A ja Łódź wolę

Novae Res
2018-01-01
2018-01-01
Polska Łódź wspomnienia

Łódź jest mi dość bliskim miastem, mieszka tam spora część mojej rodziny. W dzieciństwie mieszkałam niedaleko, więc bywałam częstym gościem, teraz jednak odwiedzam ją rzadko lub tylko przejazdem. Zapamiętałam to miejsce jako niezbyt schludne i bogate, nie da się jednak nie zauważyć, że w ostatnim czasie zmienia się na lepsze. Nawet przy pobieżnym spojrzeniu widać wszędzie wielkie inwestycje, które ułatwiają mieszkańcom życie, odnowione ulice i wyremontowane kamienice, zrewitalizowane obszary, którym nadano nowe, atrakcyjne funkcje. Razem z Dorotą Ceran, dziennikarką obecnie związaną z Gazetą Wyborczą oraz Hanną Zdanowską – obecną Prezydent Miasta, miałam okazję poznać najnowszą historię miasta, jego teraźniejszą sytuację oraz plany na przyszłość w książce „A ja Łódź wolę”, która jest zapisem rozmowy obu tych nietuzinkowych pań.
W przypadku tego wywiadu – rzeki od pierwszych chwil przykuwa uwagę niezwykle wnikliwe przygotowanie Pani Redaktor. W swoich pytaniach zawiera bardzo szczegółowe opisy wydarzeń z przeszłości, z czasów Polski Ludowej. Reporterka charakteryzuje najważniejsze wydarzenia z historii Polski i miasta od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku do współczesności, odnoszące się nie tylko do polityki czy samorządu, ale też kultury, gospodarki. Wobec nagromadzenia wiedzy i faktów, wypowiedzi Pani Prezydent wypadają blado, bo opisują tylko skrawki wspomnień młodej przecież dziewczyny, nastolatki, która wielką polityką wtedy nie była zainteresowana. Mimo wszystko chętnie dowiedziałabym się więcej o jej życiu w tamtych czasach. Tymczasem książka jest wypełniona po brzegi faktami z życia Łodzi, a Pani Hanna Zdanowska zbyt wiele o sobie osobiście nie ujawnia. Mówi co prawda o wielkiej fascynacji kinem i literaturą, które ukochała bardziej od muzyki czy innych form artystycznych, widać jednak, że ceni wszystkich twórców.
Przede wszystkim jednak ogromną miłością Pani Prezydent pokochała swoje miasto. To dla niego stara się zrobić tyle, ile się da, odrodzić jego tradycje, sprawić, aby stało się miejscem atrakcyjnym dla biznesu, kultury, turystów, a przede wszystkim mieszkańców. Wielką wagę przywiązuje do tworzenia przyjaznej, awangardowej przestrzeni publicznej, w której wszyscy znajdą dla siebie miejsce. Rozwiązuje palące problemy, jest kobietą aktywną i bezkompromisowo zmierzającą do celu.
W obecnej sytuacji politycznej nie da się pominąć komentarzy dotyczących bieżących wydarzeń z tego świata na szczeblu krajowym. Widać ogromny niepokój Hanny Zdanowskiej o wolność, dobre imię naszej ojczyzny na arenie międzynarodowej. Należy pamiętać, że wywiad był spisywany w roku 2017, kiedy polityczni konkurenci Pani Prezydent – Prawo i Sprawiedliwość, rządzili Polską i niepokoili wszystkie środowiska prodemokratyczne, wolnościowe i proeuropejskie.
Oczekiwałam od książki, że więcej opowie o Hannie Zdanowskiej, zanim została Prezydent Łodzi. Tymczasem dostałam przystępną charakterystykę ostatnich prawie siedemdziesięciu lat historii Polski, ze szczególnym naciskiem na stolicę naszego przemysłu dziewiarskiego i włókienniczego, co całkowicie wypełniło pustkę po moich zawiedzionych oczekiwaniach. A gdzieś pomiędzy wierszami, słowami, Pani Zdanowska okazała się sympatyczną, silną, godną zaufania kobietą, którą chciałoby się naśladować w pracy, realizacji celów, a przede wszystkim podążaniu za marzeniem o zrobieniu czegoś dobrego dla swojego otoczenia, małej ojczyzny. Dlatego też polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym losami Łodzi jako miasta, ale też wszystkim kobietom, aby zainspirowały się postacią, której zaufały tysiące ludzi, o czym świadczą wyniki ostatnich wyborów samorządowych. Dla mnie, od kiedy pojawiła się w przestrzeni publicznej, jest przykładem optymizmu, otwartości, szczerości, co tylko potwierdziło się w przeczytanym, swoiście mobilizującym wywiadzie.

www.zaczytana-na-zaboj.pl

Czy łatwo być prezydentem trzeciego największego miasta względem ludności w Polsce? Kim jest Hanna Zdanowska? Za co łodzianie cenią panią prezydent? Co najbardziej w Łodzi kocha? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych poznacie właśnie z tej książki! Niezwykle szczery i prawdziwy w słowa i uczucia wywiad z Hanną Zdanowską przeprowadziła Dorota Ceran.

OPIS:
O świecie, Polsce i Łodzi w obliczu dziejowych przemian.
Ceniona za swój autentyzm i ogromne przywiązanie do Łodzi. Darzona zaufaniem zarówno przez współpracowników, jak i przede wszystkim samych łodzian. To im obiecała zmiany w mieście, lepsze warunki i odnowioną Piotrkowską. Obietnic dotrzymała. A nawet więcej - to dzięki niej w samym środku Polski odradza się kreatywne miasto z wielkim potencjałem. W odważnej rozmowie Hanna Zdanowska szczerze opowiada o wolności, lokalnym patriotyzmie i trudach bycia prezydentem metropolii. I o planach na przyszłość, a te rzecz jasna ziszczą się tylko w Łodzi!

"To jest awangarda, offowa, jak cała Łódź jest offowa i awangardowa. To miasto z charakterem, które nie boi się wyzwań i potrafi artykułować swoją odrębność, swoją inność, swój sposób patrzenia, ma odwagę w swoich sądach. To są fajni, kreatywni ludzie, bo w nas, łodzianach, kreatywność aż kipi."

MOIM ZDANIEM:
Hanna Zdanowska z wykształcenia jest inżynierem środowiska. Ukończyła studia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Wcześnie zaczęła prowadzić swój sklep odzieżowy. W 2010 roku została prezydentem Łodzi. Zdobyła około 70 tysięcy głosów mieszkańców Łodzi. Jako, że z wykształcenia jest "budowlańcem" postawiła na zrewitalizowanie Łodzi. Łódź za jej kadencji miała się stać wizytówką pięknych kamienic, ulic i budynków. I tak się stało!

W szczerym wywiadzie Hanna Zdanowska opowiada o swojej młodości, miłości do Łodzi, karierze, edukacji, wartościach jakie reprezentuje. Całą książkę czyta się jednym tchem. Wywiad jest pełen emocji i szczerości, którą czuje się już od pierwszych stron. Przyznaje, że jest choleryczką, ale czasem właśnie dzięki temu tworzy ile tworzy. Ciepła, pełna radości i optymizmu osoba, która zdobyła serca nie tylko łodzian, ale i wielu ludzi w Polsce. Pokazała, ze kobiety też wiele mogą. Dowiecie się z tej książki nie tylko kim jest Hanna Zdanowska, ale też kim dla niej są ludzie, za co ich ceni, za co kocha Łódź, jak wiele może jej poświęcić i gdzie widzi się w przyszłości.

DLA KOGO:
Zdecydowanie polecę wszystkim mieszkańcom Łodzi, aby mogli lepiej poznać prezydenta miasta, a dodatkowo dowie się więcej o swoim mieście. To nie jest polityczna pozycja. To książka o kobiecie, która zapracowała na swój sukces i która, nie zamierza rezygnować z Łodzi, mimo wszystko.

www.zaczytana-na-zaboj.pl

Cudo. Lekkie pióro, bardzo ciekawa opowieść obu Pań, bez agitacji wyborczych. Dobra lekcja historii

• Beletrystyka
  • Recenzenckie