Mityczne Drzewa

Amber
2018-01-01
2018-01-01
Barbara Tarnas, Daria Kuczyńska-Szymala, Joanna Dżdża, Katarzyna Łakomik
Album drzewa natura wierzenia legendy

Treść bardzo ciekawa. Czyta się lekko i przyjemnie. Rysunki i zdjęcia przepiękne. Jedyne co mam do zarzucenia to jakość książki, dosłownie rozsypała mi się w rękach przy pierwszym rozdziale.

Zdjęcia ładne, trochę ciekawostek i nawiązań do wierzeń oraz przeróżnych zastosowań drzew; byłoby ok, ale ogromny minus za jakość klejenia. Książka rozsypała się już po przeczytaniu pierwszego rozdziału:(

Drzewa od zawsze fascynowały człowieka i zajmowały ważne miejsce w jego życiu, przez to mają odzwierciedlenie w wierze i mitologii. Potężne, silne budziły szacunek i przyciągały swoją mocą. Uważane są za łącznik między światami, koroną sięgały nieba a korzeniami podziemi. Do dziś przetrwał zwyczaj sadzenia drzewa przy narodzinach dziecka, które ma odzwierciedlić jego życie. Natomiast Germanie uważali cały las za miejsce święte, gdzie mogli rozmawiać z bogami.
🌳
Książka "Mityczne drzewa", do której podchodziłam dość sceptycznie, okazała się jednak bardzo dobrą i przyjemną lekturą. Na ponad 200 stronach dostajemy opisy 15 drzew, które do tej pory mają ważne znaczenie symboliczne.
Autorzy zapoznają nas z ogólną charakterystyką każdego drzewa, nazwą - skąd pochodzi i co oznacza, zastosowaniem w przemyśle - dawniej i dziś, oraz w lecznictwie. Dostajemy też przepisy na herbatki, kosmetyki i nalewki. A do tego część, która najbardziej mnie zainteresowała - legedy, mity oraz podania ludowe. Od starożytnego Rzymu i Egiptu po przez mitologię germańską, nordycką oraz celtycką do wiary chrześcijańskiej. Pojawia się też wzmianki o wierze Słowian i przypisywaniu Dębu Perunowi. Książka pomimo, że zawiera dużą ilość fotografii to naszpikowana jest po brzegi informacjami. Naprawdę jest to ciekawa i godna uwagi pozycja.

Bardzo ciekawa pozycja, w której przedstawione są te drzewa, które dawniej uważane były za święte. Każdy z gatunków jest opisany pokrótce z perspektywy środowiskowo-morfologicznej, wykorzystania drewna, jego właściwości zdrowotnych i sposobach wykorzystania kosmetyczno-żywieniowo-leczniczych oraz na koniec powiązań z różnymi mitami i bogami.

Uwaga: to nie jest atlas drzew ani przewodnik po drzewach, tutaj główną rolę gra postrzeganie i wykorzystanie omówionych gatunków przez ludzi. Fotografie stanowią tylko wzbogacenie tekstu.

Uwaga: to nie jest atlas drzew...

2079

Jestem rozczarowana papierem na jakim tą pozycję wydano. Jego marna jakości odbiera szczególnie fotografiom ich wartość.
Tekst jest ciut przeładowany informacjami i chaotyczny.

Tekst jest ciut przeładowany informacjami i chaotyczny.

Książka dla wielbicieli drzew i przyrody jako takiej. Kopalnia wiedzy o różnych gatunkach drzew, przedstawionych przez autorów na wielu płaszczyznach. Dzięki tej książce przestaniemy spoglądać na drzewa przez pryzmat materiału do wyrobu mebli, produkcji papieru, ewentualnie schronienia przed słońcem. Poznajemy ich zastosowanie w naturopatii, dowiadujemy się o ich magicznej mocy i mitach, które towarzyszyły poszczególnym gatunkom przez wieki. Całości dopełniają piękne zdjęcia.

Na pierwszy rzut oka możecie pomyśleć, że ta książka jest kolejnym albumem z ładnymi zdjęciami i kilkoma ciekawostkami ale muszę was z tego błędu wyprowadzić. Fakt, jest mnóstwo przepięknych zdjęć ale zazwyczaj służą one pokazaniu drzew, naparów, kwiatów, itp. opisywanych w poszczególnych rozdziałach. Tylko 228 stron, 200 zdjęć a i tak autorzy zdołali naszpikować każdą stronę informacjami. Każdy rozdział to opis drzewa, łącznie 15 gatunków najczęściej występujących w naszych lasach. Wszystkie opisy składają się z informacji o wyglądzie drzewa, mitach i historii z nim związanych, wykorzystaniu drzew w gospodarce teraz i kiedyś, rodzajach leczniczych właściwości i sposobów przyrządzenia naparów, herbatek czy olejków do ciała i wiele innych ciekawych informacji.

Książka na pewno spodoba się wszystkim wielbicielom drzew, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o nich i o naturze. Dopełnieniem są zdjęcia, o których muszę napisać - są naprawdę piękne! I nie chodzi mi tutaj o to, że są pięknie wystylizowane, one są niezwykłe bo wydają się tak naturalne, drzewa pokazane są tak jak wyglądają w rzeczywistości bez zbędnych ozdób czy filtrów.

• Domowa biblioteka - podróże i przyroda
  • Drzewo