Torusy

Novae Res
2018-07-31
2018-07-31
fantastyka religia wojna

Książka “Torusy” wywołała we mnie mnóstwo sprzeczności i sam nie bardzo wiem, w jaki sposób ją ocenić. Spodziewałem się, że będzie to dobra opowieść science fiction, ale okazało się, że ma niewiele wspólnego z tym gatunkiem. Jej początek przykuł moją uwagę, za to zakończenie jest chaotyczne i niewiele z niego wynika. Z kolei styl, którym posługuje się autor, jest świetny, jednak przemyślenia głównego bohatera po prostu mnie znużyły. Co zatem wyszło z tej pełnej skrajności mieszanki?

Pełna recenzja książki na stronie:

Wiecie, że lubię czytać debiuty, i tacy twórcy zawsze mają małego plusa już na sam początek. Ta książka jest z mojego ulubionego tematu w którym jestem wymagający więc ten plusik tutaj ucieka. Niestety ta książka mimo ciekawego założenia ma kilka błędów. Po pierszwe mało tu fantastyki a miejscami nawet zdawało mi się iż powieść lepiej pasowałaby do gatunku "soft erotyk", głównie przez ilość zbliżeń oraz ich opisanie. Czasem nawet główny wątek powieści znika gdzieś pomiędzy tymi scenami. Przy stylu autora irytować może liczba wulgaryzmów która delikatnie mówiąc "gryzie się" z zawodem głównego bohatera, dodatkowo częste wstawki w językach angielskim i niemieckim również niezbyt wspomagają zanurzenie się w wykreowanym świecie. Gdybym miał podsumować tę powieść to byłoby mniej więcej tak. Ciekawy wstęp, nijaki środek i interesujące chociaż przewidywalne zakończenie.

Zapraszam również na mego bloga:

P.S.: Ta jedna gwiazdka to na zachęte dla autora/debiutanta

"Pewnego dnia pojawiły się torusy, a świat, jaki znamy, przestał istnieć." Uwierzcie mi, że przeczytałam książkę od deski do deski i na prawdę nie wiem czym na prawdę są te torusy, a świat tam przedstawiony wcale tak bardzo nie różni się od tego, w którym aktualnie żyjemy.
Co wspólnego ma z tą historią Księżyc i Mars? Tyle co współcześnie. Wyprawy na Księżyc i próby wypraw na Marsa to żadna nowość i nowina.
Czym jest deja vu? W tej książce, na pewno powtarzalnością rozdziałów.
Jaką rolę w walce o przyszłość odegrają Anonymous? Szczerze to na podstawie lektury ciężko to stwierdzić.
Kim byli albo kim są Adam i Ewa? Prędzej Ad Am i Efa, ale wątek warty uwagi. Szkoda, że tak mało poświęcono mu czasu w książce.

Ogólnie książka chaotyczna. Po zapoznaniu się z opisem i wstępem miałam ogromną nadzieję na kawał porządnego Science Fiction, z walką o ludzkość jaką znamy z robotami, maszynami tj. torusami(?). Niestety otrzymałam dość dziwną opowieść o polskim uchodźcy, który odnajduje się w świecie podobno niepodobnym do współczesnego. Odniosłam wrażenie, że czytam swoje rodzaju powieść dziękczynną na cześć Szwajcarii. Co najbardziej mi się nie podobało? Szowinizm wylewający się z książki z każdej strony, wszechogarniająca obraza kobiet. O co tak na prawdę chodziło - nie wiem. Powieść nie przedstawiała żadnej konkretnej akcji, rzeczywiście tam się po prostu nic nie działo. A może ja nie dojrzałam do tego rodzaju Science Fiction?

Autor przedstawia kobiety w tak szowinistyczny sposób, że nie dokończyłam lektury.

• Nie-do-czytan(i)a

Dodaj cytat z książki Torusy