Silver Stag. Tom 2. Wyspa Kości

Silver Stag. Island of Bones
Magnus
2018-11-14
2018-11-14
historyczna awanturnicza obyczajowa przygodowa piraci

Okładka książki Magazyn Histeria XXV Tomasz Bartosiewicz, Jakub Bielawski, Piotr Borowiec, Michał Frąckiewicz, Radosław Jarosiński, Antoni Lange, Damian Dawid Nowak, A. M. Rosner, Mariusz Stańczyk, Grzegorz Wielgus
Magazyn Hister... Tomasz Bartosiewicz...

Początek niezbyt angażujący, choć im dalej w las (tfu, w morze),tym lepiej. Zdecydowanie lepiej. Nie jest to ten poziom ekscytacji jaką zafundował mi tom 1, ale wciąż - całym sercem uwielbiam świat, bohaterów i ich przygody.

Psst: wątek romantyczny rozwiązany dość nieszablonowo, ale z jakiegoś powodu podoba mi się XD (nie wierzę, że się pod tym podpisuję)

Bardzo nowoczesna, a jednocześnie bardzo klimatyczna powieść przygodowa osadzona w cudownym klimacie Karaibów, okrętów, piratów i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Bohaterowie, ci historyczni i ci zmyśleni, barwni i "żywi", fikcja fajnie przeplata się z historią, akcja płynie wartko. Można dać się porwać. A jednocześnie czuć, że pisała to kobieta, że dużo tutaj dialogów i rozterek bohaterów, więcej emocji, szczegółu i tła.
Jedynie można się trochę przyczepić, że akcja czasami ucinana jest w tych najbardziej emocjonujących momentach, tak jakby tutaj pisarce albo brakowało pióra albo nie uważała tego za istotne, co mocno różni to podejście do tematu od klasycznych powieści pirackich takich jak "Kapitan Blood" czy "Czarny łabędź".
Jest inaczej, ale nie znaczy, że źle. Czas rozwinąć czarną banderę, naostrzyć kordelas i zapomnieć o Bożym świecie. I uwaga, będzie bujało!

Tym co lubią tematykę morską polecam ZNACZY KAPITAN

Tym co lubią tematykę morską polecam ZNACZY KAPITAN

Ostatnio na NETFLIX ukazał się bardzo dobry fabularyzowany serial dokumentalny "Zaginione Królestwo Piratów" po którego obejrzeniu postanowiłem przeglądnąć biblioteczkę w poszukiwaniu książek o tej tematyce. Niestety książki o piratach ukazują się bardzo rzadko, oprócz kilku z lat dziewięćdziesiątych znalazłem dwa tomy cyklu "Silver Stag", pierwszy czytałem dość dawno, natomiast tom drugi "Wyspa Kości" przeczytałem z wielką przyjemnością.

W powieści towarzyszymy piratom na tytułowym statku "SILVER STAG", przeżywając przygody, uczestniczymy w bitwach oraz zdobywamy skarb. Akcja powieści toczy się także na wyspie będącej we władaniu piratów gdzie mają schronienie wszelkiego rodzaju wyrzutki, piraci i byli marynarze. Na kartach powieści spotykamy wielu sławnych piratów którzy zapisali się w historii piractwa.

Drugi tom morskich opowieści - moim zdaniem nieco słabszy i bez pomysłu na zakończenie. Można było z pewnością opowieść ciekawiej poprowadzić. Nijaka końcówka to już chyba zmęczenie autorki.

słabe

słabe

W epoce żagla, morskich przygód i tworzeniu się Nowego Świata po drugiej stronie Atlantyku, w samym środku Złotej Ery Piratów, kiedy przestępcy pod godłem czarnej flagi i trupiej czaszki siali zamęt od Karaibów po Afrykę.
Ponownie udajemy się wraz z załogą Silver Stag na niezapomnianą podróż pełną przygód. W drugiej części książki „Silver Stag. Wyspa Kości” obserwujemy pierwsze kroki nowo powstałej Republiki Piratów w New Providence. Tym razem oprócz próbie umocnienia się republiki, nasi bohaterowie z kapitanem Cuthrowem wyruszają w niebezpieczną wyprawę na spotkanie El Espectro, który to ma przewozić olbrzymie bogactwa. Kapitan Cuthrow łączy swe siły z Vanem oraz Jenningsem i wspólnie planują przejąć cały przewożony skarb El Espectro.
Tymczasem pod nieobecność części kapitanów, w Nassau zaczyna źle się dziać. Zdrada wisi w powietrzu.....
🏝
„Silver Stag. Wyspa Kości” to bardzo udana kontynuacja książki A.M. Rosner "Silver Stag. Republika piratów”. Ciekawe opisy morskich wypraw, portów oraz zwyczajów samych piratów, oraz bardzo przystępny język powoduje, że książka staje się bardzo realistyczna. Do tego dostajemy całą plejadę postaci historycznych z samą czołową „śmietanką” piractwa od słynnego Czarnobrodego, przez Vane’a czy Rackhama który to niespodziewanie pojawia się tej części książki. Sama historia opowiedziana jest bardzo ciekawie i po mimo wolnego początku nie pozwoliła mi się od niej oderwać. Wiadomo, jak piraci siedzą w porcie i tylko wydają pieniądze na tamtejsze uciechy, to nie wiele może się dziać. 😉 Jednak stopniowo akcja zaczyna przyspieszać i do samego końca nie zwalnia. 🙂
Do tego motyw sztormu rozbudził moją wyobraźnię. Bardzo realistycznie została przedstawiona walka piratów z ogromnymi falami i silnym wiatrem, który za wszelką cenę chciał zatopić Silver Stag. Szkoda tylko że tak niewiele zostało temu poświęcone.
Jednego czego mi zabrakło w drugiej części to papuga, a raczej jej brak. Bo jak wiemy, każdy poczciwy pirat powinien taką mieć.🐦
🏝
Powieść Rosner oferuje nam pełnokrwistą historię o pirackim życiu. Życiu wypełnionym przygodą, walką, adrenaliną oraz nieodłączną w tym przypadku – śmiercią, która czyha na każdej zdradliwej fali. Druga odsłona przygód statku Silver Stag jest równie wciągająca co pierwsza jej część, a samo jej czytanie sprawiło mi wiele przyjemności. Książka idealna dla każdego kto tęskni za przygodami, kocha zapach morza oraz prochu i nie gardzi rumem nawet tym w herbacie.
„Silver Stag. Wyspa Kości” to pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść. To brawurowa mieszanka powieści obyczajowej, historycznej, awanturniczej i przygodowej.
🏝
Nie pozostaje mi zatem nic innego, aniżeli polecić każdemu sięgniecie po tę powieść, i mieć nadzieję, że doczekamy się kolejnej części będącą zwieńczeniem całej tej ciekawej historii.
www.instagram.com/spursmaniak

• Audiobooki