O miłości

Data 1. wydania:
2016-02-02
Michał Kłobukowski, Leszek Engelking, Piotr Madej
miłość wiersze antologia

Wyznacznikiem dobrej poezji jest dla mnie to - ile wzbudziła emocji podczas czytania. A przy Bukowskim przeżywam ich cały wachlarz. Z jednej strony rozczulam się, a z drugiej zastanawiam po co ten fragment poszedł do druku. Tak wiem, że "znawcy" stwierdzą, że Bukowski to alkoholik, a jego dzieła to obok poezji nie stały, ale co poradzić, że ja się przy niej dobrze bawię.

Kwintesencja Bukowskiego. Ostry, brudny seks, morze alkoholu, setki wypalonych papierosów, przygodne kobiety, nieprzespane noce przeplatane z delikatnością i kruchością, którą skrywał w sobie ten facet, cudną intymnością, ogromem miłości do córki. Słowa i myśli, które błąkały się po głowie Bukowskiego przelane na papier. Poezja w piękno-intymno-brudno-samczej wersji. Niesamowita mieszanka. Obowiązkowa pozycja dla fanów pisarza.
Poniżej mały spoiler, jeden z (moim zdaniem) piękniejszych wierszy.

komunikat
łabędzie toną w wodzie z zęzy,
zdjąć znaki,
spróbować trucizn,
odgrodzić krowę
od byka,
piwonię od słońca,
zabrać lawendowe pocałunki z mojej nocy,
wygnać orkiestry symfoniczne na ulice
jak żebraków,
szykować gwoździe,
chłostać plecy świętych,
zgłuszyć żaby i myszy dla kota duszy,
spalić zniewalające malowidła,
szczać na świt,
moja miłość
nie żyje.

Bardzo głęboki i emocjonalny tom poezji. Dość często do niego wracam. Chociaż, autor i jego twórczość wywołują skrajne emocje, należy do jednego z moich ulubionych artystów. Mimo że, nierzadko, aby go zrozumieć, trzeba przebrnąć przez setki eufemizmów - warto.

2091

Mówi się na mieście, że to nie poezja tylko wyenterowana proza, ale ja w to nie wierzę.

Najlepszy, moim zdaniem tom wierszy Bukowskiego. Pozwala spojrzeć na niego trochę głębiej i zarazem poznać jego wyobrażenie miłości....

Wspaniała poezja, zupełnie nie rozumiem jak mogłam wcześniej żyć, nie znając poezji Buka, nie wiem, doprawdy, nie wiem!
Poza wierszami mocno realnymi, przyziemnymi i namacalnymi, można nawet powiedzieć (jak to u Buka, pełno rzygów, moczu, kutasów, żółtych i krzywych zębów), tym razem wdziera się trochę abstrakcji, rzekłabym jednak, że nieprzesadnie, może szczypta zaledwie. Poza tym tematyka jasno określona, o miłości. Tej cielesnej, tej duchowej, poza miłością autora do siebie samego (ale niepozbawionej dystansu, na szczęście), do kobiet, spotyka czytelnika nowość, miłość do córki, piękna i czysta. To chyba najbardziej delikatne wiersze Bukowskiego, czułe, mimo iż nie wszystkie pasują do definicji "piękna", to widać wielkie uczucie jakim darzył córkę, niesamowitą więź między nimi.
Optymistyczny jest ten tom, a jeśli nie całkiem optymistyczny, to ciut optymistyczniejszy niż inne.
Pochodzi z niego mój ulubiony wiersz, prosty, krótki, a jakże bogaty w treść "Pierwsza miłość" o miłości do literatury.
Poezja Bukowskiego jest specyficzna, nie ulega wątpliwości, że jest absolutnie genialna, ale tak poza tym, dosyć wybuchowa (nie agresywna), emocjonalna, a jednocześnie przejmująco i inteligentnie cyniczna.
No mistrz.

sposób
niespecjalnie są
poezją
moim zdaniem

Na co dzień nie czytam poezji, ale Bukowski do mnie trafia.
To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i na pewno nie ostatnie. Wzrusza. Warto sięgnąć po taki tomik od czasu do czasu i zwolnić.

Na co dzień nie czytam poezji, ale Bukowski do mnie trafia.

Charles Bukowski - „O miłości”

Kolejna kompilacja po „O kotach”, wydana w ostatnim czasie przez Noir Sur Blanc. Nie lubię ich zanadto, ponieważ trafia tam wiele gorszych tekstów Buka. Tej nie lubię również z drugiego powodu – słabego tłumaczenia. Niektóre bardzo dobre wiersze, znane mi wcześniej, okazywały się ledwie dobre, albo niezłe. Ale w dalszym ciągu jest w wierszach Buka ujmująca prawda o nim samym, owa hardość i siła tłumiona w nieoczekiwanych momentach wdzięcznym poczuciem humoru, czy miękkością opisów uśmiechu lub kwiatów.

W antologii „O miłości” poza dobrze kojarzoną miłością do rozmaitych anonimowych kobiet, przetaczających się przez życie pisarza, jest i o miłości do córki, do żon, również do maszyny do pisania, muzyki klasycznej, auta, wydawcy, a nawet dżokeja. Rozbawił mnie wiersz „błękitny księżycu, o, mój błękiitnyy księżycu, jakże cię wielbię”, zaczynający się od: zależy mi na tobie skarbie, kocham cię, a L. zerżnąłem tylko dlatego, że zerżnęłaś Z. … Bezsprzecznie najśmieszniejszy, o ile zachowa się odpowiedni dystans. Aż do wiersza „wyznania”, ujmująco wzruszającego, przepięknego – nawet w kontekście Buka.

Charles Bukowski - „O miłości”

"Obecnie mogę już powiedzieć, że trochę autora poznałam: za mną dwa jego zbiorki zebrane, dwie powieści i książka z wywiadami, przede mną jeszcze sporo utworów poetyckich i prozatorskich. Jest coś niezwykle przyjemnego i satysfakcjonującego w znajomości więcej niż jednego czy dwóch dzieł autora, kiedy nagle zauważamy, że zaczyna się nam wyłaniać szerszy jego obraz, że lepiej go rozumiemy i możemy przerzucać w głowie różne powracające w jego twórczości tematy czy nastroje. Tak właśnie mam obecnie z Bukowskim: twórcą i człowiekiem, który zawsze czuł się osobny, niepasujący, samotny."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2019/01/20/o-milosci-ch-bukowski/ :)