Smerfiki oraz Smerf Robot - Przygody Smerfów

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Ziemia obiecana Achdé, Jul
Ziemia obiecana Achdé, Jul
Okładka książki Mama Mu na wycieczce i inne komiksy Sven Nordqvist, Jujja Wieslander
Mama Mu na wyc... Sven Nordqvist, Juj...
Okładka książki Przygody Smerfów. Smerf Reporter Ludo Borecki, Nine Culliford, Thierry Culliford, José Grandmont, Luc Parthoens
Przygody Smerf... Ludo Borecki, Nine ...
Okładka książki Technomagowie Cetrix, Yuio
Technomagowie Cetrix, Yuio

Fajny i zabawny komiks. Szybko się czyta. Polecam

Fajny i zabawny komiks. Szybko się czyta. Polecam

Czworo Smerfików, czyli Nat, Gapik, Złośnik oraz Sasetk, są bardzo dobrze znani dzieciom, szczególnie dzięki serialowi animowanemu. Tych czworo urwisów, skrywa jednak przed większością fanów serii, wielką tajemnicę. Skąd się wzięli? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w trzynastym albumie Smerfów, zatytułowanym właśnie "Smerfiki". To tutaj poznajemy tą czwórkę urwisów, dowiadujemy się dlaczego są ubrani inaczej niż inne smerfy oraz co miał z tym wszystkim wspólnego Gargamel. Bo jak zapewne wiecie, a może też nie, Smerfetka jest właśnie jego dziełem.

Otóż wszystko zaczęło się od wypadku w laboratorium Papy Smerfa. Niefortunny przypadek sprawił, że stłukł jedyną klepsydrę, co zaowocowało wyprawą Nata, Gapika i Złosnika do domu Ojca Czasu. Tam mieli otrzymać nową klepsydrę, ale kolejne zrządzenie losu zmajstrowało psikusa i tak trójka smerfów... odmłodniała. Wtedy zaczęła się w wiosce prawdziwa rewolucja, gdyż młodzi postanowili iść z duchem czasu. Co jednak z Sasetką? Cóż, tego już musicie sami się dowiedzieć. Sprawa na tym polu jest dość zawiła i oczywiście jest w nią zamieszany Gargamel. Powiem tylko, że jest przy tym kupa śmiechu.

Ten tom fajnie pokazuje, jak czasem stare musi ustąpić młodemu. Klasyka jest ważna, ale nie może ciągle dominować. Widać to choćby po ubiorze Smerfików, ich zachowaniu czy... pomysłach. Dobrze odnosi się to do naszych realiów, które mimo zmian w technologii, nadal są w pewnych sprawach niezmienne. Na przykład młodzieńczy bunt, podążanie za nowinkami technologicznymi, czy zwariowane pomysły na osiągnięcie równie szalonego celu. Album zawiera też drugą historykę "Smerf robot", też dającą mocno do myślenia. Tam również Gargamel macza swe brudne paluchy, choć ponownie inaczej niż można by z początku sądzić. Też nie brakuje śmiechu, morału oraz nauczki, płynącej z chęci zbytniego ulżenia sobie w codziennym życiu. Jeśli ktoś lubi przygody Smerfów, to ta pozycja jest dla niego nie tyle co obowiązkowa, co niezwykle ważna. Przedstawia bowiem cztery bardzo ważne dla serii postacie, które na zawsze zagościły jako ikona świata Smerfów.

Smerfny komiks ;)

Jesteście ciekawi, skąd się wzięły Smerfiki? Dobrze trafiliście :) Jeśli nie znacie tej historii, to będziecie pewnie trochę zaskoczeni ;) , bo z jakimiś bocianami i podrzucanymi zawiniątkami ta opowieść nie ma nic wspólnego ;)

Ma za to wiele wspólnego z Ojcem Czasem i pewną, zbitą przez Papę Smerfa, klepsydrą czasu ;) Spoilerować jednak nie będę ;) Chociaż dodam... że Sasetki ta część opowieści nie obejmuje ;) Ona akurat "powstała" w całkiem inny sposób. Tak czy inaczej - warto przeczytać ;) Dziecku, a i dla własnej wiadomości, jeśli od zawsze lubiło się tę bajkę, nie zaszkodzi :)

Zeszyt zawiera jeszcze jeden komiks, mianowicie o Smerfie Robocie - i oczywiście również znajdziemy wyjaśnienie skąd on się wziął i dlaczego. Pouczające ;) ... A sama historia - jak najbardziej SMERFNA!

Z perspektywy czasu patrząc trzeba się tylko cieszyć, że Peyo ma swoich kontynuatorów i następców. Smerfy rysowane przez innych nieco się różnią od klasycznej kreski Peyo (choć autorzy bardzo się starają do niej nawiązywać),sama niebieska opowieść ma nowych bohaterów... lecz czy to źle? Bynajmniej według mnie ;) Każda seria wymaga czasem lekkiego odświeżenia, wprowadzenia nowych elementów - tak się właśnie stało w przypadku Smerfów. I wypada się z tego tylko cieszyć.

Dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

Recenzja także na:

Smerfny komiks ;)

MŁODE SMERFY

Za swojego życia Peyo stworzył (bądź też był współautorem) szesnaście tomów o przygodach Smerfów, które przyniosły mu sławę. Pierwszy z nich ukazał się dokładnie 55 lat temu, ostatni w roku 1992. W Polsce przygody małych niebieskich stworków zadebiutowały w roku 1990 i rok później, po pięciu albumach, zostały przerwane. Powróciły sześć lat później z kolejnymi pięcioma częściami i znów na następne czytelnicy musieli czekać: tym razem aż siedemnaście lat. Wszystko jednak wskazuje na to, że teraz „Smerfy” nie prędko znikną ze sklepowych półek, nie dość bowiem, że przez ostatnie trzy lata ukazało się już 14 tomów ich przygód, to jeszcze w końcu wyszły także wszystkie autorstwa Peyo dotąd w Polsce nie wydane. „Smerfiki” są ostatnim z nich, ale wcale nie gorszym niż reszta dokonań belgijskiego mistrza komiksu.

Główni bohaterowie tego tomu to trójka młodych przyjaciół, którzy ze względu na swój wiek doczekają się już wkrótce miana Smerfików. Póki co jednak znani są przede wszystkim jako Złośnik, Nat i Gapik i jak na młodzież przystało, są psotni i potrafią pakować się w najróżniejsze tarapaty. Nie inaczej będzie, kiedy w Wiosce Smerfów będą trwały przygotowania do koncertu. Gdy w wyniku gry orkiestry tłucze się klepsydra Papy Smerfa, Smerfiki zostają wysłane po nową do Ojca Czasu. Tak zaczyna się ich przygoda, która doprowadzi ich do nieoczekiwanych kłopotów, kiedy postanawiają pomóc pogrążonej w depresji Smerfetce.
W drugiej historyjce Pracuś tworzy Smerfa-robota. Maszyna ma wyręczyć go w obowiązkach, wkrótce jednak zostaje złapana przez Gargamela. Wróg naszych bohaterów nie ma jednak pojęcia co trafiło w jego ręce…

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/09/przygody-smerfow-13-smerfiki-peyo.html

MŁODE SMERFY

• Komiksy
  • Komiks
  • Czekają (aż wypożyczę)
  • Przeczytane w 2019
  • 7c) Lit. francuska/ belgijska
  • Z&H
  • Chcę kupić: Smerfy

Dodaj cytat z książki Smerfiki oraz Smerf Robot - Przygody Smerfów