Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach

Okładka książki Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach Rüdiger Vaas
Okładka książki Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach
2018-10-04
Magdalena Jałowiec
literatura faktu

Okładka książki Już nie żyjesz Cody Cassidy, Paul Doherty
Już nie żyjesz Cody Cassidy, Paul ...
Okładka książki Laponia. Wszystkie imiona śniegu Adam Biernat, Marta Biernat
Laponia. Wszys... Adam Biernat, Marta...
Okładka książki Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1 Ross Brawn, Adam Parr
Rywalizacja to... Ross Brawn, Adam Pa...

„Chociaż my, ludzie, jesteśmy podporządkowani fizycznym ograniczeniom, nasze myśli mogą swobodnie badać Wszechświat”.
Tę myśl najbardziej rozpoznawalny astrofizyk Stephen Hawking w pełni realizował powoli unieruchamiany w wózku inwalidzkim przez ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne, do tego stopnia, że mógł mówić tylko za pomocą syntetyzatora mowy, posługując się jedynym jeszcze działającym mięśniem policzka. Tuż po zdiagnozowaniu choroby w wieku 21 lat lekarze prognozowali mu tylko kilka lat życia. Zmarł kilkadziesiąt lat później, a na jego nagrobku umieszczono odkryty przez niego wzór na entropię, bo kiedyś uczynił z tego żart. Od druzgocącej diagnozy do śmierci pracował zawodowo aż trzydzieści lat, a naukowo ponad czterdzieści, mając do dyspozycji tylko swój umysł, Wszechświat i cel – „docenić jego wiek, rozmiar, jego siłę i jego piękno”, odpowiadając na podstawowe pytania: „jak jest skonstruowany wszechświat? Jakie miejsce w nim zajmujemy, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy? Dlaczego jest taki, a nie inny?”
Stworzył wiele genialnych teorii w tym zakresie.
Autor tej publikacji, niemiecki dziennikarz naukowy i znawca nowoczesnej kosmologii, postanowił przybliżyć ich istotę w bardzo przystępny sposób, wykorzystując przyjazną i dobrze ukrytą dydaktykę nauczania. Miał w tym doświadczenie, ponieważ od lat wygłasza wykłady na całym świecie. Wiedzę podzielił na rozdziały dotyczące „najbardziej abstrakcyjnych, odległych i skomplikowanych tematów: czarnych dziur, Wielkiego Wybuchu, podróży w czasie, teorii względności, fizyki kwantowej oraz poszukiwań wzoru na świat” i Boga w tym wszystkim, czyniąc ją zrozumiałą dla każdego laika. Do pomocy w wyjaśnianiu skomplikowanych tematów poprosił Gunthera Schulza, dyplomowanego designera i specjalistę od fizykalnych ikonografik astronomicznych, by w obrazowy sposób zilustrować przekazywaną treść. Przyznam się, że bardzo pomagało to mojej wyobraźni. Dodatkowo autor uzupełniał własny tekst wyróżnionymi na czerwono myślami Stephena Hawkinga, których nie umieścił w swoich popularnonaukowych opracowaniach. Na końcu każdego rozdziału umieścił krótki test na czytanie ze zrozumieniem w postaci quizu.
Opowieść o życiu, badaniach i odkryciach Stephena Hawkinga pozostawiła we mnie nie tylko podstawową wiedzę o naturze czasu, nicości, nieskończoności i płynności wiedzy na ten temat z najważniejszym pytaniem, które nadal czeka na odpowiedź – „dlaczego Wszechświat zadaje sobie trud, żeby w ogóle istnieć?” Także ze świadomością uczącą pokory, że „jesteśmy nieistotnymi stworzeniami na maleńkiej planecie bardzo przeciętnej gwiazdy w zewnętrznych regionach pewnej galaktyki wśród 100 miliardów innych obserwowalnych we Wszechświecie”.
Również z ogromnym optymizmem i chęcią afirmacji życia.
Człowieka, który nie mógł nic, a dokonał wielkich odkryć, czyniąc ze swojej niepełnosprawności atut, zostając przy okazji gwiazdą popkultury. Miał tego świadomość, zauważając – „Jestem pewien, że moja niepełnosprawność odgrywa pewną rolę w tym, dlaczego stałem się taki sławny. Ludzie są zafascynowani kontrastem pomiędzy moimi niezmiernie ograniczonymi możliwościami fizycznymi oraz potężną naturą Wszechświata, którą się zajmuję. Jestem archetypem niepełnosprawnego geniusza”. I coś w tym jest, bo dokładnie to poczułam, gdy po raz pierwszy ujrzałam i usłyszałam Stephena Hawkinga w telewizji. Dla mnie geniusza, w co sam skromnie wątpił, ale przede wszystkim człowieka inspirującego innych do czerpania z życia, jakiekolwiek by ono nie było, pełnymi garściami, wykorzystując wszystkie możliwości, by maksymalnie wykorzystać dany czas na Ziemi. Swoim dzieciom zostawił trzy rady, które każdy może wziąć sobie do serca: „po pierwsze, nie zapominajcie spoglądać w górę na gwiazdy zamiast w dół na swoje stopy. Po drugie, nigdy nie rezygnujcie z pracy, ponieważ ona daje wam sens, bez którego wasze życie byłoby puste. Po trzecie, jeśli jesteście wystarczająco szczęśliwi i udało wam się znaleźć miłość, pamiętajcie o tym, że rzadko się to zdarza, i nigdy tego nie zmarnujcie”.
Takie totalnie dalekie od nauki, a jednocześnie na naukowe pytania odpowiadające.
naostrzuksiazki.pl

Jestem niesamowicie zaskoczona, jak lekka była to lektura. Mam na swoim koncie sporo pozycji popularnonaukowych, szczególnie tych które zahaczały o astrofizykę, Wielki Wybuch czy czarne dziury. I muszę przyznać, że nie spodziewałabym się tak dobrej pozycji, bo wpadła ona w moje ręce całkowicie przypadkiem. Pierwszą styczność z Hawkingiem miałam poprzez jego książki. Tutaj natomiast możemy poznać go dokładnie dzięki dziennikarzowi naukowemu, Rüdigerowi Vaasowi.

Książka ta nie jest pozycją długą, a na dodatek zawiera całkiem sporo ilustracji, jednak wciąga czytelnika bez reszty. Nawet nie wiem, jak to się stało, że jestem po lekturze, jak zaczęłam czytać ją wczoraj w wolnej chwili. Spodobało mi się podejście autora do tematu - wymieszał on fragmenty biograficzne Hawkinga praktycznie w każdym rozdziale, jednocześnie w prostych słowach opisując jego pomysły i odkrycia. Przybliżył Wielki Wybuch, osobliwości, siłę ciężkości czy czarne dziury, a nawet podróże w czasie. Dodatkowo książka posiada bardzo fajne, "głębsze" skrzydełka gdzie dostajemy życiorys naukowca oraz historię Wszechświata w porównaniu do cyklu życia człowieka. Całość dopełniają liczne wypowiedzi Hawkinga.

Jako pozycja popularnonaukowa jest bardzo pożyteczną pozycją, nie przytłoczy czytelnika ilością informacji, ani trudnością materiału. Książka jest skierowana widzę jednocześnie do dorosłych jak i młodszych czytelników. Każdy rozdział kończy quiz wiedzy (fajny sposób na utrwalenie najważniejszych informacji),a ilustracje są humorystyczne i dopasowane do przedstawianych zagadnień.

Miałabym jednak małe wątpliwości co do rozwiązań typograficznych na co poniektórych stronach. Zestawienie w dwóch kolumnach głównego tekstu (niby czcionka większa) w kolorze czarnym, zaraz obok niebieskiego podpisu pod ilustracją, a jeszcze obok upchany czerwony cytat wypowiedzi Hawkinga. Nie zawsze, ale zdarzały się strony z małym misz-maszem, stąd niższa ocena.

Tytuł chyba mówi tu sam za siebie. Mamy wytłumaczenie wielu zagadnień z astrofizyki i to w prosty sposób. Na początku jest krótko o samym Hawkingu, a potem wkraczamy w przestrzeń kosmiczną, która naprawdę skrywa przed nami bardzo wiele...
Książkę czyta się bardzo przyjemnie i bardzo szybko. Posiada fajne ilustracje, które pomagają jeszcze bardziej zrozumieć co i jak. A same teksty są dobrze napisane i język rzeczywiście jest bardzo przystępny. Mamy tu co nieco o tym jak powstał wszechświat, czas oraz co to takiego właściwie te czarne dziury. Autor pisze bardzo ciekawie, nie sposób się oderwać od lektury, mimo że mamy do czynienia z tekstem popularnonaukowym, a nie ze zwykłą powieścią. Mogę śmiało powiedzieć, że dowiedziałam się naprawdę wielu ciekawych rzeczy i dzięki książce mam ochotę wejść głębiej w świat astrofizyki tym razem czytając teksty samego Hawkinga. Myślę, że to bardzo dobra pozycja na początek.

Bardzo dobre wprowadzenie w teorie proponowane przez Hawkinga pisane lekkim i żartobliwym językiem zrozumiałym dla osób, które nie miały większej styczności z fizyką. Czyta się szybko i przyjemnie.

Mogłoby się wydawać, że o naszym świecie wiemy już wszystko. Nauka udowadnia nam jednak, że jest inaczej. Dyskusja nigdy się nie kończy, cały czas powstają nowe teorie i choć generalnie nie odczuwamy tego na co dzień, tęgie głowy ciężko pracują by znaleźć odpowiedzi na nurtujące człowieka pytania. Chyba nikt nie uosabiał tego wysiłku lepiej niż Stephen Hawking.

Choć Hawking zmarł w marcu, jego idee przetrwają na wieki. Zakres zagadnień jakimi się zajmował jest nie tyle szeroki, co bardzo skomplikowany i to nie tylko dla przeciętnego przechodnia, ale także wielu naukowców. Jego zdanie na temat wielu najistotniejszych dla fizyki zagadnień jest jednak na tyle ważne i ciekawe, że znaleźli się ochotnicy, którzy postarali się przybliżyć je zwykłemu Kowalskiemu.

Jednym z tych ochotników był Rudiger Vaas, który w swojej książce, pt. „Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach” przybliża nam umysł genialnego fizyka. Na początek w skrócie przedstawia życiorys Brytyjczyka, a w dalszej części pozycja wydawnictwa Bellona zabiera nas w podróż po czasie, przestrzeni, prosto do kosmosu, a nawet w przyszłość.

Na nieco ponad 180 stronach książki czytelnik znajdzie sporo atrakcji. Jest mnóstwo cytatów z samego Hawkinga, czasem naukowych, innym razem zabawnych i do traktowania z przymrużeniem oka. Dodatkowo na końcu każdego rozdziału znajduje się krótki quiz, który sprawdza jak wiele zdołaliśmy zapamiętać i zrozumieć z naszej lektury. Te czasem ciężkie do rozszyfrowania zdania zostały także wzbogacone o ilustracje autorstwa Gunthera Shulza.

„Po prostu Hawking” to tytuł skierowany zarówno do najmłodszych jak i do ich rodziców czy dziadków. Mogą przeczytać go zupełni laicy, studenci fizyki, czy nawet profesorowie, a każde z nich znajdzie tu coś interesującego, a przede wszystkim inspirującego. Najmocniejszym punktem tego opracowania jest bowiem jego zachęcanie czytelnika do dalszej dyskusji i samodzielnego drążenia poruszonych tu tematów.

Jak już wcześniej wspomniałem, wiele słów może tu wydać wam się skomplikowanych, ale samą książkę czyta się błyskawicznie i przyjemnie. Na sam koniec można wręcz poczuć niedosyt. Autor zabezpieczył się jednak przed taką okolicznością i odsyła czytelnika do publikacji, stron internetowych, a nawet filmów, które powinny zaspokoić najbardziej ciekawskich.

Jeśli zatem nie brakuje wam wolnych chwil, a wasze umysły są chłonne niczym gąbka, „Po prostu Hawking” to pozycja obok której nie powinno się przejść obojętnie. Po jej lekturze nie zostaniecie uczonymi i znawcami fizyki teoretycznej, ale z pewnością zrozumiecie, podobnie jak ja, że otaczający nas wszechświat to o wiele więcej niż mogłoby nam się z pozoru wydawać i stoi on przed nami otworem, gotowy byśmy go poznali, tak jak zrobił to Stephen Hawking.

Choć...

Na pewno każdy z Was choć raz w życiu zastanawiał się nad tym jak to było - jak powstał świat - wielkie BUM i co dalej - a nawet co wcześniej? Przez setki lat największe mózgi tego świata próbują odpowiedzieć na to pytanie wymyślając najróżniejsze, najdziwniejsze i najtrudniejsze do ogarnięcia twierdzenia.
Jednym z takich mózgów był Stephen Hawking, najbardziej znany naukowiec obecnych czasów. Ta książka powstała żeby opowiedzieć o jego życiu i badaniach a także jego pomyłkach, językiem prostym i obrazowym aby każdy czytelnik (nawet nieogarniający fizyki) mógł spokojnie kumać bazę o co w tym wszystkim chodzi.

Genialne grafiki, cytaty Hawkinga a nawet mini testy wiedzy sprawiają, że książkę pochłania się niczym czarna dziura wszystko co jest w jej zasięgu. Czytając o podróży w czasie, tunelach czasoprzestrzennych, czarnych dziurach i wyprawach w kosmos czułam się niczym odkrywca a moje IQ skoczyło o kilka numerów wzwyż.
Także polecam jako fanka literatury popularnonaukowej, The Big Bang Theory, Futuramy, Star Treku i innych kosmiczne odjechanych seriali nie tylko fanom fizyki. Bardzo przyjemna książeczka.

Jednym z takich mózgów był Stephen Hawking, najbardziej znany...

• Popularnonaukowe
  • Biblioteczka domowa