
- Data wydania:
- 2018-10-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-10-15
- Liczba stron:
- 600
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324055319
- Wydawnictwo:
- Znak
- Tagi:
- literatura polska Nagroda Nike
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2018-10-15
- Liczba stron:
- 600
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324055319
- Seria:
- Kolekcja 70 lat Empik
- Tagi:
- literatura polska Nagroda Nike
- Inne
Jedna z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat, za którą autor został uhonorowany pierwszą Nagrodą Nike. Prowincjonalny świat oglądany oczyma dorastającego chłopca zaludniają pełnokrwiste, wielowymiarowe postaci – dziadków, wujów, rodziców.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Filozoficzna powieść o życiu
I Wisła płynęła, jakby nie płynęła, że gdyby nie wiedziało się, w którą stronę płynie, można by pomyśleć, że płynie z powrotem. I Góry Pieprzowe wydawały mi się nie górami, lecz tylko spiętrzeniem tej rozległej równiny, napierającej gdzieś tam, na widnokrąg. I nie mogłem oprzeć się przeświadczeniu, że za tym widnokręgiem jest już koniec świata. I coś mnie kusiło, żeby wstać i pójść, i przekroczyć tę granicę.
Wiesława Myśliwskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Urodzony w 1932 roku prozaik jest autorem wielu powieści o tematyce filozoficznej. Dwukrotnie zdobył literacką Nagrodę Nike. Uważany jest za wybitnego przedstawiciela nurtu chłopskiego w prozie powojennej.
„Widnokrąg” to powieść, za którą pisarz w 1997 roku został uhonorowany Nagrodą Nike. Myśliwski zadedykował ją „Grzegorzowi, synowi mojemu”. Jest to o tyle ważne, że głównym bohaterem książki jest dorastający chłopiec, Piotr.
Właściwie już w prologu poznajemy większość postaci, które towarzyszą nam na kartach całej powieści. Jest więc Piotr. Jest też „chuderlawy człowieczek”, czyli jego ojciec. Wraz z matką i wujenką Martą „mieszkają wszyscy na kupie u dziadków”.
Akcja powieści toczy się tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Wydaje się jednak, że nie jest to najważniejsze. Po lekturze książki można stwierdzić, że jej akcja równie dobrze mogłaby toczyć się w każdym innym czasie. Niemniej na kartach książki obecna jest – choć nienachalnie – historia. Przeczytamy więc o Stalinie, o kształtowaniu się powojennej Polski, o komunizmie, słynnej wymianie pieniędzy itp. Wraz z Piotrem doświadczymy na „własnej skórze”, czym jest kult jednostki i istota nowego systemu.
Jednak nie to jest głównym tematem książki. Wiesław Myśliwski napisał po części filozoficzną powieść o życiu. Oczami dorastającego chłopca poznajemy to życie. Próbujemy zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Często nam się to nie udaje. Uciekamy się wtedy do marzeń i wyobraźni, które Myśliwski stawia niemal na równi z rzeczywistością.
Pisarz pisze o rzeczach na poły zwyczajnych. O dorastaniu, obiadach, zakupach. O psie, o chorobie. O miłości, młodzieńczych fascynacjach. Wreszcie o chorobie, przemijaniu i śmierci. Sam opis pogrzebu jest naprawdę wart naszej uwagi.
„Widnokręgu” nie da się przeczytać szybko. Mam wrażenie, że tę powieść każdy musi sam „przemyśleć, przemedytować”. Język i styl pisarza nawiązuje do gawędy. Służą temu liczne powtórzenia i specyficzne zwroty. Do niektórych wydarzeń autor wraca kilkakrotnie, każe nam spoglądać na nie z różnych stron.
Myślę, że każdy, kto sięgnie po tę lekturę, sam wróci do własnego dzieciństwa. Być może spojrzy też na swoje życie inaczej. Wszak autor zdaje się pytać każdego z nas: „wiesz chyba, co to jest widnokrąg?”.
Wojciech Sobański
Popieram [ 2 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 4 136
- 3 021
- 859
- 230
- 156
- 81
- 50
- 36
- 23
- 23
Cytaty
(...) bo najciężej jest ruszyć. Nie dojść, ale ruszyć. Dać ten pierwszy krok. Bo ten pierwszy krok nie jest krokiem nóg, lecz serca. To serc...
RozwińKocha się tak samo przez wady i nieszczęścia i może nawet głębiej, a najgłębiej kocha się przez ból. Może być ktoś wysoki, zadbany, wymyty, ...
RozwińSłowa przecież rosną dopiero w człowieku razem z nim. Wytapiają się jak z rudy z jego trosk, udręk, łez. Nikt nie otrzymuje ich w darze tylk...
Rozwiń
Opinie [249]
"Widnokrąg" kupiłam ponad 20 lat temu. przejęta Nike zapewne. i na szczęście nawet go nie zaczęłam. nie spotkałabym się wtedy z tą narracją. tak bardzo, jak na to zasługuje. a jest w niej cały świat. proza życia. naturalizm. historia. humor. erotyzm. nostalgia. poezja. przenika, dotyka, doświadcza. na fali dzisiejszej mądrej chłopomanii powinna wrócić choćby siłą języka...
więcejCzego tu nie ma: miłość i młodość, radość i smutek, umieranie i melancholia. Wszystko to jak w widnokręgu życia
Pokaż mimo toKsiążka pewnie ma jakieś tam swoje wartości, jednak sposób narracji autora dla mnie nieco męczący. Było to nieco smutne wszystko, bieda straszna momentami.
Pokaż mimo toTo nie jest książka, którą można sobie ot tak, usiąść i przeczytać. Albo się ją czuje albo nie. Czytałam ją bardzo długo i z przerwami, co sprawiło, że niektóre rozdziały przeczytałam bezrefleksyjnie. Niektóre zaś (zwłaszcza ostatni) uderzyły mnie w czułe miejsce tak że czytałam je ze ściśniętym gardłem.
więcejNajogólniej mówiąc autor opisuje prostotę życia. Robi to jednak w...
Utknęłam... Opisy dot. bydła są dla mnie zbyt naturalistyczne. Tematy dot. komunizmu też nie dla mnie. Nie oceniam, bo przeczytałam tylko 1/3. Może kiedyś wrócę i skończę.
Pokaż mimo toZe względu na realizm dotyczący małości człowieka i najbardziej zwierzęcych odruchów oceniam książkę słabo. Nie jest to pozycja podnosząca na duchu, a raczej przygnębiająca.
Pokaż mimo toJednak z lepszych książek jakie przeczytałem, świetnie prowadzona historia, częste zwroty akcji, świetne opisy, nie można się nudzić.
Pokaż mimo toDla fanów powieści obyczajowych +1 do oceny.
Tę książkę porównałbym do obrazu o tysiącu szczegółów. Każde słowo, zdanie i akapit składa się na misterną kompozycję, której głębiny rozświetla nam pierwszoosobowy narrator. Bierze nas za rękę i wprowadza coraz głębiej i coraz dalej, tak iż po jakimś czasie możemy się w tym wykreowanym świecie rozsiąść i poczuć jak u siebie.
więcejWidnokrąg. To słowo pojawia się w książce kilka...
Widnokrąg” Myśliwskiego...książka rzeka..Tworząca fantastyczny klimat przypominający opowieści dziadka przy kominku nadające tok właściwym zdarzeniom nie koniecznie we właściwej kolejności... Wszyscy wiedzą, że widnokrąg to pozorna linia styku ziemi i nieba która roztacza się dookoła każdego z nas... Podobnie w tej książce...w środku główny bohater opowiadający o swoim...
więcejFakt, że Wiesław Myśliwski ma fenomenalny dar do posługiwania się językiem pisanym nie budzi chyba żadnych wątpliwości. Zarówno styl jak i kreacja świata przedstawionego stoją u tego autora na najwyższym możliwym poziomie. Nikt jak on nie potrafi tak uromantycznić biednych, powojennych czasów, nikt dotychczas nie zmusił mnie do jechania w miejsce akcji powieści by tam...
więcej