Sanitariuszka "Dora". Nie było czasu na strach

Okładka książki Sanitariuszka "Dora". Nie było czasu na strach Małgorzata Czerwińska-Buczek
Okładka książki Sanitariuszka "Dora". Nie było czasu na strach
Małgorzata Czerwińska-Buczek Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM biografia, autobiografia, pamiętnik
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza RYTM
Data wydania:
2018-09-19
Data 1. wyd. pol.:
2018-09-19
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373997882
Tagi:
powstanie warszawskie II wojna światowa biografia wspomnienia
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
31 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
50
558

Na półkach:

Piękny, a zarazem typowy portret warszawianki - aktywnej uczestniczki Powstania Warszawskiego. Pokrótce przedstawione dzieje jej rodziny - patriotów polskich. Kobieta ogromnie aktywna do późnej starości (95 lat). Bardzo dobrze słuchało się audiobooka.

Piękny, a zarazem typowy portret warszawianki - aktywnej uczestniczki Powstania Warszawskiego. Pokrótce przedstawione dzieje jej rodziny - patriotów polskich. Kobieta ogromnie aktywna do późnej starości (95 lat). Bardzo dobrze słuchało się audiobooka.

Pokaż mimo to

avatar
216
190

Na półkach:

Tematyka czasów wojennych jest naprawdę ciężka, bo tyle cierpienia, tyle bólu i pożegnań, że nie sposób to wszystko ubrać w słowa, ale niektórym się udaję. Dzięki autorce Małgorzacie Czerwińskiej-Buczek i jej wieloma rozmowami z Panią Janiną przenosimy się do czasów, kiedy codzienność wypełniał strach i obawa o przyszłość. Jednak pomimo tylu niewiadomych, ciągłego przeczesywania ulic, bombardowaniach, wszechobecnej śmierci znaleźli się ludzie, którzy okazali dobro dające cień nadziei. Bo właśnie ta nadzieja, dawała siłę, aby wstać i walczyć o przetrwanie, o każdy dzień.

Opowieść o wspaniałej kobiecie - Janinie Różeckiej, o jej rodzinie i bliskich, a także tych których spotkała na swojej drodze. Historie o początkach wojny o jej przebiegu i ukrywaniu Żydów zostały opowiedziane tak lekko, tak przyjemnie, mimo tak ciężkiej tematyki. Dopełnienie tych historii prezentują czarno białe zdjęcia, na których widać wszystkie emocje, a można nawet powiedzieć, że duszę.

Nie spodziewałam się takiej formy zaprezentowania tematu.

Tę książkę mogę podsumować jednym zdaniem - Janina Różecka - niezwykła kobieta.
Proszę poznajcie jej losy.

Tematyka czasów wojennych jest naprawdę ciężka, bo tyle cierpienia, tyle bólu i pożegnań, że nie sposób to wszystko ubrać w słowa, ale niektórym się udaję. Dzięki autorce Małgorzacie Czerwińskiej-Buczek i jej wieloma rozmowami z Panią Janiną przenosimy się do czasów, kiedy codzienność wypełniał strach i obawa o przyszłość. Jednak pomimo tylu niewiadomych, ciągłego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6
3

Na półkach:

Książka opowiadająca historię młodej dziewczyny, której młodzieńcze życie przypada na czas powstania.
Jak przy każdej tego typu książce, jest bogata w wiedzę i opisy z tych trudnych czasów.
Ja natomiast czuję niedosyt - po pierwsze, męczą mnie dwustronicowe rozdziały. Wolę zdecydowanie dłuższe wątki, rozwinięte w najmniejszych szczegółach. Po drugie uważam, że dużo więcej można było przekazać czytelnikom, a tutaj są tylko jakieś strzępki informacji.
Niemniej, pozostaję w szacunku do autorki i bohaterki tej książki.

Książka opowiadająca historię młodej dziewczyny, której młodzieńcze życie przypada na czas powstania.
Jak przy każdej tego typu książce, jest bogata w wiedzę i opisy z tych trudnych czasów.
Ja natomiast czuję niedosyt - po pierwsze, męczą mnie dwustronicowe rozdziały. Wolę zdecydowanie dłuższe wątki, rozwinięte w najmniejszych szczegółach. Po drugie uważam, że dużo więcej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
466
249

Na półkach: ,

Jakkolwiek historia pani Janiny jest ciekawa i warta poznania, tak forma książki nie do końca mi podeszła. Niektóre wątki potraktowane bardzo po macoszemu, inne powtarzane bez wnoszenia czegokolwiek nowego. Absolutnie nie oceniam historii, bo ta jest wg mnie poza wszelkimi skałami. Duży plus to liczne fotografie, pozwalające na dokładniejsze zobrazowanie sobie wydarzeń i osób. Do książki na pewno nie wrócę i zdecydowanie nie wrzucam jej na listę polecanych.

Jakkolwiek historia pani Janiny jest ciekawa i warta poznania, tak forma książki nie do końca mi podeszła. Niektóre wątki potraktowane bardzo po macoszemu, inne powtarzane bez wnoszenia czegokolwiek nowego. Absolutnie nie oceniam historii, bo ta jest wg mnie poza wszelkimi skałami. Duży plus to liczne fotografie, pozwalające na dokładniejsze zobrazowanie sobie wydarzeń i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1160
135

Na półkach: , ,

Autorka spisała wspomnienia 97-letniej Janiny Różeckiej , z domu Gutowskiej ps. "Dora". Pani Janeczka, bo tak niej wszyscy mówią, brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim, w swym rodzinnym domu wraz z matką i siostrą ukrywały podczas wojny Żydów, za co zostały oznaczone medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Po zakończeniu wojny przez zieloną granicę uciekła z Polski będącej pod sowieckim nadzorem, by jednak w 1947 roku wrócić do kraju i żyć w nim krzewiąc pamięć o Powstaniu wśród młodzieży. Przez ponad 60 lat pracowała w warszawskim liceum im. Sempołowskiej , gdzie jeszcze teraz współpracuje z młodzieżą, czynnie uczestnicząc w spotkaniach. Tomasz Markowski, przewodnik po Warszawie, tak o niej mówi: "zawsze byłem i jestem pod wrażeniem jej otwartości, życzliwości, zainteresowania problemami innych, energią i optymizmem. (...) Ciągle ciekawa świata (...). Ludziom udziela się jej optymizm i poczucie humoru. Dla mnie to bohater nie jakiegoś okresu w naszej historii, ale bohater wszechczasów".
Wspomnienia okraszone są wieloma zdjęciami , przedstawiającymi Panią Janinę i jej rodzinę.
Wspomnień się nie ocenia, bo nie są wymysłem autora, są po prostu tym, co przyniósł los.
Do autorki mam jedynie malutką pretensję, że nie umieściła w książce więcej opowieści Pani Janeczki, bo jak sama pisze, były ich setki.

Autorka spisała wspomnienia 97-letniej Janiny Różeckiej , z domu Gutowskiej ps. "Dora". Pani Janeczka, bo tak niej wszyscy mówią, brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim, w swym rodzinnym domu wraz z matką i siostrą ukrywały podczas wojny Żydów, za co zostały oznaczone medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Po zakończeniu wojny przez zieloną granicę uciekła...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1732
743

Na półkach: , , ,

Piękna książka o niezwykłej kobiecie, jaką była i jest Pani Janina Rożecka ps. "Dora". Była ona sanitariuszką w czasie Powstania Warszawskiego, a jej bogaty życiorys nie raz zdumiewa, wzrusza, a przede wszystkim buduje w człowieku, (który żyje dziś w wolnej Polsce) - dumę, że mamy w swojej historii takich ludzi, jak Ona. Moim skromnym zdaniem, takich wspomnień-pamiętników powinno powstać o wiele więcej. Nie tylko poprzez chęć oddania tym wszystkim Bohaterom szacunku, pamięci, ale także przede wszystkim dla potomnych.

Piękna książka o niezwykłej kobiecie, jaką była i jest Pani Janina Rożecka ps. "Dora". Była ona sanitariuszką w czasie Powstania Warszawskiego, a jej bogaty życiorys nie raz zdumiewa, wzrusza, a przede wszystkim buduje w człowieku, (który żyje dziś w wolnej Polsce) - dumę, że mamy w swojej historii takich ludzi, jak Ona. Moim skromnym zdaniem, takich wspomnień-pamiętników...

więcej Pokaż mimo to

avatar
15406
2028

Na półkach: ,

Janina Rożecka pochodzu ze stryja. dzieciństwo miałą sielskie, ojciec był ważnymdla niej wzorcem, służył w Komisji Uzupełnień. Miał rozkaz, wyszedł wieczorem 1 wrzesnia by nigdy nie wrócić,co spędzało janinie sen z powiek. Wiele
lat póżniej ustalono,że zginął w Piatichatkach. jego patriotyzm to najważnejsze dziedzictwo, czego dowiodła jako sanitariuszka. Dziadek Ignacy też umarł w 1940 r, więc szybko musiała dorosnąć. Matura w maju 1939 , korepetycje z Karbowiakówną- sposób matki Janiny na pomoc najuboższym. Wrześniowy głód,przystąpienie do konspiracji. Trzymanie magazynu broni,czasem szmuglowała ją bo Niemcó wyprowadzała w pole niewinną urodą i dziewczęcością . Kilkoro żydów znalazło u nich schronienie, Irenka - Teodozja Guzy i Henryk Teicher - ocalał w Izraelu,zaprosił Janinę do siebie. W 2008 dostała honorowe obywatelstwo Izraela. Powstanie to praca w szpitalu,zabezpieczanie łózek,lekarstw czy wynoszenie rannych pod ostrzałęm. Niewiarygodne szczęście, bo podmuch pocisku tylko ją rzucił na ścianę. Opieka nad rannym Niemcem. Po powstaniu,po wojnie- ekshumacje potopionych w kanałach skoczków,lotników, ofiar wybuchów. Z mężem Leszkiem wrócili do Polski, 60 lat pracowala w szkole. Ukochane dwie córki,wczesnie utraciła schorowanego meza. Kawał historii, opowieśc o świecie, którego już nie ma,o najmłodszych zółnierzach powstania. Los Polaków złożóny z tych samych wątków, z tych samych cierpień. jako jedyna z oddziału jest swiadkiem tamtej epoki

Janina Rożecka pochodzu ze stryja. dzieciństwo miałą sielskie, ojciec był ważnymdla niej wzorcem, służył w Komisji Uzupełnień. Miał rozkaz, wyszedł wieczorem 1 wrzesnia by nigdy nie wrócić,co spędzało janinie sen z powiek. Wiele
lat póżniej ustalono,że zginął w Piatichatkach. jego patriotyzm to najważnejsze dziedzictwo, czego dowiodła jako sanitariuszka. Dziadek Ignacy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
474
369

Na półkach:

11/2019. 8/10. Odwaga sanutaruszki w tamtych czasach czasami mnie zaskakiwala no jak ratował zwierzęta. Polecam warto.

11/2019. 8/10. Odwaga sanutaruszki w tamtych czasach czasami mnie zaskakiwala no jak ratował zwierzęta. Polecam warto.

Pokaż mimo to

avatar
916
133

Na półkach: , , ,

Samej Pani Janinie Rożeckiej należy się oczywiście 10 gwiazdek. Bez dwóch zdań. Natomiast historia bohaterki spisana w książce sprawia wrażenie skrótowego przedstawienia postaci sanitariuszki "Dory". Zwłaszcza w świetle wypowiedzi osób osobiście znających P. Rożecką (w końcowym rozdziale),można było spodziewać się pełniejszej i ciekawszej opowieści.
Nie mamy tu do czynienia z opracowaniem na szeroki temat jakim jest Powstanie Warszawskie. Są to losy jednej z sanitariuszek. Ważne w tej historii byłyby dla mnie też sprawy drobne, szczegóły codzienności. Ale może czas zrobił swoje...

Samej Pani Janinie Rożeckiej należy się oczywiście 10 gwiazdek. Bez dwóch zdań. Natomiast historia bohaterki spisana w książce sprawia wrażenie skrótowego przedstawienia postaci sanitariuszki "Dory". Zwłaszcza w świetle wypowiedzi osób osobiście znających P. Rożecką (w końcowym rozdziale),można było spodziewać się pełniejszej i ciekawszej opowieści.
Nie mamy tu do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    57
  • Przeczytane
    44
  • Posiadam
    10
  • 2019
    3
  • II wojna światowa
    2
  • Reportaż/Biografia
    1
  • Brak Legimi A
    1
  • Przeczytane 2023
    1
  • II Wojna Światowa
    1
  • Historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sanitariuszka "Dora". Nie było czasu na strach


Podobne książki

Przeczytaj także