The Perfect Order of Things

David Gilmour Wydawnictwo: Dundurn literatura piękna
Dundurn
2011-08-01
2011-08-01

Na tego audiobooka natrafiłem w mojej lokalnej bibliotece. Nawet za bardzo nie wiedziałem co to za książka, autora nie znałem, postanowiłem wypożyczyć coś nowego, coś oryginalnego. Trochę zaryzykowałem, ale ostatecznie nie żałuję. Książka nie jest aż tak obszerna, audiobook nagrany jest na czterech płytach CD.
Okazuje się, że David Gilmour to kanadyjski pisarz, dziennikarz i redaktor. Prowadzi programy telewizyjne, głównie publicystyczne i kulturalne. Ma na koncie też kilka książek. Aktywny jest już od kilkudziesięciu lat, można powiedzieć, że ma bogate doświadczenie jako redaktor, pisarz, ponieważ jego pierwsze publikacje, programy został opublikowane już 40 lat temu. David Gilmour ma już prawie 70 lat, książka została napisana jak był już po sześćdziesiątce.
Książka to w zasadzie jeden długi esej. Autor dzieli się swoimi przemyśleniami. Tworzy też fikcyjną narrację gdzie w pierwsze osobie narrator opisuje trochę o swoją młodość, związki, relacje z żonami, których miał kilka w ciągu swojego ciekawego życia. Pisze również o pracy redaktorskiej, szczególnie ciekawe dla mnie było to, jak wspominał o wywiadach z członkami zespołu The Beatles. Przez książkę przewija się też motyw nawiązujący do "Wojny i Pokoju" Lwa Tołstoja, ulubionej książki narratora, być może autora? Trudno powiedzieć, bo ta książka to fikcja literacka, sam autor tajemniczo nie potwierdza tego czy rzeczywiście jest oparta na motywach autobiograficznych.
Kolejnym ciekawym wątkiem opisanym w książce były relacje z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W tym kontekście pojawia się krótka anegdota z Robertem de Niro w roli głównej.
Ta książka to może nie była żadna rewelacja, jednak dobrze jest zagłębić się w całkiem inne realia kulturowe, a w zasadzie popkulturowe i spojrzeć na świat z perspektywy kanadyjskiego pisarza. W sumie mało czytałem książek autorów kanadyjskich, także nie żałuję tej lektury.

Okazuje się, że David Gilmour to kanadyjski pisarz, dziennikarz...

Dodaj cytat z książki The Perfect Order of Things