Gorączka Ciboli

Okładka książki Gorączka Ciboli
James S.A. Corey Wydawnictwo: Mag Cykl: Expanse / Ekspansja (tom 4) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Expanse / Ekspansja (tom 4)
Cibola Burn
Mag
2018-11-28
2018-11-28
Data 1. wydania:
2014-06-17
Marek Pawelec

Chociaż dalej uważam serię za bardzo dobrą, ta część póki co podobała mi się najmniej. Zdecydowanie różni się od reszty, fabuła osadzona jest na obcej planecie. Mniej akcji, zbyt dużo osadnictwa.

Niezła kontynuacja cyklu, choć nieco przygaszona w porównaniu do rozmachu poprzednich części, ale z obiecującym punktem wyjściowym do kolejnego tomu.

Kolejna, dobrze napisana książka, chociaż tę część czytało się inaczej niż poprzednie. Mam wrażenie, jakby czwarty tom stanowił pewnego rodzaju odcięcie od wątków z pierwszych trzech książek. Żegnamy tajemnice związane z powstaniem protomelekuły i wkraczamy na zupełnie inny poziom przygody, daleko poza nasz układ słoneczny. Jeżeli miałbym się do czegoś przyczepić to to, że zakończenie niewiele wyjaśnia. Szczerze mówiąc to nawet troszkę się pogubiłem w tym co i dlaczego się stało w ostatnich rozdziałach. Nie zmienia to jednak faktu, że "Gorączka Ciboli" nie odbiega znacząco od poziomu poprzednich części i w dalszym ciągu jest to solidny kawałek science fiction.

James S.A. Corey nie istnieje. To pseudonim artystyczny dwóch pisarzy science fiction - Daniela Abrahama i Ty Francka. I chyba tym większe należy im się uznanie, bo pracując w duecie, sukcesywnie przez lata stworzyli dziewięć świetnych pełnowymiarowych powieści, które tworzą doskonały, zamknięty cykl.

Na cykl składają się:

Prochy Babilonu
Wzlot Persepolis
Gniew Tiamat
Upadek Lewiatana

Dodatkowo mamy do dyspozycji Legion wspomnień, czyli zbiór opowiadań rozgrywających się w świecie Expanse. To dobra publikacja na otarcie łez po zakończeniu lektury i sposób, by jeszcze chwilę pobyć w tym świecie, zerkając na kilka ciekawych, choć całkiem pobocznych historii.

Z pełną odpowiedzialnością powtarzam, że to jednej z najlepszych cykli science fiction, jakie czytałam. Zaczyna się od tomu łączącego kosmiczną przygodę z historią detektywistyczną, by z czasem przerodzić się w napisaną z polotem i rozmachem space operę, międzygalaktyczną przygodę, od której nie można się oderwać.

Każda z powieści jest z jednej strony samodzielną, pełnoprawną historią koncentrującą się wokół pewnego mniejszego konfliktu lub zagadnienia, a jednocześnie rozwija - z godną podziwu konsekwencją - większą opowieść, zamykającą się ostatecznie właśnie w tych dziewięciu tomach. Kompozycyjnie robi to wrażenie - z jednej strony poszczególne powieści są opowieściami z własnym wstępem, rozwinięciem i zakończeniem, a jednocześnie same są jednym dużym rozwinięciem opowieści, która zaczęła się w Przebudzeniu Lewiatana i którą zakończy Upadek Lewiatana. W każdym tomów można znaleźć emocjonującą historię, a jednocześnie jako większa całość cykl jest dziełem bardzo spójnym i przemyślanym.

Expanse to pełna zwrotów akcji historia, z doskonale zbudowanym napięciem, pobudzająca zarówno w warstwie intelektualnej, jak i emocjonalnej. Pełna wyrazistych, świetnie nakreślonych postaci, budowana z godną podziwu konsekwencją i pomysłowością, a także stanowiąca kompozycję stworzoną z mniejszych udanych kompozycji literackich. Autorom udaje się z tomu na tom utrzymywać równie dobry, a nawet wysoki poziom, przy zachowaniu przystępności przekazu. Do tego stopnia, że bardzo trudno jest wskazać lepsze i gorsze tomy (choć niewątpliwie, ze względu na osobiste preferencje, moją ulubioną fabułą pozostaje część 5).

Od tomów tego cyklu naprawdę trudno się oderwać. Wymagało ode mnie niewyobrażalnie dużo samozaparcia dawkowanie sobie tej przygody i rozłożenie jej na dziewięć miesięcy. To cykl, do którego już jestem gotowa wrócić i kawał naprawdę świetnej przygody. Myślę, że miłośnicy gatunku się nie zawiodą, a może pokochają ten cykl tak jak ja.

Na cykl składają się:

Przebudzenie lewiatana
Wojna Kalibana
Wrota...

Kolejny tom gwiezdnej sagi jest, jak na razie moim ulubionym.
Łączy w sobie dwa gatunki opowieci do jakich mam słabość: kosmicznej i westernowej. Podszyty jest także ciętym, ironicznym poczuciem humoru.
Nie przepadam za pedantycznie opisanym światem. Na szczęście tutaj nie zaśmieca się tym opowieści, pozostawia się także cos wyobraźni. Tutaj ważne są ludzkie uczucia, historia jaką ze sobą noszą. Ponownie najważniejsze jest to co gwiazdy wniosą w nas i to co my wniesiemy w gwiazdy. Biologicznie zmienimy się, jednak w środku, w duszy pozostaniemy zawsze tacy sami ze wszystkim co niesie ze sobą nasze jestestwo.
Wszystko to zamyka wartka akcja, masa postaci budzących przeróżne uczucia.

Kolejny tom gwiezdnej sagi jest, jak na razie moim ulubionym.

Czwarty tom za mną. Na ten moment najgorsza część ze wszystkich. Tak samo było z serialem - 4 sezon najgorszy. Mimo, że było od groma zmian, czuć, że trzon pozostał ten sam. Powróciło wiele postaci z poprzednich tomów (które w ogóle nie wystąpiły w 4 sezonie serialu!) a część wątków pominięto. W serialu znowu wykorzystano wątek dodatkowego opowiadania o Bobby na Marsie. Może zbyt sceptycznie podszedłem mając w świadomości najgorszy sezon serialowy, ale szóstka nie jest taka zła ;) Jestem ciekaw co dalej i jak będzie to współgrało z piątym sezonem.
Wyjaśniając tytuł - odnosi się do legend złotego miasta posiadającego nieograniczone zasoby (bezpośrednie nawiązanie do Ilus).

Załoga Rosynant jeszcze chyba nigdy nie zmagała się z takim natłoczeniem problemów i wszelakich gróźb śmierci na naprawdę wiele sposobów. I mimo iż ilość problemów do rozwiązania przekroczyła wszelkie normy to i tak książka potrafiła się dłużyć. Są tutaj rozdziały, które spokojnie można wywalić a fabuła na tym by nie ucierpiała. Na szczęście bohaterowie dalej trzymają poziom. Stanowczo za mało jest tutaj Amosa. Zamiast tego dostajemy plejadę nowych osobistości w postaci naukowców. Elvie jest osobą w którą jestem w stanie uwierzyć ale niekoniecznie chcę śledzić jej poczynania. O ile nie mam pojęcia czy ich rozmowy na tematy naukowe, nawet nie chce się silić na wspominanie tych wszystkich specjalistycznych nazw, są autentyczne to uważam, że jest ich za dużo i są po prostu nudne. Dostajemy również postać wspaniałego Martriego, który jest rozwijany jedynie pobocznie. Nigdy nie dostajemy historii w pełni z jego perspektywy. I to wielka szkoda. Książka w której w końcu zaczyna się prawdziwa ekspansja. Ważna w kolejności tworzenia świata ale trochę wydłużona i nudnawa.

Kolejny tom i dalej trzyma napięcie. Kolejne pięćset stron pochłoniętych jednym tchem

Niezmiennie czyta się dobrze. Choć kilka razy miałem mały WTF?! Mały minus za polityczną poprawność i feminizację świata przedstawionego ale cóż.... Może to tylko taka wizja autorów.

Raczej stand-alone niż bezpośrednia kontynuacja, podejrzewam że podwaliny pod następne części po pierwszej trylogii. Nieco wytraca impet i gubi reynoldsowską tajemniczość z poprzedniego tomu, ale jako powieść o walkach na nowych światach - ze sobą, między sobą i z czynnikami zewnętrznymi - bardzo porządna. Nawet oklepany motyw złej korporacji udało się stonować i w sumie nie ma jednoznacznie złej strony.

James S.A. Corey Gorączka Ciboli Zobacz więcej