Szalejący reporter

Okładka książki Szalejący reporter Egon Erwin Kisch
Okładka książki Szalejący reporter
Egon Erwin Kisch Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej reportaż
reportaż
Der rasende Reporter
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1957-01-01
1957-01-01
Jacek Frühling, Roman Karst

Pierwsza obserwacja jest taka, że ten zbiór nie ma prawie nic wspólnego z oryginalnym zbiorem "Der rasende Reporter" z 1925 roku. W Polsce w 1955 zrobiono zupełnie inny wybór, nie jestem pewien czy kierując się chęcią zrobienia przeglądu publicystyki Kischa czy może doborem ideologicznym. W każdym razie to chyba nie jest najlepszy wybór.

Ale mimo tego są tu także bardzo ciekawe teksty. Ciekawy jest tekst o historii Monte Carlo, intrygujący jest obraz sylwestra w Marsylii, mocny teksty o domu Balzaca. Jednak największe wrażenie wywiera reportaż z Gheel (albo Geel) - belgijskiego miasteczka, w którym już od czasów średniowiecza istniała tradycja opieki nad ludźmi umysłowo chorymi w prywatnych domach. W szczytowym okresie - akurat mniej więcej wtedy, kiedy był tam Kisch - w Gheel przyjmowano ponad 3000 pacjentów na około 14,000 stałych mieszkańców. To bardzo inspirujący obraz, choć obecnie już taki sposób opieki w Gheel praktycznie nie istnieje. Ciekawe czy dałoby się coś takiego odtworzyć obecnie w jakimkolwiek kraju?

Ale mimo tego są tu także bardzo...

To klasyka reportażu, ale nie tylko dla studentów dziennikarstwa. Każdy kto chce szerzej wgłębić się w historię tego gatunku powinien sięgnąć po EEK. Czytając jego reportaże można też zauważyć, jak bardzo zmienił się ten gatunek.

Zbiór reportaży pisanych w latach 30-tych XX w. Kilka np. o diamentach albo Monte Carlo ociera się o genialność. Są tak pełne anegdot, nowych informacji, tak kompletne i dające odpowiedź na wszystkie mogące się nasunąć pytania, że 99% współczesnych reporterów wydaje się niedouczonymi leniami bez krzty dociekliwości.
In minus (?) jak u wzorującego się na EE Kischu Kapuścińskiego jest to momentami bardziej literatura piękna ze skłonnością do ubarwiania świata.
Wykrzywia też obraz lewicowość autora. Jej ekonomiczne podłoże w tamtych czasach "dzikiego kapitalizmu" z Europą przypominającą dzisiejszą Azję da się zrozumieć. Późniejsze zachwyty autora nad Stalinowskim ZSRR będą już mocno rażące.

In minus (?) jak u wzorującego się na EE Kischu...

• Reportaże
  • DlaS
  • Literatura faktu, reportaż
  • Reportaż
  • Mam papier
  • 2009 Nabytki

Dodaj cytat z książki Szalejący reporter