Kosmicznym szlakiem. Zapiski inżyniera

Okładka książki Kosmicznym szlakiem. Zapiski inżyniera Oleg Iwanowski
Okładka książki Kosmicznym szlakiem. Zapiski inżyniera
Oleg Iwanowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej biografia, autobiografia, pamiętnik
Первые ступени: Записки инженера
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1970-01-01
1970-01-01
Andrzej Szymański
Gagarin kosmos związek radziecki kosmonautyka astronautyka podbój kosmosu

Aleksiej Iwanow był konstruktorem sputników i pierwszych rakiet w historii podboju kosmosu. "Kosmicznym szlakiem" opowiada właśnie o tych początkach: jak powstały zakłady budowy rakiet, jak sam tam trafił, na czym polegała codzienna praca, jak dochodzili do wszystkiego metodą prób i błędów. Wszak byli pionierami podboju kosmosu! Iwanow pracował z takimi sławami, jak Konstantin Dmitrijewicz, Siergiej Pawłowicz czy Siergiej Korolow. Jego opowieść jest żywa, pełna pasji, a nawet momentami romantyczna. Czuć emocjonalny stosunek autora do wykonywanej pracy, radość, jaką sprawiało mu, niełatwe przecież, konstruowanie rakiet i satelitów.
Książka składa się z 5 rozdziałów: Przedmowa, Po raz pierwszy (o Sputniku),Łajka, Droga do Wostoka, Wostok. Iwanow z prawdziwą czułością i sympatią opisuje historię Łajki, która była z góry przeznaczona na śmierć, a także kolejnych radzieckich psów wysłanych w kosmos: Striełki i Biełki, Czernuszki, Zwiozdoczki.
Rozdział o Gagarinie troszkę już propagandowy, ale cała książka nie jest utrzymana w nomenklaturze zimnowojennej. Nie ma więc tez udowadniających wyższość komunizmu radzieckiego nad amerykańskim imperializmem. Autor stara się zachować bezstronność. Gdy wzmiankuje o Amerykanach i ich planach kosmicznych, nie ocenia, nie krytykuje. Tylko przy Gagarinie nieco popłynął, ale to chyba z uwagi na emocjonalny stosunek do sprawy. Zresztą, jakże się nie cieszyć, kiedy było się głównym konstruktorem statku kosmicznego Wostok, w którym podróż odbył - z powodzeniem - pierwszy w historii człowiek?
Bardzo ciekawa, interesująco napisana książka. Polecam każdemu fanowi kosmosu!

• Przeczytane w 2019
  • Historia eksploracji kosmosu
  • Współczesność od 1914 r.

Dodaj cytat z książki Kosmicznym szlakiem. Zapiski inżyniera