Namiętność pachnąca terpentyną

Anna Kasiuk Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2018-01-01
2018-01-01

Pierwsze moje spotkanie z panią Anną Kasiuk. Niestety nie będzie ona należeć do moich ulubionych autorów.
Sabina jest pisarką po czterdziestce, wdową od 21 lat, która ponownie nie ułożyła sobie życia. Wolała pielęgnować swoją żałobę. Jednak nagle coś się dzieje. Sabina pragnie otrząsnąć się z letargu. W jej życiu pojawia się Wiktor - celnik, którego poznała w Bieszczadach, zapuszczając się nielegalnie poza granicę Polski. Pojawia się też Jakub - kolega córki ze studiów, którego Anita przyprowadza do rodzinnego domu. Sabina ma trudny orzech do zgryzienia, kogo wybrać.
Autorka porusza trudne sprawy jak lesbijski związek córki Sabiny, romans głównej bohaterki z młodszym o 20 lat studentem malarstwa, oraz toksyczną relację z matką. Mimo to, gdzieś brakowało mi głębszych emocji.

Piękna książka. Pełna emocji. Subtelna. Jestem pozytywnie zaskoczona. Polecam.

Piękna książka. Pełna emocji. Subtelna. Jestem pozytywnie zaskoczona. Polecam.

Bardzo przyjemna i mimo tematyki lekko napisana książka. Dylematy miłosne dorosłej kobiety po przejściach...myślę, że dla wielu osób może być jak drogowskaz

Podoba mi się, że polskia pisarka pisząc o namiętności nie zatrzymała się na postaciach wyłącznie pięknych i młodych. Bohaterka ma dorosła córkę po wielu latach na nowo kreuje swoją rzeczywistość, to świetny przykład dla wielu kobiet wystraszonych pierwszymi zwiazkami, niepowodzeniami i zadanymi im ranami. Kobiety! Życie przed Wami. Bierzcie z niego pełnymi garściami. Jak Sabina.
To ważna powieść.

Zmysłowa historia przebudzenia dojrzałej i długo samotnej kobiety, która jest mądra i ceni w życiu ważne rzeczy. Sabina tak długo była skupiona na pracy i dziecku, że pół życia przeciekło jej przez palce. Matka stale ja krytykuje, córka wspiera, lecz sama potrzebuje wsparcia. Nagle na drodze pisarki pojawiają się mężczyźni a ona musi dokonać wyboru i pozostać szczęśliwa.

Książkę fajnie i szybko się czyta . Fabuła bardzo fajna romans 40 letniej autorki z kolegą córki . Książka ukazuje ukryte pragnienia kobiety po przejściach. Jak tytuł wskazuje dużo namiętności jednak książka nie jest wulgarna co bardzo mi się podobało. Ciekawie opisany krajobraz .

Czterdziestolatka wdowa od długich lat doznaje przebudzenia, gdy w domu pojawia się kolega ze studiów córki. Odkrywa życie od nowa, by cieszyć się doznaniami jakie płyną z jej ciała i duszy. Książka to forma emocji słownych i wielu przemyśleń.

"Namiętność pachnąca terpentyną" to powieść skierowana do tych trochę starszych czytelniczek, które mają za sobą bagaż różnorakich doświadczeń. Myślę, że młodsza czytelniczka mogłaby mieć problem ze zrozumieniem problemów i emocji głównej bohaterki Sabiny.
Anna Kasiuk prezentuje nam historię, 40-letniej kobiety, która od ponad 20 lat mieszka sama z dorosłą córką. Śmierć męża, byla dla młodej Sabiny wielkim szokiem i traumą. Przez te wszystkie lata nie znalazła żadnej bratniej duszy, z którą mogłaby dzielić życie. Skrywane uczucia, emocje, kobiecość budzą się, gdy w jej domu pojawia się równowieśnik córki, student sztuki. Ta znajomość odmieni życie Sabiny... Czy Sabina zazna wreszcie szczęścia u boku mężczyzny? Musicie przekonać się same...
Ta książka bardzo podobała mi się. Uwiódł mnie styl autorki i to jak umiejętnie opowiada o uczuciach i emocjach, które towarzyszą każdej kobiecie i nie są one proste do opisania. Jest to mądra i dojrzała powieść, nie mogłam się oderwać. Myślę, że nie raz do niej wrócę.
Polecam!

Główną bohaterką książki jest Sabina, czterdziestoletnia wdowa i matka. Z zawodu jest nauczycielką francuskiego natomiast już od wielu lat jej największą pasją jest pisanie. Jest wziętą autorką kobiecych powieści. W wieku szesnastu lat została matką, a pięć lat później jej mąż Jeremi umarł. Musiała poradzić sobie sama z utrzymaniem córki i domu. Do dnia dzisiejszego, a już minęło 20 lat, nie może sobie poradzić ze stratą ukochanego. Pewnego dnia po przyjeździe z Bieszczad jej córka Anita przedstawia jej swojego kolegę - Jakuba. Jest on studentem. Sabina od razu wpada mu w oko. Czy Sabina ma szansę jeszcze na miłość? Kto pojawi się u jej boku? Przeczytajcie koniecznie...

"Kiedy nadejdą trudne dni, muszę znaleźć pozytywną myśl,
jakieś dobre wspomnienie i trzymać się go.
Za wszelką cenę nie wypuszczać z rąk tego okrucha."

Z twórczością Anny Kasiuk zetknęłam się dopiero przy okazji czytania tej książki. Wiele razy chciałam sięgnąć po książki autorki ale zawsze brakowało czasu. Muszę przyznać, iż chcę jak najszybciej to zmienić bo styl pisania autorki bardzo przypadł mi do gustu.

Wracając do historii wykreowanej przez autorkę, już od samego początku czytelnik wchodzi w emocje bohaterów. Na początku nie rozumiałam zafascynowania Sabiny, Jakubem, który jest w wieku jej córki. Było to dla mnie odrażające, lecz później zdałam sobie sprawę, iż on bardzo jej pomógł. Odnalazł w niej kobietę, jej piękno i seksapil. Ona traktowała to tylko, jak przelotny romans, lecz dla niego to była poważna sprawa. Być może pierwszy jego poważny związek.

"Miłość, jak wiele ma obliczy. Nie zastanawiamy się nad tym,
dopóki na naszej drodze nie zostanie postawiony ktoś, kto
zdoła zatrząść naszym światem"

Autorka w swojej książce porusza wiele ciekawych i trudnych problemów współczesnego świata. Temat odmienności seksualnej, dyskryminacji czy relacji rodzica z dzieckiem nie jest łatwy i nie każdy decyduje się na jego poruszenie. Nie ma w niej zbędnych opisów. Wszystko jest poukładane i tworzy logiczną całość.

"Przekuj swoją tęsknotę i stratę w siłę"

"Namiętność pachnąca terpentyną" jest zaliczana do książek obyczajowych, ale o charakterze erotycznym. Nie ma przesadnych i niesmacznych scen seksu. Wszystkie doznania fizyczne przedstawione są w sposób bardzo emocjonujący i pobudzający wyobraźnię czytelnika.

"Życie jest jak kielich, z którego każdy
ma prawo czerpać tyle, ile podpowiada
mu jego pragnienie"

Książka idealnie nadaje się na jeden wieczór. Polecam :)

Moja ocena: 8/10

więcej na www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

Autorka pisząc kolejną powieść romantyczną, zastosowała dwa rzucające się w oczy chwyty: narrację pierwszoosobową oraz wprowadzenie postaci pisarki, będącej główną bohaterką, Sabiną. Pierwszy z nich pozwala nam na odrzucenie zbędnych opisów otoczenia widzianych oczami pozostałych osób, występujących w powieści i skupienie się na emocjach przeżywanych przez Sabinę Marczuk. Możemy wejść w jej skórę i zastanawiać się, co byśmy zrobili będąc w opisywanych sytuacjach. Drugi, być może stosunkowo często występujący w literaturze, można by powiedzieć że z pozoru tani, ale przecież każdy artysta wie, że najtrudniej pisze się o sobie, najtrudniej występuje się przed własną publicznością, najtrudniej maluje się autoportrety. Przy okazji możemy się zastanawiać, ile swoich cech i doświadczeń przemyca autorka w wyimaginowanej postaci.
Całość na stronie: http://pawelslusarczyk.eu/2019/03/06/kasiuk-anna-namietnosc-pachnaca-terpentyna/

• Dla wydawnictwa

Dodaj cytat z książki Namiętność pachnąca terpentyną