Wzmocnij jelita Wygraj z lękiem i depresją przestań zajadać stres

Okładka książki Wzmocnij jelita Wygraj z lękiem i depresją przestań zajadać stres Marek Zaremba
Marek Zaremba Wydawnictwo: Pascal kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Wzmocnij jelita Wygraj z lękiem i depresją przestań zajadać stres
Pascal
2018-01-01
2018-01-01
poradnik zdrowie jelita depresja przepisy kulinarne

To moja druga książka M. Zaremby (pierwsza: "Jaglany detoks"). Znalazłam w niej kilka cennych informacji na temat związku pracy jelit z ogólnym stanem zdrowia, a przede wszystkim ze stanem psychicznym. Całość jednak wydaje się nieco przegadana. Miałam wrażenie, że autor powtarza się albo nazbyt rozwodzi, zwłaszcza w kwestii ogólnej kondycji współczesnego społeczeństwa żyjącego w kulturze nadmiaru - zbyt dużo moralizowania, jak dla mnie. Poza tym - z racji własnych przekonań, które szanuję, wiele miejsca poświęca relacji (a raczej braku relacji) z Bogiem. Jeśli komuś taka retoryka nawracania nie odpowiada, może poczuć się zirytowany.
Liczyłam też na jakiś konkretny plan diety, choćby przykładowy, tak jak zrobił w "Jaglanym detoksie". Tu mamy jedynie kilkanaście przepisów.
Ogólnie - książka przeciętna. Spodziewałam się czegoś więcej.

Po wzmiankowaną książkę sięgnęłam z nadzieją otrzymania merytorycznych rad na obiecane w tytule wzmocnienie jelit (na pokonanie lęków i depresji jedzeniem nie liczyłam, w tej kwestii jestem zwolenniczką "szkiełka i oka", jednak zdrowe jedzenie na pewno może pomóc poczuć się lepiej, coś o tym wiem). Już sam wstęp do książki mnie zszokował, ponieważ autor zamieścił cytat biblijny, dla mnie kompletnie niepotrzebny w tym miejscu. Postanowiłam jednak dać panu Zarembie szansę, bo kimże jestem by już od progu gospodarza zwyzywać? ;) Biedna ja, nie wiedziałam, co czynię! Im dalej "w kartki", tym gorzej. Chciałam czytać o jelitach, a tu Biblia niemal! Dobrnęłam do dwudziestej piątej strony i stwierdziłam, że na tym zakończę. Nie czas i nie miejsce na takie teksty. Autorze! To, że ktoś ma problemy zdrowotne, nie jest, jak sugerujesz, wynikiem tego, iż nie uczestniczy co niedzielę w Mszy! Wspomniana dwudziesta piąta strona oklejona została przeze mnie dwudziestą trzecią żółtą karteczką, którą znaczyłam religijne wywody samozwańczego misjonarza. Dwadzieścia trzy dłuższe bądź krótsze wzmianki i cytaty o Bogu, uzdrawiającej sile wiary i chrześcijańskim Objawieniu w książce o jelitach! To nie na moje siły, nie na moje zdrowie. Szkoda, że nie wiedziałam wcześniej, że pan Zaremba woli opowiadać o nawróceniu, niż podzielić się merytoryczną wiedzą o wzmacnianiu najdłuższego odcinka przewodu pokarmowego kręgowców. A tak ładnie książka wydana, phi…

(tekst pochodzi z bloga Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach - mbp.katowice.pl/blog)

Ciekawe przepisy i wiele wskazówek dot. dbania o swoje zdrowie, szczególnie o jelita i zdrowie psychiczne, które są ze sobą powiązane. Porady dot. prawidłowej diety i aktywności fizycznej oraz życia duchowego, które również przekłada się na nasze zdrowie.
Czasami miałam wrażenie, że autor powiela swoje słowa. I może za dużo odwołań do religii, Ewangelii. Poza tym bardzo dobra pozycja - czas zmienić swoje nawyki żywieniowe :)

• Zdrowie
  • Przeczytane 2019
  • Polecane do przemyślenia

Dodaj cytat z książki Wzmocnij jelita Wygraj z lękiem i depresją przestań zajadać stres