Boże Narodzenie w Lost River

2018-11-14
2004-01-01
2005-10-25
Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Małgorzata Hesko-Kołodzińska święta Wigilia cud wiara chicago lost river choroba miłość kardynał

Zima w Lost River zazwyczaj ma dwadzieścia pięć stopni i tylko czasami temperatura spada nocą do kilkunastu. Jeśli jednak w Boże Narodzenie ma stać się cud, wówczas anonsują go opady śniegu.

Opowieść składa z kilku wątków, które stopniowo splatają się ze sobą w jedną wzruszającą całość. To ciepła, rozgrzewająca serce historia o życiu w małym amerykańskim miasteczku w stanie Alabama. Położone z dala od zgiełku Lost River jest miejscem, gdzie dobrym ludziom przytrafiają się dobre rzeczy, a złym ludziom…?

W Lost River nie ma złych ludzi.

Dlatego do każdego, kto tam mieszka, w końcu uśmiecha się szczęście: spotyka miłość swojego życia, zyskuje przyjaciół i rodzinę, odzyskuje zdrowie. Słowem - żyje długo i szczęśliwie. Każdy by tak chciał.

Urocza, optymistyczna, w klimacie Bożego Narodzenia. Żeby móc prawdziwie cieszyć się tą lekturą, trzeba zwolnić tempo. Oraz pamiętać, że nie każda książka, którą się czyta, musi być literackim arcydziełem.

Dla lubiących pitrasić, autorka swoim zwyczajem zamieściła na końcu kilka przepisów kulinarnych dotyczących potraw, które występują w książce.

Smacznego!

Cudna, nie tylko na święta.

Cudna, nie tylko na święta.

Okołoświątecznych książek ciąg dalszy. Powieść Fannie Flagg to powiastka w sam raz nadająca się na przedświąteczny czas. Jest ciepła, przytulna, lekka, pozytywna i wręcz kojąca, niosąca dobry nastrój. W swej wymowie aż nazbyt cukierkowa, ale ma być cukierkowo, żeby osłodzić zimowe zmęczenie. To idealna lektura pod kocyk, z kubkiem zimowej herbatki albo dobrym grzańcem w ręce. Odpoczynkowa zdecydowanie. Nie ma w niej fajerwerków, trzymającego napięcia, ale za to jest mnóstwo dobra. Chyba trochę nierealnego, ale jednak. Warto zanurzyć się w "Boże Narodzenie w Lost River" żeby złapać nieco oddechu. Dobra lektura, bez zobowiązań.

Wspaniały balsam dla duszy... Idealny cud na jeden wieczór. Książka bardzo magiczna i pełna dobra... Bardzo się wzruszyłam. Dziękuję

Kocham samotne spacery. Oczywiście lubię też kroczyć pod rękę z mężem czy objaśniać dziecku sekrety przyrody, ale jednak to bycie sama ze sobą daje mi najwięcej spokoju i energii do dalszego działania. Tylko ja, moje myśli i śpiew ptaków. Niezależnie od pory roku, pogody zawsze towarzyszą mi jacyś skrzydlaci przyjaciele.

Boże Narodzenie w Lost River to książka wypełniona ptasim trelem i cudami jakie niesie ze sobą Boże Narodzenie. To "do bólu" amerykańska powieść, co akurat bardzo mocno mnie cieszy i przez co tak zaczytuję się w książkach Fannie Flagg. Wyobraźcie sobie małe amerykańskie miasteczko gdzieś na końcu świata, a konkretnie w Alabamie. Pastelowy wystrój kuchni, panie domu, które działają w różnorodnych stowarzyszeniach typu Tajne Stowarzyszenie Mistycznego Zakonu Groszków i sklepik, w którym jest wszystko i nic, a mieszkańcy społeczności spotykają się w nim w celu wymiany wiadomości i plotek. Gdzieś na ten koniec świata trafia Oswald, który wyjeżdża z wielkiego miasta, ponieważ cierpi na zaostrzenie choroby i zostało mu już niewiele życia.

Bardzo lubię książki, które udowadniają, że społeczności dają radę i gdy istnieje taka potrzeba to grupa osób potrafi się zjednoczyć i działać w wspólnym celu. Co prawda większość książek Flagg ma już ładnych parę lat, ale w dalszym ciągu wierzę w ludzi. :)

Nie jest to taka typowa historia świąteczna do jakich przyzwyczaiły nas ostatnie lata, ale zdecydowanie to książka po jaką warto sięgnąć. Idealnie ciepła, otulająca, zabawna i w starym stylu. Twórczość autorki to coś absolutnie niepodrabialnego, jedynego w swoim rodzaju.

"Jestem taki kościsty, że kiedy byłem dzieckiem, rodzice nie pozwalali mi trzymać psa, bo bali się, że zakopie mnie w ogrodzie."
No, lubię takich bohaterów. :)

Znacie książki tej autorki?
Dla mnie ta mogłaby być nawet dłuższa. I to właściwie jej jedyna wada. Kocham zanurzać się historiach Fannie Flagg, a Smażone zielone pomidory wspominam z rozrzewnieniem od wielu, wielu lat.

Boże Narodzenie w Lost River to książka wypełniona...

"Boże Narodzenie w Lost River" Fannie Flagg

Piękna, ciepła i bardzo wzruszająca powieść obyczajowa.
Jest w niej wszystko to, co nas otuli, wzruszy i wprowadzi w dobry nastój.
Bardzo dobrze, lekko i niezwykle szybko mi się ją czytało.

Prosta fabuła, prosty język i styl. Tak bardzo naturalni bohaterowie i to wszystko co takie nasze, ludzkie.
Cudowny klimat, który wciąga od pierwszych linijek i trzyma w nas w swoim świecie do samego końca.

Poznamy Oswalda, starszego mężczyznę, który mieszka w Chicago.
Niestety poważnie chorować i zgodnie z zaleceniami lekarza musi zmienić klimat i o siebie zadbać.
Mężczyzna jest samotnikiem, wiele lat temu się rozwiódł. Nie ma przyjaciół czy dobrych znajomych.
Wyjeżdża do małego uroczego, spokojnego miasteczka o nazwie Lost River.
Szybko się przekonuje jak bardzo jest to hermetyczne środowisko, wszyscy się tu znają, wspierają i dbają o siebie.
Jego przybycie natychmiast zostaje dostrzeżone i Oswald staje się obiektem plotek oraz dużego zainteresowania mieszkańców.
To wszystko co przeżywa nasz bohater wydaje się takie magiczne, cudowne a jednocześnie takie naturalne.
Co się wydarzyło w Lost River ?

Zapraszam Was do poznania tej cudownej historii.

Będzie o miłości, przyjaźni, wzajemnym szacunku, walce z chorobą spełnianiu marzeń i cieszeniu się z każdego dnia.

To idealna lektura na zimowe wieczory.

"Boże Narodzenie w Lost River" Fannie Flagg

Piękna, ciepła i bardzo wzruszająca powieść obyczajowa.
Jest w niej wszystko to, co nas otuli, wzruszy i wprowadzi w dobry nastój.
Bardzo dobrze, lekko i niezwykle szybko mi się ją czytało.

Cudowny klimat, który wciąga od...

To taki balsam na dusze, który wyleczy z małych smutków. Pokazuje jak jeden dobry uczynek może zmienić życie wielu ludzi na lepsze.

Wielce sympatyczne czytadło.

Wielce sympatyczne czytadło.

Wiele dobrego słyszałam o tej pozycji. A że w kwestii książek jestem jak ten niewierny Tomasz - nie przekonam się, dopóki sama nie sprawdzę 🤭😅 Postanowiłam w przerwie pomiędzy książkami do recenzji, zapoznać się z tą historią i wyrobić sobie własne zdanie.🙂 O czym jest ta lektura i jakie są moje wrażenia? Opowiem Wam o tym w dalszej części mojej opinii.

Gdzieś w stanie Alabama, w najbardziej oddalonym jej zakątku, znajduje się senne miasteczko o urokliwej nazwie Lost River. Okolica jest niewielka i wydaje się całkowicie zapomniana przez cały świat. Czasem ktoś wpadnie na chwilę, pomyli się lub przyjedzie na trochę, by podreperować własne zdrowie. Jednak miasteczko ma w sobie też wiele uroku i magii. Bowiem każdy, kto przyjeżdża do Lost River zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia i postanawia zostać już na zawsze. 😍🎄

Oswald T. Campbell zgodnie z zaleceniami swojego lekarza, postanawia opuścić deszczowe i mroźne Chicago i przenieść się na zimę do ciepłego Lost River. Mężczyzna, który jest samotnikiem i na dodatek zmaga się z poważną chorobą, nie spodziewał się nawet, że uda mu się zaprzyjaźnić z listonoszem czy sklepikarzem. A już wcale nie myślał o tym, że stanie się potencjalnym kandydatem na męża dla wielu samotnych kobiet 😅😁 Oswald zauważa, że wśród tych ludzi, otoczony dobrocią, życzliwością oraz piękną przyrodą czuje się wprost znakomicie. Zaczyna na "nowo" żyć pełnią życia. Odkrywa nawet w sobie talent artysty.... Czy jednak nie za późno? Czy uda mu się wygrać z chorobą? Czy zadziała magia świąt Bożego Narodzenia? Czy Lost River leczy nie tylko duszę ale i wszystkie dolegliwości? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdziecie w trakcie czytania.

Zacznę od tego, że ta powieść ujęła mnie już od pierwszych zdań 😍. Potrzebowałam takiej ciepłej historii, która otuli mnie swoją magią niczym puchowy szal. Dostałam w tej książce absolutnie wszystko, czego oczekuję od książki świątecznej. 🎄 Piękna historia, która zawiera zarówno przyjemne jak i smutne momenty oraz Boże Narodzenie, które zawsze jest magiczne. Poznajemy też opisy zwierząt i roślin, co sprawia, że ta lektura jest tak kolorowa i pełna różnych barw. Potrzebowałam chwili wytchnienia i relaksu, a ta książka idealnie mi to zapewniła. Do tego stopnia, że jak zaczęłam czytać, to nie mogłam się oderwać aż do momentu, w którym ją skończyłam. Mogę z pełną świadomością stwierdzić, że całkowicie rozumiem fenomen tej lektury. Idealnie wpasowuje się ona w klimat świąteczny i pozwoli nam przyjemnie spędzić ze sobą czas. Jeśli lubicie piękne świąteczne historie, magię Świąt Bożego Narodzenia oraz cuda, ta pozycja będzie dla Was idealna. Ja doskonale się bawiłam podczas czytania. Naładowała mnie pozytywną siłą 😍🎄 Z naładowaną do fula energią, zabiorę sie za czytanie kolejnych książek, a tę wpiszę na listę ulubionych publikacji świątecznych. 😍🎄🎄Jestem absolutnie zachwycona, dlatego z przyjemnością polecam Wam ją gorąco i w pełni zasłużenie przyznaję 10 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów!!! 😍😍

Gdzieś w stanie...

Cuda się zdarzają

Co byś zrobił gdybyś dowiedział się, że pozostał Ci rok, najwyżej dwa lata życia? Taką informację otrzymuje od lekarza Oswald T. Campbell. Musi koniecznie zmienić klimat, bo jego płuca nie wytrzymają zimy w Chicago. Lekarz poleca mu hotel w zapomnianym mieście w Alabamie, Lost River.
"W wysuniętej najbardziej na południe części Alabamy, nad brzegiem leniwej, krętej rzeki
leży senne miasteczko znane jako Lost River – miasteczko, o którym zapomniał czas."

Oswald jako samotny rozwodnik, nieposiadający rodziny, postanawia posłuchać lekarza i wyrusza do Lost River. Zupełnie nie podejrzewa jak ta podróż i pobyt w uroczym, przyjaznym nowo przybyłym miasteczku wpłynie na jego dotychczasowe życie.

"Boże Narodzenie w Lost River" to przeurocza, przesympatyczna, pełna ciepła, dobrych emocji, wzruszeń i pozytywnych, dających się lubić od pierwszego spotkania bohaterów, którzy tworzą paletę pięknych barw, niczym kolory tęczy na niebie po burzy,opowieść. Powieść ta ujęła mnie swoim ciepłem, radością życia bohaterów, ich optymizmem, dobrocią serca, tym jak żyli zgodnie we wspólnocie swojego miasteczka, jak dbali o siebie wzajemnie i o obcych, tych ludzkich i nie tylko. Pióro pani Flagg podbiło moje serce i wiem, że na pewno sięgnę po inne jej książki. Inna jej powieść czeka już na mnie na półce i nie mogę doczekać się jej lektury. Polecam Wam z całego serca, szczerze "Boże Narodzenie w Lost River" bo jest to przecudowna książka, która udowadnia, że cuda się zdarzają i warto mieć marzenia, bo jeśli czegoś się bardzo pragnie, to to się spełni, jak mawiał Oswald, główny bohater tej opowieści. Piękna książka, takie mogę czytać ! Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Literackiemu.

Cuda się zdarzają

"W wysuniętej najbardziej na południe części Alabamy, nad brzegiem...

• Świąteczne