The Picture of Dorian Gray

Okładka książki The Picture of Dorian Gray Oscar Wilde
Okładka książki The Picture of Dorian Gray
Oscar Wilde Wydawnictwo: Penguin Classics Ekranizacje: Portret Doriana Graya (1999) Seria: Penguin English Library klasyka
klasyka
Penguin English Library
Penguin Classics
2012-06-28
2012-06-28
9780141199498
Ekranizacje:
Portret Doriana Graya (1999)
literatura brytyjska klasyka Wielka Brytania Anglia powieść wiktoriańska epoka wiktoriańska

Patrząc na to, ile lat ma ta książka to historia wymyślona przez autora jest naprawdę świetna. Mimo, że wydarzenia osadzone są w odległych czasach to nie jest problemem zrozumienie wszystkiego i czyta się bardzo dobrze. Samo zakończenie dość mocno mnie zaskoczyło i uważam je za spory plus.

Bardzo oryginalny koncept.
Czasami aż nie mogłem uwierzyć w dwubiegunowość postaci Doriana Graya.
Henryk natomiast kojarzył mi się z małym diabełkiem, który co raz na mawia do złego. Ciekawe, że jedna osoba może w taki sposób odmienić życie innej.

Dodam tylko, że czasami monologi postaci, aż za bardzo się dłużyły. Ale chyba właśnie o to chodziło.

Bardzo oryginalny koncept.
Czasami aż nie mogłem uwierzyć w dwubiegunowość postaci Doriana Graya.

The most incisive novel about
narcissistic personality disorder ever written

The most incisive novel about
narcissistic personality disorder ever written

„Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego.”

Niektóre książki mimo upływu lat nie tracą swojej wartości, a ich treść można dopasować do aktualnie panującego stanu. Jedną z takich książek jest ponadczasowy „Portret Doriana Graya”

Książka opowiada o życiu tytułowego bohatera, który lekkomyślnie zaprzedaje własną duszę, na rzecz wiecznej młodości i piękna. Dorian stara się korzystać z życia jak tylko może; ulotne miłości, narcyzm w pełnej okazałości, fałsz i obłuda, a to wszystko ukryte za maską najpiękniejszego człowieka na świecie, jednak tylko on sam ma świadomość jak zgniłą duszę przedstawia tytułowy portret.
Niewątpliwie jest to powieść o upadku. Upadku młodego człowieka, zgubionego chęcią poklasku. Autor niesamowicie ukazuje czytelnikom wpływ jaki jedna osoba może wywrzeć na kolejne. Jak efekt motyla idąc od małej błahostki przechodzi w prawdziwą tragedię

Język książki momentami bywa skomplikowany, w końcu to XIX wieczna powieść, jednakże dodaje on niesamowitego uroku. Gracja i takt wręcz otulają czytelnika na każdym kroku. Podczas lektury nie znajdziemy wartkiej akcji na każdej stronie, momentami bywa monotonnie i przydługie, nieistotne opisy są odczuwalne, ale cały zarys fabularny na tyle potrafi wciągnąć, że da się je przeboleć.

Zdecydowanie nie jest to pozycja dla każdego. Mnogie filozoficzne wywody Lorda Henryka, zagubienie Bazylego czy tupet Doriana niejednokrotnie potrafią zirytować, lecz właśnie taki był zamysł autora. Ukazać szkaradność świata, w którym życie przelatuje przez palce i skupiamy się na rzeczach tak naprawdę najmniej istotnych. Z książki można wynieść niesamowicie wiele przemyśleń, ale trzeba się ich doszukiwać. Do mnie geniusz tej książki docierał bardzo powoli, a dopiero po dyskusji z bliską osobą byłam w stanie poszerzyć swój punkt widzenia.

Dla mnie jest to pozycja na pewno do ponownego przeczytania, bo za drugim razem już człowiek będzie wiedział na czym się skupić bardziej, aby moje przemyślenia mogły popłynąć dalej. Uniwersalizm tej książki dobitnie mnie urzekł i jeśli lubicie motyw XIX-wiecznej Anglii, tajemnicy, morderstwa oraz ulotności ludzkiego życia to zachęcam do zagłębienia się w historię „Portretu Doriana Graya”

„Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego.”

Na początku bardzo odpychała, jednak z każdą stroną nabierała charakteru. Przyjemny klasyk warty przeczytania a Heniu to szef

To mój pierwszy klasyk, stąd 10 gwiazdek, bo jestem absolutnie oczarowana językiem.

Irytująca książka. Bohaterowie nie mówią normalnie, oni wygłaszają teorie. Są jak puste ramy dla teorii autora. Widać w nich dużo pogardy dla kobiet, klas niższych oraz ras innych niż biała. Właściwie dla wszystkich ludzi, którzy nie są Anglikami.

Sam temat książki niegłupi, lecz pretensjonalnie podany. Wątek homoseksualny gdzieś tam się przewija, ale w taki sposób, że ani mnie to ziębi, ani grzeje. Przypuszczam, że zamiarem autora była satyra, ale cóż poradzę, w moich oczach wyszło to drętwo.

Mógłby się chłopak bardziej postarać. Niestety, martwy z niego trup. A szkoda, bo ciekawe, co by teraz o swoich ziomkach napisał?

Klasyka, którą należy przeczytać. Moim zdaniem treść, która jest bardzo aktualna w XXI w.

~ Są na świecie książki które mimo upływu lat kompletnie się nie starzeją, a jeśli już to z klasą, do nich zdecydowanie zaliczyć można Portret Doriana Graya 📖👌
Miłość, sztuka ,pasja, morderstwo ,narcyzm na najwyższym poziomie... I człowiek tak piękny, najpiękniejszy na świecie człowiek który zgnił od środka jeszcze żyjąc.

Czy ktoś może mi wyjaśnić, dlaczego nie przeczytałam tej książki wcześniej 😉?

"Portret Doriana Graya" to historia upadku pewnego młodzieńca, który w młodości lekkomyślnie zaprzedał własną duszę, aby tylko zachować wieczną młodość i urodę. Język powieści jest niezwykle kunsztowny, ale bez zbędnego patetyzmu. Słowa "Ma się prawo sądzić człowieka według wpływu, jaki wywiera na przyjaciół" wypowiadane przez jednego z bohaterów chyba najlepiej oddają sens tej powieści. Dwukrotnie mamy tu pokazane, jak destrukcyjny może być wpływ jednego człowieka na drugiego.

Bardzo, bardzo przypadła mi ona do gustu, sama nie wiem dlaczego, bo w sumie z żadnym bohaterów nie sympatyzowałam, a już tytułowy Dorian i dwaj jego przyjaciele (lord Henryk i Bazyli) wzbudzali we mnie silną irytację.

Czy ktoś może mi wyjaśnić, dlaczego nie przeczytałam tej książki wcześniej 😉?

• Klasyka