Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko

Okładka książki Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko Scott Adams Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko
Scott Adams Wydawnictwo: Grafworks biografia, autobiografia, pamiętnik
How to Fail at Almost Everything and Still Win Big Kind of the Story of My Life
Grafworks
2018-10-30
2013-01-01
Andrzej Rusin

Przegrać, by wygrać

To jedna z tych książek, z którą trzeba pracować. Nie tylko przeczytać i odłożyć na półkę. Autor ma bardzo dużo rad, ale i konkretnych planów jak polepszyć swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Na mnie działa, wdrażam i jestem zadowolony.

Dobra książka!

Dobra książka!

Miło się czyta. Na początku faktycznie jest trochę o porażkach i jak mogą one motywować i pomagać wyciągać wnioski, ale później mamy standardowa książkę o motywacji. Można z tej książki wyciągnąć sporo mądrych spostrzeżeń zwłaszcza jeśli jestes 20 kilko latkiem który nie wie co ze sobą zrobić.

10/10
Mnóstwo porad dotyczących jak ulepszyć swoje życie. Najbardziej spodobała mi się filozofia, że systemy > cele . Prawda też powiedziana, że pasja to bzdura :)

10/10

Myślałem że to będzie książka biznesowa lub autobiografia kolejnego człowieka sukcesu. Książka okazała się bardziej przeglądem poglądów na szczęście, timming i odnoszenie porażek (autorowi parę razy dosłownie zabrakło miesięcy aby inne jego prace przerodziły się w wielkie projekty sprzedane za dziesiątki milionów dolarów).
Sporo jest też opisów na temat zdrowego trybu życia.

Sporo jest też opisów na temat zdrowego trybu życia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Podobno recenzja więcej mówi o osobie, która ją pisze niż o samej książce. Zapewne Ty znajdziesz w “Jak przegrać prawie wszystko i wyjść z tego zwycięsko” Scotta Adamsa zupełnie inne smaczki i to jest w właśnie fascynujące.

Moja przygoda z książką rozpoczęła się od wywiadu z autorem. Zrobił na mnie wrażenie człowieka, który potrafi spojrzeć na problemy z niebanalnej perspektywy. Na przykład, pomysł, że swoim nastawieniem można zarządzać, z jednej strony banalny, a z drugiej przykłady przedstawione w książce niezwykle obrazowe.

Wiele razy podczas lektury miałem wrażenie, że autor czyta mi w myślach. Adresuje moje wątpliwości, zna moje aspiracje i podsyca marzenia. Nawet mianuje się moim najlepszym przyjacielem i opowiada historię która ma pomóc w mojej drodze do sukcesu.

Książka w wersji angielskiej czyta się równie szybko i płynnie jak w polskiej. Mojej ultra ostrożnej osobowości autor podsunął pomysł: ryzyko, jeżeli nie jest związane z fizycznym niebezpieczeństwem albo z utratą płynności finansowej jest warte rozważenia. Co ryzykuję, to przede wszystko zachwianie swojego ego, jako człowieka nieomylnego, który nigdy nie popełnia żadnych błędów.

Można patrzeć na to, też w ten sposób, że ego przysłania ostrość widzenia. Uszczuplenie ego, nie jest równoznaczne z utratą w wiary w swoje możliwości i ludzkość. Czasami to wskazówka od życia, że może jednak trochę inaczej się komunikować, inaczej promować produkt, gdzie indziej szukać niszy albo, że nie tego, w tym momencie, ludzie oczekują. W książce są przykłady, jak istotnym kryterium jest wyczucie czasu.

Scott mówi o skupieniu się na umiejętnościach i budowaniu portfolio umiejętności, które będzie uniwersalne i przyda się w wielu Twoich biznesach albo na różnych stanowiskach. Dla przykładu: publiczne przemawianie i znajomość psychologia to elementach istotne bez względu na to jaką ścieżkę kariery wybierzesz albo koniunktury na rynku.

Agresywne cele jak: “być najbogatszym polakiem”, “posiadać firmę, która zatrudnia 20 osób” albo “milion złotych na koncie” dobrze świadczą o ambicji ale ustawiają w pozycji ciągłego niepowodzenia. Weryfikacja stanu konta może wpływać na znaczne pogorszenie nastroju i tym samym osłabienie motywacji.

Scott Adams zamiast celu proponuje system: na zachowanie formy, na odżywianie, na budowę portfolio umiejętności, na sukces. System to coś co robisz codziennie, takie małe kroki, które stawiasz i w długiej perspektywie czasu stawiają Cię w miejscu gdzie masz większą szansę, na sukces.

Odnośnie profilu ryzyka. Jeżeli Tobie też wydaje się, że jesteś doskonały w szacowaniu szans na odniesienie druzgocącej porażki i dlatego nie próbujesz. Scott sugeruje, że może nie jesteś tak dobry w szacowaniu szans na sukces? Z innej perspektywy, nawet jeżeli teraz w życiu zawodowym się układa, zdrowie dopisuje, to jednak żyjemy w świecie, który zmienia się z siłą wodospadu i może warto rozwijać się też poza pracą na etacie?

Scott mówi też, że każdy z nas buduje swoją strategię na sukces, dlatego połącz to co już wiesz z tym co mówi Scott i daj szansę szczęściu. Tylko pamiętaj: szczęście sprzyja przygotowanym :)

• Rozwój
  • Chcę kupić