Nie pora na łzy

Okładka książki Nie pora na łzy Edyta Świętek Patronat Logo

Zamiast płakać, trzeba wziąć się w garść i walczyć o szczęście

Sentymentalny powrót do lat młodości, dobrze się czyta

Sentymentalny powrót do lat młodości, dobrze się czyta

Tak się cieszyłam na kontynuację sagi "Spacer Aleją Róż", tymczasem tom pierwszy kontynuacji okazał się słaby, nudny i nijaki. Na pierwszy plan wysunęło się najmłodsze pokolenie (wnuki starych bohaterów) a ich perypetie są taki mocno naciągane i zwyczajnie nieciekawe, że aż żal straconego czasu.

Z tych starych bohaterów (w przenośni jak i dosłownie, bo zdążyli się zestarzeć) najwięcej jest tu o Andzi i Pawle Szymczakach, którzy są zajęci własnymi biznesami, zaniedbując przy tym swoją jedynaczkę - Gośkę. Andzia ma swoje atelier krawieckie jak również wynajmuje stoisko w Domu Handlowym Wanda, gdzie sprzedaje odzież szytą w jej pracowni. Strasznie antypatyczna osoba, która fatalnie traktuje swoje krawcowe i uważa się za Bóg wie kogo. Nie ma czasu dla własnego dziecka, a ubiera 13-letnią dziewczynkę jak starą babę. Jej mąż Paweł handluje na bazarze czym się da i topi zarobione pieniądze w takich niefortunnych interesach jak bank Grobelnego czy piramida finansowa Amway. Wdaje się też w ciemne interesy z ruskimi, a nawet w handel narkotyków. Tymczasem dziecko podrzucają schorowanej Sabinie, a dziewczynka nie darzy raczej babci zbyt dużym szacunkiem. Za to chętnie spędza czas u sąsiada Bolka, który podrzuca jej filmy pornograficzne. Nikt w najbliższej rodzinie nie zauważa, że dziewczynka choruje na zaburzenia odżywiania.

Sporadycznie pojawiają się tu Julia i Wawrzek, ukazani niemal jak starcy nad grobem, a zdaje się, że są dopiero w okolicach sześćdziesiątki.

Najwięcej miejsca autorka poświęciła rodzeństwu Wioli i Adkowi Pawłowskim, którzy najpierw dorabiali do studiów w dyskotece, gdzie Adek był DJ-em, a Wiola kelnerką, aż wpadli na pomysł aby założyć zespół disco polo i stali się gwiazdami tego gatunku. Wiolka dostaje anonimy z pogróżkami od jakiegoś pseudo fana. Ten wątek był potwornie rozwleczony, nieprawdopodobny i okrutnie nudny. Już lepiej wyszła autorce historia Marka (czyli brata Adka i Wioli) oraz jego związku z Renią. Poznali się szukając pracy. Marek miał wyjątkowego pecha podczas szukania zatrudnienia, bo trafiały mu się same akwizycje, na których nie dało się niczego zarobić. Chłopak popada we frustrację i zaczyna pogrążać się w nałogu narkotykowym. Czy Reni uda się go z tego wyciągnąć?

Tom pierwszy sagi NOWE CZASY mocno mnie rozczarował, bo tak na prawdę opierał się na jakichś niestworzonych historiach, wymyślonych chyba na kolanie, zupełnie niedorzecznych, rozwleczonych do bólu, przez co książka okazała się nudna. O ile "Spacer Aleją Róż" trzymał jakiś poziom (chociaż też nie powalał na kolana),to tutaj po prostu masakra. Liczę po cichu na to, że drugi tom przyniesie jakieś pozytywne zmiany, ale "pożyjemy - zobaczymy".

Z tych starych bohaterów (w przenośni jak i dosłownie, bo zdążyli się...

Po sadze "Spacer aleją Róż" ta cześć wypadła jak dla mnie trochę słabo, też liczyłam, że będzie więcej nawiązań do tamtych części.
Ogólnie mi się podobała i przeczytam też drugą część :)

Ogólnie mi się podobała i przeczytam też drugą część :)

Dalsze losy rodziny pokoleń Pawłowskich i Szymczaków w serii Nowe czasy w dwóch książkach. Książka równie wciągająca, jak saga "Spacer aleją róż." Świetnie się czyta, wciąż jesteśmy ciekawi co dalej i jak się dana sytuacja rozwiąże! Autorka wspaniale buduje napięcie i podtrzymuje zainteresowanie czytelnika. Świetnie oddana realność danej epoki i charakterystyka postaci. Już się nie mogę doczekać aż zacznę drugą część!

Miałam nadzieję, że będzie coś więcej o rodzinie Szymczaków i Pawłowskich, ale akcja skupia się na losach Wiolki i Gosi. Styl powieści jest utrzymany i czyta się dość szybko. Z przyjemnością sięgnę po kolejną część serii.

Przyjemnie było wrócić do swoich ulubieńców i na ulice Nowej Huty. Po raz kolejny nie zawiodłam się na autorce.

„Twierdzili, że ludzie im zazdroszczą pieniędzy i życzą wszystkiego najgorszego. Ale sami dalecy byli od ideału.”

Pierwszy tom cyklu „Nowe czasy” nawiązuje do rewelacyjnej sagi „Spacer Aleją Róż”. Dalsze losy najmłodszego pokolenia Szymczaków i Pawłowskich w przełomowych latach 90 – tych. Przenosimy się do Nowej Huty w Krakowie, Zmiany jakie zachodzą w kraju, raczkujący kapitalizm, bezrobocie, zwykła codzienność naszych bohaterów. Każdy radzi sobie jak może, nie wszystkim jest łatwo, miłość, sukcesy, porażki, radości, smutki, chwile przepełnione szczęściem i te gorsze, dramatyczne…

Wielowątkowa, napisana z rozmachem opowieść. Pani Edyta niespodziewanie lekko i z pasją snuje swoją historię. Niczego nie wybiela, nie tuszuje, mamy bardzo realny obraz tamtych czasów. Czuć szczerość, autentyzm, napięcie, niepokój. Niepodważalnym atutem powieści są bohaterowie. To ludzie z krwi i kości, łatwo się z nimi identyfikować.

Trudne wybory i ich konsekwencje, pokomplikowane relacje międzyludzkie, różne oblicza miłości, moralne dylematy, pogoń za pieniądzem, która zaślepia wszystko inne. Dzieci pozostawione samym sobie.

Uwielbiam książki Pani Edyty! Wciągająca, mądra, klimatyczna, niespokojna opowieść. Czytanie od początku do końca było ogromną, niesłabnącą przyjemnością. Ogromnie się cieszę, że mam drugi tom. Jeżeli lubicie dobre powieści obyczajowe, to czytajcie, warto! Świat realny przestaje istnieć...

Dla mnie nudna i niezbyt wciągająca. Przeczytałam przeskakując co kilka stron a drugiej części w ogóle nie ruszyłam.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Edyty Świętek. Muszę przyznać, że akacja książki tak mnie pochłonęła, że przeczytałam ją w jeden dzień. Zasadniczo opiera się ona na opisie młodego pokolenia dwóch spokrewnionych rodzin - Pawlaków i Szymczaków.
Paweł Szymczak jest drobnym przedsiębiorcą handlującym na miejscowym straganie czym tylko się da. Kilkakrotnie otarł się o ryzykowne, a niekiedy wręcz nielegalne interesy. Jego żona Andzia otwarła własną pracownie krawiecką, w której na wszystkie możliwe sposoby wyzyskuje swoje pracownice. Pochłonięci zarabianiem pieniędzy małżonkowie zaniedbują swoją jedyną córkę, Małgosię, która co rusz pakuje się w kolejne kłopoty. Dziewczynka nie jest lubiana przez rówieśników, właściwie przyjaźni się jedynie z Julitą, z którą chodzi do klasy. Uważając, że jest za gruba postanawia schudnąć. W dodatku przebywając w odwiedzinach u babci Sabiny nawiązuje znajomość z jednym z jej sąsiadów, podstarzałym Bolkiem, który nie tylko pożycza jej kasety z filmami pornograficznymi, ale i próbuje uwieść ją i jej najlepszą koleżankę. Poznajemy również rodzeństwo - Adriana i Wiolettę, którzy wraz z przyjaciółmi założyli zespół specjalizujący się w muzyce dyskotekowej. Ich kariera nabiera tempa, jednak jego wokalista zaczyna otrzymywać niepokojące anonimy zawierające pogróżki. Wiola zakochuje się w swoim wykładowcy. Ważną postacią w książce jest też brat bliźniak Adriana - Marek. Chłopak rzuca liceum w klasie maturalnej na rzecz handlu kasetami. Niestety, po kilku latach upomina się o niego wojsko. Po powrocie z służby nic mu nie idzie tak jak wcześniej. W dodatku chłopak poznaje smak narkotyków. Mimo to stara się znaleźć stałe i godziwe zatrudnienie. Podczas którejś z kolei rozmowy o pracę poznaje sympatyczną dziewczynę, Renatę. Czy kobieta odzwierciedli jego uczucie?
"Nie pora na łzy" jest ciepłą opowieścią o młodych ludziach osadzoną w realiach przemian gospodarczych. Jej bohaterowie stają się bliscy czytelnikowi nie tylko dlatego, że mają podobne do niego problemy i zmartwienia, ale też temu, że żyją w stosunkowo nieodległej przyszłości. Autorka podkreśla w powieści, jak ważna jest rodzina i więzy, jakie nas z nią wiążą. Pokazuje, że może być ona prawdziwym wsparciem w najcięższych dla nas chwilach.

Miło było wrócić do poznanych wcześniej bohaterów, Nowej Huty i Krakowa. Dalsze losy rodziny Szymczaków i Pawłowskich na tle początku lat 90-tych, nowi członkowie rodzin, nowe kłopoty, sukcesy jednych i porażki drugich. Kolejny tom przede mną, sięgnę po niego z wielką przyjemnością.

Dodaj cytat z książki Nie pora na łzy