Niebezpieczne sąsiedztwo

2017-01-01
2017-01-01
politicalfiction fakt mafia

Krótko i konkretnie

Krótka (zaledwie 200 stron) powieść sensacyjna z motywem wielkiej polityki i spisku. Prywatny detektyw, były policjant i dziennikarz śledczy łączą siły, aby rozwiązać zagadkę tajemniczego wypadku. Śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, a na Białorusi dochodzi do udaremnienia ataku terrorystycznego na gazociąg...

Dzieje się bardzo dużo i szybko, czyta się sprawnie i przyjemnie. Jest klimat i ciekawi bohaterowie, których z uwagi na objętość książki głębiej nie poznajemy, a jedynie możemy wyciągnąć przypuszczenia. Przestawione wydarzenia i sposób działania wydają się wiarygodne.

Wbrew sugestią książka nie ma nic wspólnego z obecnymi wydarzeniami na Ukrainie. Bardzo dobra sensacja!

Krótko i konkretnie

Dzieje się bardzo dużo i szybko, czyta...

Przeczytałam,bo czyta się łatwo i szybko.Nie jest to kryminał,tylko sensacja ,która momentami nabiera przyspieszenia jak kolejka górska.Temat gorący i aktualny-bezpieczeństwo energetyczne.Czy warto przeczytać? Warto,bo to debiut i można ze spokojem przyglądać się dalszej twórczości autora.

Bardzo wielu autorów próbuje swoich sił na rynku wydawniczym z mniejszym bądź większym skutkiem. Artur Kawka to debiutant, który proponuje nam historię kryminalno - sensacyjną z polityką i wojskiem w tle.
Arek Zgoda to detektyw, który otrzymuje zadanie wyjaśnienia śmierci pewnego policjanta, który wpadł na trop podejrzanych zaginięć młodych dziewczyn. W te zniknięcia zamieszany jest miejscowy bogacz i jego chłopcy. W ogóle tych podejrzanych interesów jest wiele więcej i nawet zahaczamy o Brukselę. Autor połączył sensację z political fiction wplątując bardzo aktualne problemy światowe np. lobbowanie energetyczne.
W książce bardzo dużo się dzieje. Akcja jest dynamiczna i wielowątkowa. Momentami czytelnik zaskoczony jest tym co czyta, bo jest dużo dygresji, które potem układają się w całość. Wydaje mi się, że męskiej grupie czytelników spodobają się szczegóły wojskowe.
Czytało mi się przyjemnie i z zaciekawieniem. Dobry debiut, który sprawia, że czekam na kolejną opowieść autora.

Książka przypadła mi do gustu, szybko się czyta, bo też akcja jest szybka. To pierwsza książka tego autora przeczytana przeze mnie, ale na pewno sięgnę po następne.Koniec książki zapowiada dalszą część.

Książka z każdą stroną wciągała mnie coraz bardziej.Na początku myślałam,że za dużo tych akcji i zamieszania. Jednak fabuła i sposób jej poprowadzenia bardzo ciekawy. Jako sensacja polecam, nie tylko panom. Ciekawa jestem co będzie w następnej części

Znakomita,wciągająca książka pt. "Niebezpieczne sąsiedztwo",którą napisał Artur Kawka. Szpiegostwo,korupcja,mafia,gang.Umoczeni politycy,policja,sędziowie,lobbyści, wojsko,a nawet terroryści.Gorąco polecam.

Kiedy zaczęłam czytać tę książkę, pierwszą moją myślą było to, że niewiele będę w stanie zrozumieć z fabuły, bo lektura ta zdecydowanie nadaje się dla panów. Mocna, brutalna, polityczna i taka typowo męska. Ale zostałam mile zaskoczona, bowiem od pierwszych do ostatnich stron wyraźnie złapała mnie ta książka w swoje „szpony”.

Do debiutów nie podchodzę zbyt sceptycznie, sama pamiętam ten moment kiedy debiutowałam jako autorka książek, dlatego uważam, że każdemu należy dać szansę.

Temu autorowi szansy dawać nie trzeba, ponieważ moim zdaniem on zadebiutował wielkim BUM.

Lektura prawie cały czas trzyma w napięciu, i chociaż niewiele uwagi poświęcone zostało osobowościom bohaterów, to nadrabia to ich wygląd zewnętrzny, który został czytelnikom przekazany (momentami) z bardzo aptekarską dokładnością.

(…) Kiedy ten wszedł do pokoju, jego oczom ukazał się mężczyzna lat około czterdziestu, o długich, przerzedzonych, kręconych blond włosach, z łysiejącym czołem, z twarzą uzbrojoną w krzywy nos, noszący ślady wielokrotnego złamania, i z nienaturalnie dużymi wargami, spotykanymi u Murzynów. (…)

No cóż, nie trzeba zbytniej wyobraźni, aby tego osobnika przed własnymi oczami zobaczyć.

Książka napisana została dwutorowo, przenosząc czytelnika z miejsca prowadzonego przez detektywa śledztwa, dotyczącego tajemniczej śmierci policjanta i jego żony do miejsca domniemanego ataku terrorystycznego.

Co do fabuły, to moim zdaniem świetnie opisane zostało w książce środowisko półświatka z uwzględnieniem zachowania i sposobu porozumiewania się typowym dla tego środowiska slangiem. Oczywiście okraszone dużą dawką brutalnych scen.

Myślę, że przy tej książce czytelnik nie jest w stanie się nudzić, ponieważ cały czas coś się dzieje.

Fabuła dotyczy głównie międzynarodowej intrygi, w którą zamieszani są szefowie polskiej mafii, służby specjalne, a także politycy. Wszystko toczy się wokół gazu, stającego się obecnie nową walutą przetargową w stosunkach między państwami.

Ciekawe dialogi również nie są bez znaczenia, ponieważ dzięki dialogom czytelnik lepiej wciąga się w rozmowę, a tutaj takich intrygujących rozmów nie brakuje..

No cóż, pozostało mi jedynie zachęcić do przeczytania tej lektury. Myślę, że panie uwielbiające fabuły sielsko-romantyczne nie znajdą w niej zadowolenia, ale jeżeli ktoś lubi dobre kryminały, z domieszką intryg politycznych, to z całą pewnością ta książka jest dla niego.

Do debiutów nie podchodzę zbyt sceptycznie,...

Prywatny detektyw podejmuje się rozwiązania zagadki wypadku samochodowego, w którym zginął młody policjant. Tropy prowadzą do miasteczka, gdzie rządzi bogaty biznesmen. Z czasem śledztwo przybiera nieoczekiwany obrót i śledczy staje się ofiarą. Kto i dlaczego próbuje ukryć prawdę o wypadku?

„Niebezpieczne sąsiedztwo” jak na tak małą ilość stron ma bardzo dużo wątków, wojna w Czeczenii, rosyjska mafia, niejasne układy i powiązania z przedstawicielami Unii Europejskiej, tajemnicze miasteczko S, w którym nieodpowiednie pytania ściągają uwagę. Nie byłoby to niczym złym i właściwie nie jest, gdyby nie chaos, jaki panuje w książce. Teoretycznie mamy rozdziały czy poszczególne wątki oddzielone gwiazdkami, ale jak dla mnie dla usystematyzowania wszystkiego, przydałoby się wprowadzić przy gwiazdkach miejsce akcji, ponieważ ona jest bardzo dynamiczna i czytelnik może odczuć, że powili, przestaje ogarniać.

„Niebezpieczne sąsiedztwo” trzyma napięcie, tam cały czas coś się dzieje i choć, jak już pisałam, wątków jest wiele, to koniec dobrze je spina. Nie znam się np. na broni, więc ciężko mi określić jak bardzo autor zaszalał, ale ten jeden dominujący wątek (tak, mimo wszystko da się wyróżnić ten główny),nie jest kompletnie oderwany od rzeczywistości. Nie chcę zdradzić, o co konkretnie chodzi, ale jest to związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Debiut Artura Kawki spełnia kryteria powieści sensacyjnej i jako sensacja się broni, może kapci z nóg nie zrzuca, ale myślę, że warto dać autorowi szansę.

Pracownik dyskoteki tajemniczo się uśmiechnął.
– Wiesz, ilu ludzi bawi się tu w każdy piątek i sobotę?
– Nie mam pojęcia. Przyjechałem z odległej części Polski – odparł nieznajomy.
– Jeżeli przyjeżdża tu jakaś gwiazda disco polo, to potrafią być
nawet cztery tysiące gości.
Kilka lat temu czytałam powieść Władimira Wolffa, w której opisany był prawdopodobny plan ataku Białorusinów w koalicji z Rosją na Polskę. Może „Niebezpieczne sąsiedztwo” nie ma takiego rozmachu, ale klimatem tamtą książkę przypomina i łączy cechy powieści sensacyjnej oraz political fiction. Chociaż momentami można się pogubić w mnogości wątków i postaci, to jak a na debiut jest to całkiem ciekawa i wciągająca pozycja.

Kiedy był trzy metry od niego, stało się coś, czego się nie spodziewał. Chłopak wyskoczył w górę i z półobrotu wyprowadził cios prawą nogą, która wylądowała na twarzy Żubra. Akcja była tak zaskakująca, że Żubr, oszołomiony kopniakiem, na chwilę opuścił
gardę. To wystarczyło, aby przybysz wyprowadził lewy sierp na
jego szczękę.
Artur Kawka w swojej książce połączył tematy polityczne i wojskowe z mafią, korupcją oraz brutalnym zbrodniami. Wśród bohaterów znajdują się między innymi: prywatny detektyw Arek Zgoda, gangster o wdzięcznej ksywce Tołdi oraz tajny agent…

Podoba mi się zamysł autora i jego plan fabuły, w której dzieje się naprawdę dużo. Momentami rozpraszały mnie przeskoki w miejscu i czasie akcji. Mogłyby być nieco płynniejsze i lepiej rozdzielone. Za minus muszę też przyznać lekkie niedopracowanie stylistyczne, które wymagałoby trochę pracy redakcyjnej.

Szukanie ciała w bagnie to jak szukanie dziewicy w burdelu.
Poza wymienionymi drobnymi niedociągnięciami, które zrzucam na karb niedoświadczenia debiutanta, dostrzegam w „Niebezpiecznym sąsiedztwie” duży potencjał. To naprawdę wciągająca i pełna akcji powieść, która spodoba się wielbicielom książek w stylu Lee Child’a czy powieści szpiegowskich. Są tu szemrane interesy załatwianie korupcją i przemocą, są politycy uwikłani w brudne akcje oraz dramaty zwykłych ludzi sterroryzowanych przez mafię.

Polecam „Niebezpieczne sąsiedztwo” Artura Kawki mężczyznom i kobietom szukającym odskoczni od dnia codziennego i rozrywkowej literatury na kilka wieczorów. Jest to też książka dotykająca kilku aktualnych tematów społeczno – politycznych. Oczywiście tych kontrowersyjnych.

Pracownik dyskoteki tajemniczo się uśmiechnął.
– Wiesz, ilu ludzi bawi się tu w każdy piątek i sobotę?
– Nie mam pojęcia. Przyjechałem z odległej części Polski – odparł nieznajomy.
– Jeżeli przyjeżdża tu jakaś gwiazda disco polo, to potrafią być
nawet cztery tysiące gości.

www.blonderka.pl

Arek Zgoda to detektyw i nasz główny bohater. Przyjmuje on śledztwo dotyczące podejrzanej śmierci dwójki młodych ludzi, małżeństwa, dziecka bardzo bogatego biznesmena. Czy aby na pewno był to zwykły wypadek drogowy czy faktycznie ktoś umyślnie zabił tę parę?! Będzie na pewno ciekawie, zaczniemy wchodzić w czarną strefę, gangi, układy, a wszystko po to, aby poznać prawdę, ale prawda będzie łączyć się z wiadomościami, które również nas zszokują.

„… ludzie mówią, że to nie był wypadek, lecz wyrok”.

Im dalej w książkę, tym ciekawiej! Nie idzie łatwo się w niej połapać, bo nic nie jest tutaj do końca oczywiste. Tak naprawdę nie wiemy do końca, o co w tym wszystkim chodzi! Gruzja, Rosja, wojsko, poszukiwanie morderców, próba udowodnienia prawdy. Nieźle się zapowiada! Czemu dwoje młodych ludzi musiało zginąć, jaką prawdę tak naprawdę kryje za sobą ta historia?! Co jest skrywane i dlaczego? Wiele pytań i wiele zagadek przed nami.

„… to miejsce może służyć … jego ludziom do pozbywania się zwłok”.

Książka jest ciekawa, aczkolwiek momentami nie mogłam połapać się w akcji, troszkę za chaotycznie wprowadzone były niektóre fakty i przestawiane nam osoby. Ale jest to debiut, więc można na początku wybaczyć te niedociągnięcia. Podsumowując bardzo ciekawa historia, w której morderstwo małżeństwa jest tylko wstępem do mrocznej opowieści, nie zachwyciła mnie, ale również nie uważam czasu spędzonego nad nią jako stracony, myślę, że będę przyglądać się postępom w pisaniu tego autora!

www.blonderka.pl

• Dla Taty
  • Kryminał, thriller
  • Powieść
  • 1. Ebook'i

Dodaj cytat z książki Niebezpieczne sąsiedztwo