POZAMIATANE, czyli jak ogarnąć dom?

Okładka książki POZAMIATANE, czyli jak ogarnąć dom?
Urszula Chincz Wydawnictwo: Altenberg poradniki
poradniki
Altenberg
2018-10-10
2018-10-10

Okładka książki 7 Dni. Świat Andrzeja Turskiego Urszula Chincz, Anna Morawska
Ocena 7,1
7 Dni. Świat A... Urszula Chincz, Ann...

Sympatyczna autorka i proste niewydziwiane porady na ogarnięcie przestrzeni życiowej.

Czyta się szybko I przyjemnie. Zawiera wiele ciekawych porad odnośnie organizacji w domu. W mojej opinii bardziej dla osób, które zaczynają żyć na własną rękę. Będę do niej wracać.

Czekała sobie Ula na okładce " pozamiatane" ładnych parę lat na mojej półce. Jakoś zawsze było coś ważniejszego od czytania książki o sprzątaniu. Mieć musiałam, bo to ULA, która uwielbiam, ale jakos radziłam sobie z bieżącym sprzątaniem. A potem pojawił się jeden syn, drugi syn, rzeczy przybywało, a mieszkanie jak małe tak małe nadal. Zewsząd zaczęła mnie przytłaczać góra rzeczy nijak nieuporządkowanych. I ciągle rady mamy: zostaw to po Jasiu, Adaś będzie miał. Tylko ku*wa gdzie ja mam to trzymać?! 😅 Więc wzięłam się za pozamiatane. I o ile ostatni rozdział o sprzątaniu jedynie przeglądnelam, bo gdzieś jakieś swoje metody mam, to o tyle pierwsza i druga część to skarbnica wiedzy i pomysłów. Nie wiem jak wy, ale ja w ten weekend robię totalne odgruzowanie chałupy. Zabawki, bibeloty, kurzolapki, here I come!

Co za strata czasu i pieniędzy! Kojarzyłam Ulę z YT (i dobrze mi się kojarzyła), a z wydawnictwa Altenberg mam 2 ksiązki właściciela (Kotarskiego) i są całkiem porządne. Dlatego korzystając z darmowej wysyłki, uznałam, że zaryzykuję - może z książki dowiem się czegoś o sprzątaniu (mam z tym problem).

Już na samym początku rzuciła mi się w oczy kiepska makieta (czyli ukłd treści na stronie). U Kotarskiego jest to nieźle zaplanowane, tutaj jest zbity tekst i mocno przypadkowe rysunki (autorki?).
Poza tym ksiązka jest słabo zredagowana mnóstwo informacji powtarza się, jest sporo opisów zamiast których lepiej dać kilka zdjęć (ale tych zdjęć brakuje - nie wiem czemu nie zrobione sesji pod ksiązkę). Są za to sponsorowane rozkładówki - również przypadkowe, i zrobione tak, że w zasadzie można je od razu przerzucić. Nie wiem czemu mają służyć (oprócz zarobienia hajsu, oczywiście).
Porady w książce są bardzo miałkie. Wiem, że to trudny temat - i pewnie nie wystarczy być panią domu, żeby być w te klocki dobrym - ale być w może w takiej sytuacji nie ma co pisać książki... Wstawki celebrytów też są trochę bezsensu - mam wrażenie, że duże zdjęcie + mało tekstu jest po to, aby dorzucić więcej stron. No i większość z nich mocno reklamuje swoją twórczość - znowu reklama. Mam z tymi reklamami problem, bo książka to nie jest medium w którym jestem przyzwyczajona do reklam. No i nie chcę się do nich przyzwyczajać.

To, co mi się podoba, to poglądy autorki - dzieci mają sprzątać po sobie, mąż nie jest od pomagania bo to również jego dom. To jest feministyczne i fajne. Ale no i tak w zasadzie nie po to zakupiłam tę książkę.

Już na samym początku rzuciła mi się w oczy kiepska makieta (czyli ukłd...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

bardzo dobra książka oraz kompendium praktycznej wiedzy

bardzo dobra książka oraz kompendium praktycznej wiedzy

Bezpośrednio po przeczytaniu oceniłam tę książkę jako "niezłą". Wydawała mi się mało odkrywcza, poruszająca tematy dla mnie oczywiste. Czytając ją pomijałam niektóre wątki. Po pewnym czasie od przeczytania zaczęłam jednak mieć w głowie pomysły na temat gruntowniejszego posprzątania swego domu. Choć dbam o czystość skrupulatnie, to po przeczytaniu tej pozycji zdecydowałam m.in., że muszę zabrać się za moje kuchenne szafki (gdzie 1/3 półek zajmują rzeczy niepotrzebne), dokładne wyczyszczenie czeluści pralki czy dokupienie pojemników do przechowywania różnych szpargałów, by można było je łatwo znaleźć. Także zmieniam ocenę na 7, bo jednak po lekturze zwróciłam uwagę w domu na rzeczy niezauważalne wcześniej. Myślę, że podczas gruntownych porządków będę wracać do poszczególnych rozdziałów, by sprawdzić, czy jeszcze coś mi umknęło podczas sprzątania. Choć większość zawartości książki jest dostępna we vlogach Pani Uli, to ja wolę jednak mieć wersję papierową i skondensowaną, niż oglądać sporą liczbę filmików. Plusem jest również wygląd książki - twarda okładka, dużo zdjęć w środku. Minusem jest brak zdjęć konkretnych czynności (dla mnie pomocnym byłoby umieszczenie zdjęć prasowania koszul krok po kroku), porady ekspertów (bardzo krótkie, ogólne, moim zdaniem raczej nie wnoszące nic ciekawego) oraz cena (książki z tego wydawnictwa niestety są dość drogie).

Od jakiegoś czasu oglądałam porady Uli Pedantuli na YouTube i postanowiłam sięgnąć po jej publikację.
Nie zawiodłam się. W tym poradniku znajdziemy sporo cennych wskazówek, dzięki którym będzie łatwiej, szybciej i przyjemniej utrzymać porządek w mieszkaniu. Według mnie nie wszystkie rady są dobre.
Każdy po przeczytaniu tej pozycji może wyłuskać coś dla siebie.

Każdy po przeczytaniu tej pozycji może wyłuskać coś dla siebie.

"Pozamiatane" to poradnik o organizowaniu domu i sprzątaniu i jako taki może okazać się bardzo przydatny. Mimo tego, że całkiem nieźle radzę sobie z ogarnianiem mojego domu, to znalazłam w tej książce kilka inspirujących porad i ciekawych informacji. Zawartość tej publikacji nie wywróciła mojego życia o 180 stopni, ale myślę, że to wartościowa pozycja. Mogą po nią sięgać młodzi ludzie, którzy dopiero co wyfrunęli z rodzinnych gniazd i mogą potrzebować porad, a niekoniecznie chcą prosić o nie rodziców :)

Ocena za całokształt twórczości Uli Pedantuli :)

Ocena za całokształt twórczości Uli Pedantuli :)

Dużo ciekawych rozwiązań i propozycji jak zagospodarować przestrzeń w mieszkaniu aby było wygodnie. Zaskoczyła mnie duża ilość treści a mniej zdjęć.

Dodaj cytat z książki POZAMIATANE, czyli jak ogarnąć dom?