Uważność. Spokojny umysł, jasne myśli, dobre życie

Okładka książki Uważność. Spokojny umysł, jasne myśli, dobre życie Ewa Kaian Kochanowska
Okładka książki Uważność. Spokojny umysł, jasne myśli, dobre życie
Ewa Kaian Kochanowska Wydawnictwo: Charaktery poradniki
poradniki
Charaktery
2018-09-13
2018-09-13
psychika zdrowie psychiczne emocje uważność związki relacje charaktery psychologia socjologia

Dobry wstęp do uważności (mindfulness) przeznaczony głównie dla nauczycieli i uczniów, do stosowania w szkole. Autorka podkreśla, że praktyka uważności jest sprawdzoną metodą redukcji stresu, podaje wiele interesujących wiadomości i ćwiczeń praktycznych. Książka może być też pomocna dla osób borykających się z problemem nadmiernego stresu. Czyta się ją dobrze i lekko,

Nauczycielka mindfulness z wieloletnim stażem napisała książkę, której celem „jest przedstawienie metody uważności nauczycielom, pedagogom, psychologom, terapeutom oraz rodzicom, którzy poznając i wykonując ćwiczenia uważności, będą mogli odczuć korzyści z nich wynikające bezpośrednio na sobie i dzięki temu zaproponować niektóre ćwiczenia swoim podopiecznym.” Chodzi o to, że zawód nauczycielski wiąże się z licznymi stresami, również uczniowie przeżywają wiele napięć w szkole, zaś uważność to znakomita metoda redukcji stresu.

Autorka pięknie definiuje uważność jako „zatrzymanie, pobycie, poczucie, nierobienie, zaprzestanie działania. Czyli zachowanie, które jest całkowicie nienowoczesne, niewspółczesne, niemedialne. Płynie z niego inny przekaz: po prostu pobądź i poczuj, co u ciebie i w tobie słychać, nie goń, nie szamocz się, nie dąż do niczego. I może dlatego to jest takie trudne.” No właśnie, zwłaszcza w czasach gorączkowego działania i stałej gonitwy myśli.

Książka, oprócz rozważań ogólnych, zawiera też sporo dobrych ćwiczeń na uważność, i zatrzymanie się. Nie chodzi tutaj o jakieś wymyślne praktyki, wystarczy chwila wolnego czasu: „Gdziekolwiek jesteśmy – w kolejce, na przystanku, w poczekalni u lekarza, stojąc w korku ulicznym, czekając na ważne spotkanie – kilka razy dziennie poświęćmy chwilę na to, by poczuć oddech w nozdrzach, klatce piersiowej lub w brzuchu. Nie trzeba zamykać oczu, przybierać dziwacznej pozy ani czuć skrępowania. Robimy po prostu krótkie przerwy na to, żeby mocniej się w sobie osadzić – wystarczą trzy oddechy – i można odnaleźć więź z samym sobą.” Brzmi to łatwo, ale nie jest w praktyce takie proste, wymaga praktyki i systematyczności.

Autorka pisze, że praktykowanie uważności (mindfulness) w edukacji daje niezwykle pozytywne rezultaty: „Nauczyciele wskazują na wzrost świadomości i akceptację własnych stanów emocjonalnych, co pomaga im redukować stres i racjonalnie, a nie impulsywnie reagować na wyzywające zachowania uczniów.” Sporo też pisze o pozytywnym wpływie, jakie praktykowanie uważności wywiera na uczniów.

To dosyć ważna książka, pokazująca że praktykowanie uważności w szkołach może przynieść naprawdę przełomowe rezultaty. Myślę, że może też być pomocna dla innych grup zawodowych gdzie stres jest rzeczą codzienną: policjanci, lekarze, itp. itd. Oczywiście samo jej przeczytanie nie wystarczy, wypada odbyć kurs mindfulness pod okiem kwalifikowanego instruktora.

Warto przeczytać. Może zbyt bardzo skupia się na uczniach i nauczycielach. Podoba mi się ćwiczenie 3 świadomych oddechów. Kilkanaście sekund dziennie i można wrócić do rzeczywistości.
Zauważyłem duże podobieństwo tej metody do stoicyzmu.

Zauważyłem duże podobieństwo tej metody do stoicyzmu.

• W biblioteczce
  • Medytacja
  • 🏡Posiadam $
  • Mindfulness
  • Moja biblioteczka

Dodaj cytat z książki Uważność. Spokojny umysł, jasne myśli, dobre życie