Gorączka Ciboli

Okładka książki Gorączka Ciboli James S.A. Corey
Okładka książki Gorączka Ciboli
James S.A. Corey Wydawnictwo: Mag Cykl: Expanse / Ekspansja (tom 4) fantasy, science fiction
Expanse / Ekspansja (tom 4)
Cibola Burn
Mag
2018-11-28
2018-11-28
2014-06-17
Marek Pawelec
fantastyka amerykańska fantastyka Układ Słoneczny Ludzkość protomolekuła przetrwanie

W ramach odświeżania ulubionych książek sięgnąłem po cykl Expanse i jego czwarty tom. Jak każdy poprzednik, tak i ten zyskał w moich oczach przy ponownej lekturze.
Po trzech tomach kosmicznych wojaży wreszcie schodzimy na ziemię tj. Nową Ziemię. W końcu możemy bezpośrednio obserwować konflikt wewnętrzniaków i pasiarzy o władanie na nowej, nieznanej planecie. Każdy ma swoje racje, dlatego sytuacja jest wyjątkowo napięta. Ale od czego ludzkość ma Holdena? Gdy wydaje się, że gorzej być nie może, sama jego obecność komplikuje sprawy jeszcze bardziej. Dzięki temu akcja powieści toczy się szybko, a czytelnik nie ma prawa się nudzić. Nawet naiwna doktor Okoye nie drażni, a jej wkład w finałowe wydarzenia jest nieoceniony.
Niestety ten tom kończy podróż detektywa Millera. Mimo, iż pojawiał się tylko okazjonalnie, to będzie mi go bardzo brakować, a szczególnie jego specyficznej relacji z Holdenem.
Dużym plusem jest pojawianie się postaci, które wcześniej przemknęły gdzieś na trzecim planie. W tej powieści zarówno Basia, jak i Havelock odgrywają kluczowe role, a ich znajomość z innymi bohaterami ułatwia ich wprowadzenie, dzięki czemu czytelnik łatwiej rozeznaje się w ich motywacjach.
Jednak największym plusem całej powieści jest jej główny antagonista Murtry. Z jednej strony człowiek, którego nie da się lubić, który jest szczerze przeświadczony o swoich prawach do Nowej Ziemi. Z drugiej strony pasiarze wyraźnie "nadepnęli mu na odcisk" i pewne jego uczynki mogą być nawet uzasadnione.
Polecam.

zdecydowanie najlepszy cykl jaki czytałem od wielu lat - polecam

zdecydowanie najlepszy cykl jaki czytałem od wielu lat - polecam

Ciężko mi ją było ocenić - choć wątek kolonizacji nowych planet, walki o nie i międzypokoleniowej niechęci pomiędzy Pasiarzami, Ziemianami, a Marsjanami był dla mnie bardzo fajnie tu rozwinięty, to jednak nie przekonuje mnie umiejscowienie całej akcji na innej planecie, książka trochę wydaje się, jakby była dopisana na siłę po zakończeniu całej serii jako tom 3,5, mimo, że nie tak było.

Pierwszy raz przy czytaniu tego cyklu, musiałem się zmuszać do czytania. Mam nadzieję, że to chwilowa niedyspozycja autorów.

Spora zmiana scenerii i tła rozgrywanej historii. Pomimo tego jest bdb. Powieść ponownie wciąga, bohaterowie wykreowani są znowu świetni i nie nudzą. Rozgrywka na Nowej Ziemi zaskakująca z mocnymi zwrotami akcji - czytało się rewelacyjnie, a z książki na książkę jest coraz lepiej. Bohaterowie dojrzewają, choć nie zmieniają się. Całość to ogółem jedna z lepszych serii jaką miałem okazję się zagłębić - trzyma poziom!

Coraz bardziej wciąga mnie ten cykl. Z początku klaustrofobiczne przestrzenie stacji kosmicznych i statków zostały zastąpione przez nowe planety, brawo. Jest rozwój i bohaterów i formuły cyklu. Czytam dalej.

Dla mnie ta seria to wciąż rewelacja, stali bohaterowie niezmiennie trzymają poziom a nowi perfekcyjnie nakreśleni. Fabuła ciekawa, z nowym wątkiem początków kolonizacji nowej planety i problemami z tym związanymi. Polecam!

Czwarta część ludzkiej ekspansji przenosi nas do prawdziwie innego świata. Forma krótkich opowieści budujących spójnie wątki głosami bohaterów niezawodnie sprawnie uzależnia w czytaniu. Ludzki spór toczony pod inną gwiazdą na i wokół innego świata skażonego protomolekułą jest irytującym cięciem akcji. Absurd bratobójczej walki dobrze ilustruje to 4 sezon ekranizacji serialowej. Pogłębianie dramaturgii wyrzutami sumień bohaterów opowieści nie służy. Wracając zatem do opowieści...

Protomolekuła wypełniła swoje przeznaczenie w układzie Sol, a jego młode życie może teraz wziąć galaktyczny oddech. Droga do 1300. nowych światów stoi otworem. Co zatem wstrzymuje kolejny oczywisty wydawałoby się – tym razem jednak prawdziwy, bo pozaukładowy krok w Kosmos? To, co jest oczywiste dla umęczonych Pasiarzy, nie jest oczywiste dla Wewnętrzniaków. Nowe światy są dla Ziemi kolejnym Pasem zasobów do wzięcia. Mars siedzi cicho, SPZ okopuje się w Medynie powstałej w powolnej strefie z konwersji Behemota na stację rozrządową ruchu pozaukładowego dla Sol.

Jim Holden ma w tym nowym galaktycznym otwarciu sprawdzić i uspokoić sytuację na Nowej Ziemi – Illusie. Emisariusz ONZ i SPZ prowadzi Rocinante do świata poza pierścieniem, gdzie dotarli już Pasiarze, a zaraz po nich swoim dobrym starym zwyczajem Stara Ziemia przodem wysłała korporację.

Na Illusie tymczasem robi się nieciekawie. Kolonialne zapędy korpoli sypią piach w tryby kruchego porozumienia SPZ i Ziemi. Zacietrzewieni w sporze nowi osiedleńcy z Pasa i Wewnętrzniacy kompletnie ignorują trzecią stronę, która budzi się z uśpienia i zaczyna realizować scenariusz, który dopiero-co groził układowi Sol. To w sam raz zadanie dla idealisty i gościa mającego już do czynienia z protomolekularnym złem. Na jego i wszystkich szczęście ma w tym pomocnika z protomolekuły rodem.

Kiedy jest już po wszystkim, wyłączenie protomolekularnej maszynerii Illusa nikogo jednak nie uspokaja. Otwarta droga w Galaktykę to jedno, a drugie, to nie-wiadomo-co skrywające się po drugiej stronie pierścienia. I pewnie właśnie z tego powodu Jim ma już wszystkiego serdecznie dość.

Pierścień unieważnił stare kompleksy i wszystko to, co było ważne do chwili galaktycznego otwarcia. Jak to już było nie raz jednych wprost ciągnie w nieznane bez względu na wszystko, inni chcą tylko rozszerzenia horyzontów poza Sol, a jeszcze inni za wszelką cenę chcą utrzymania starego porządku. A przynajmniej wydaje się, że to wyczerpuje katalog możliwości.

Akcja, znani i lubiani bohaterowie, nieznane niebezpieczeństwa i duch Millera, materializujący się dzięki protomolekule. Na raz.

Jest lepiej niż w przypadku poprzedniego tomu. Choć wciąż nie jest to poziom "Przebudzenia Lewiatana" i "Wojny Kalibana", to czwartą część serii "Expanse" czyta się już znacznie lepiej. "Gorączka Ciboli" przede wszystkim dzieje się już w innym świecie. Fabuła nie toczy się więc po raz kolejny dookoła przepychanek Pasiarzy, Marsjan i Ziemian w Układzie Słonecznym. Tym razem to zupełnie nowa planeta, która zamieszkana zostaje przez dzikich osadników oraz pragnących wydobywać z niej złoża przedstawicieli korporacji.

Skojarzenia z klasycznymi westernami, Dzikim Zachodem oraz gorączką wydobywania ropy krwią i cierpieniem w Ameryce XIX wieku nieprzypadkowe :) Cała książka zresztą opiera się wokół niezliczonych konfliktów między "pierwszymi mieszkańcami" planety, a bezduszną ziemską korporacją, która chce eksplorować dobra nowej ziemi za wszelką cenę. Pośrodku wszystkiego wysłany z ramienia Ziemi, Pasa i Marsa w charakterze mediatora James Holden.

Tradycyjnie narracja prowadzona z perspektywy czterech bohaterów. W porównaniu do "Wrót Abbadona" tym razem bohaterowie są nieco lepiej napisani. A i wreszcie autorzy trochę pogłówkowali dużo lepiej niż w poprzednich książkach, znajdując dość fajny sposób na - niestety - nudnawo-irytujące szlachectwo Holdena. Otóż tutaj pełni rolę niejako gwiezdnego szeryfa, co i rusz przywołując porównanie do klasycznych stróżów prawa na białym koniu z czasów westernów. Pozostali bohaterowie - może doczepionym na siłę Havelockiem (no ale ok, potrzebowali kogoś, kto będzie reprezentował stronę korporacji) - dają radę i z uwagą śledzi się ich losy.

Największym mankamentem historii jest, niestety, jej długość. "Gorączka Ciboli" jest najgrubszą pozycją w całym cyklu i, również niestety, wypełniona jest całym szeregiem rozwleczonych wątków. Co i rusz mieszkańcy muszą zmagać się z jakimś problemem, toteż po kolejnej rzeczy, z którą się mierzą w czytelnika uderza dość mocno znużenie.

Na szczęście twórcy wracają też do wątku protomolekuły, znów dając nam jakiś spory fragment wiedzy na temat tego wątku, którą łączy cały cykl "Expanse". Tradycyjnie już ostatnie 100 stron to totalne nawarstwienie zapierającej dech akcji, którą pochłaniamy na jedno posiedzenie. A koniec końców dostajemy książkę solidną, acz ostatecznie bez błysku.

James S.A. Corey Gorączka Ciboli Zobacz więcej