Ślepnąc od świateł

Główny bohater, Kuba, jest dilerem narkotyków w sercu Warszawy, obsługującym klientów z różnych kręgów społecznych. Mimo że prowadzi życie pełne luksusów, przywilejów i pozornego sukcesu, jego rzeczywistość jest przesiąknięta przemocą, korupcją i uzależnieniem. Świat, w którym żyje, jest błyszczący na powierzchni, ale ciemny i niebezpieczny w głębi. Książka jest mroczną podróżą przez warszawskie podziemie, a zarazem głęboką refleksją nad kondycją społeczeństwa i wpływem hedonizmu na jednostkę. Styl pisania Żulczyka jest ostry i bezpośredni, pełen żywych dialogów i surowych opisów. Narracja jest szybka, a fabuła pełna napięcia, co sprawia, że trudno oderwać się od książki. Jednocześnie autor wprowadza elementy refleksji, zmuszając czytelnika do zastanowienia się nad konsekwencjami wyborów głównego bohatera i szerszymi aspektami moralności.

Słuchając/czytając miałem wrażenie, że jeżdżę po Warszawie samochodem razem z Jackiem i z nim przeżywam całą historię. Na początku głos Krzysztofa Skoniecznego nie za bardzo mi podszedł, ale tylko na początku. Żulczyk mistrz!

Dawno nie czytałam tak męczącej książki. Serial był świetny, ale przez książkę przebrnęłam tylko dzięki przyspieszonemu na 1,5 audiobookowi. Jedyny jasny punkt tej powieści to postać Dario. Sam zarys fabuły też był niezły, ale z wykonaniem niestety gorzej. Mnogość metafor i porównań, a z drugiej strony toporne i proste dialogi.

Moje pierwsze spotkanie z Jakubem Żulczykiem. Mocna książka, ciężka nie tylko z racji objętości ale i tematyki. Obraz półświatka stolicy, wyborów jakie wpływają w każdej chwili na nasze życie. Historia o kilku dniach życia bohatera, które zmieniły jego świat choć zapewne nie zmieniły nic a tylko uświadomiły mu jaki ten świat naprawdę jest. I kim naprawdę jest w tym świecie bohater.

Książka wulgarna, brutalna, mroczna. Sześć dni i nocy z życia Jacka, handlarza narkotyków. Jego sny i epizody maniakalne tworzą tło dla codziennej rutyny. Jacek rozkłada wszystko na czynniki pierwsze, przewiduje i myśli, że wszystko kontroluje. Pomimo wątpliwej moralności budzi sympatię.
Podziwiam autora za operowanie metaforami, namacalne i wyczuwalne opisy. Dobre są też portrety psychologiczne postaci.
Wypowiedzi Daria, przesycone zdrobnieniami, były żenujące. Budowa dialogów była momentami kwadratowa, nawet przy rozmowie dwóch postaci niemal każdorazowo było zaznaczone kto dane słowa wypowiedział. Dziwne było częste oddzielanie kropkami pojedynczych słów.
Pomimo zaciekawienia fabułą, przeczytanie zajęło mi trochę czasu. Mocna książka, ma w sobie sporo mądrości.

Przeczytałem tę książkę długo po tym, jak obejrzałem serial. Wydaje mi się, że była to dobra decyzja. Książkę czytało się równie świetnie, jak oglądało serial. Niesamowicie wciągająca, kapitalnie napisana pozycja. Gratka dla miłośników Warszawy - akcja toczy się w popularnych i mniej popularnych miejscach w stolicy, co dodaje realności wydarzeniom.

Niezwykle ciekawa i wspaniale opowiedziana. Doskonałe metafory. Żywe postacie. Dałabym wyższą ocenę, ale (podobnie jak w innych czytanych przeze mnie książkach Autora) pod koniec pojawiają się pierwsze rozczarowania. Tak czy inaczej - cieszę się, że mogłam tego posmakować. Nawet ryzykując utratę wzroku.

Bardzo mroczna .
Bardzo dobry warsztat pisarski .
To moja pierwsza pozycja autora i już wiem na pewno ze nie ostatnia.
Polecam.

Bardzo mroczna .
Bardzo dobry warsztat pisarski .
To moja pierwsza pozycja autora i już wiem na pewno ze nie ostatnia.
Polecam.

Czuję niedosyt. Pomimo tego, że bardzo cenię sobie twórczość Żulczyka, tutaj czegoś zabrakło.

Mega brutalna i momentami obrzydliwa gangsterka. Mimo wszystko wciąga.

Mega brutalna i momentami obrzydliwa gangsterka. Mimo wszystko wciąga.