości i zdrady, handlu i wpływów, sumienia i wiary..
Jedno jest pewne.. tam gdzie się zaczynają pieniądze kończą się wszelkie sentymenty..
Bardzo polecam wszystkim.

Bardzo polecam wszystkim.

6,5/10

6,5/10

Ocena byłaby wyższa, ale pierwsza część książki to stylistycznie jak wypracowanie czwartoklasisty. Jak ktoś wytrzyma, to później i akcja i styl się rozwijają. Pewnie to celowy zabieg. Książka o nawróceniu na wiarę w Boga. Warte przeczytania.

Piękna powieść.
Wierzący chłopiec, osierocony w młodym wieku, podejmuje się każdej pracy, aby zarobić na utrzymanie młodszego brata. W miarę dorastania oddala się od Boga, dołącza do łowców niewolników, po czym staje się ich przywódcą.
Mendoza zabija, gwałci i sprzedaje pojmanych Guarani bez wyrzutów sumienia- udaje mu się wykształcić brata i zapewnić mu dostatek. Na drodze braterskiej miłości staje ich miłość do jednej kobiety- wzgardzony Mendoza zabija brata. I zaczyna się w nim przemiana.

Przygnieciony żalem dołącza do misji jezuickiej, której celem jest nawracanie tubylców, czyli Guarani. Wydaje się, że mężczyzna znalazł spokój i ukojenie dla swojego sumienia. A jednak los sprawia, że znów musi wziąć do ręki miecz i stać się wojownikiem.

Wspaniałe postaci, ukazanie prawdziwej wiary i nawrócenia, na tle niesprawiedliwej polityki, żądzy pieniędzy i władzy. Warto sięgnąć.

Piękna powieść.

Pozycja warta przeczytania. Różne spojrzenia na świat: walka o władzę, bogactwo, wpływy i różne wybory. Życie zgodne z sumieniem i wiarą czy wybieranie co korzystniejsze. Różne oblicza wiary...

Lekturę książki rozpocząłem mając w mglistej pamięci film.
W filmie możemy zobaczyć tylko pewien wycinek tego co zostało zawarte na kartach książki. Akcja rozpoczyna się w Hiszpanii w chwili gdy podczas połowu ryb ginie ojciec Rodrigo Mendozy. Poznajemy młodego chłopca, który szybko musi dojrzeć. Jak przeistacza się w handlarza niewolników, zabójce brata, aż wreszcie osobę, która chce odpokutować wszystkie krzywdy jakie uczyniła. Ciekawa historia, ale sama książka trochę mnie męczyła.

Lekturę książki rozpocząłem mając w mglistej pamięci film.

Fajna choć chyba u nas nie doceniana książka.

Fajna choć chyba u nas nie doceniana książka.

W książce widać filmowy rodowód, jeżeli chodzi o sposób prowadzenia narracji, opisy. Jednak historia w niej przedstawiona jest na tyle ciekawa, że rekompensuje to pewne braki jeżeli chodzi o styl.
Książka godna polecenia.

Książka godna polecenia.

Pokaż mimo tovideo - opinia

Wiek XVIII, w amazońskiej dżungli swoją działalność ewangelizacyjną prowadzą Jezuici, którzy starają się przyjąć na łono Kościoła Indian Guarani. Dzieje misji poznajemy z perspektywy dwóch osób, Rodrigo Mendozy oraz ojca Gabriela. Ten pierwszy wyrusza z Hiszpanii do Nowego Świata, aby szukać okazji do zarobku. Dołącza do grupy najemników trudniących się handlem niewolnikami. Mendoza szybko pnie się po szczeblach kariery, zyskuje małą fortunę, ale na skutek pewnych wypadków rozpoczyna pokutę i wyrusza w głąb dżungli. Ojciec Gabriel to Irlandczyk, który sprawuje szefostwo nad jedną z misji, gdzie jego losy łączą się z losem Rodriga. Razem żyją wśród Guarani, ale Jezuici staną się narzędziem w rękach wielkiej polityki, a to nigdy nie zwiastuje nic dobrego. Książkę przeczytałem jednym tchem, bo temat misji jezuickich w Ameryce Południowej, podobnie jak u Drago Jancara, u Bolta również jest niezwykle interesujący. Czytelnik znajdzie tutaj krew, pokutę, odkupienie, politykę, intrygę i poświęcenie. Nie jest to może jakaś wybitna powieść z imponującymi opisami czy rozbudowaną fabułą, ale całkiem zgrabna książka niosąca jakieś przesłanie.

Kawał bardzo dobrej literatury,opisującej wydarzenia w większości prawdziwe,rozgrywające się w Ameryce Południowej w wieku XVIII.
Książka ukazuje losy łowcy niewolników.któremu niefortunne,tragiczne w skutkach zdarzenie każe zrewidować jego dotychczasowe poglądy nie tylko w odniesieniu do ludzi przez niego prześladowanych,lecz przede wszystkim w stosunku do siebie samego ,wraz z ustosunkowaniem się do spraw wiary i dokonania wyboru drogi na resztę życia.Książka niezwykle emocjonująca,trzymająca dobry poziom,nie jest to co prawda arcydzieło,ale z pewnością pozycja wartościowa i warta przeczytania,bowiem w przystępny i interesujący sposób ukazuje wydarzenia o których warto wiedzieć celem większego zrozumienia ludzi i czasów w niej opisywanych,tym bardziej,że opisuje wydarzenia prawdziwe.Polecam również film,który notabene wywarł na mnie większe wrażenie,być może za sprawą znakomitych kreacji aktorskich Roberta De Niro i Jeremy'ego Ironsa ,no i oczywiście za sprawą przepięknej wprost przecudownej muzyki autorstwa Ennio Morricone,którego niestety pożegnaliśmy przed kilkoma tygodniami.

• Historyczne
  • Beletrystyka