The Mountain Between Us

Okładka książki The Mountain Between Us Charles Martin
Okładka książki The Mountain Between Us
Charles Martin Wydawnictwo: Weidenfeld & Nicolson Ekranizacje: Pomiędzy nami góry (2017) literatura piękna
The Mountain Between Us
Weidenfeld & Nicolson
2017-08-15
2017-08-15
Ekranizacje:
Pomiędzy nami góry (2017)
góry walka o przetrwanie pustkowie mróz

Mam problem z oceną tej książki. Bo z jednej strony czytało się dobrze, po odłożeniu chciało mi się do niej wracać, zawsze pamiętałam "na czym stanęło" a to są przecież najbardziej obiektywne wskaźniki atrakcyjności lektury.
Z drugiej strony historia w niej opisana, choć z założenia fascynująca (katastrofa lotnicza i ocaleni z niej próbujący przetrwać na pustkowiu, w górach, w środku srogiej zimy) jest niesamowicie absurdalna i przez to niewiarygodna. Głównie przez kryształowych bohaterów - wszechwiedzący i wszechzdolny, idealny lekarz i wiecznie optymistyczna (choć połamana i poturbowana) dziennikarka.
Nie żałuję czasu poświęconego lekturze (tym bardziej, że czyta się szybko) i pewnie gdyby nie #wyzwanieLC na styczeń (przeczytam książkę zimową) w ogóle bym po nią nie sięgnęła to jak się chce czegoś lekkiego z romantyczną nutą to można przeczytać.
Może być, 5/10

Piekna, wzruszajaca, trzymajaca w napieciu powiesc, z watkiem survivalowym i zaskakujacym zakonczeniem. Moja pierwsza ksiazka tego autora.

Przypomina mi to troche stara dobra amarykanska klasyke outdoorowa ( J.O.Curwood, Jack London , Edison Marshall) gdzie czlowiek zmaga sie piekna ale jakze surowa natura dalekiej polnocy, poszukuje wlasciwego kierunku, poluje, zaklada sidla a prawdziwa milosc rodzi sie w trudnych warunkach gdy trzeba na sobie wzajemnie polegac. Jedyna roznica pomiedzy epokami jest rozwoj technologii, w ksiazce Charlesa Marina bohaterowie sa uprzywilejowani, maja dostep telefonow komorkowych, GPS, radia.

Pytanie ktore od zawsze nurtuje czytelnika co jest lepsze ksiazka czy film?. Mysle ze ksiazka poniewaz lepiej poznajemy przeszlosc bohaterow, ich pasje, problemy, zagladamy w glab ich duszy i uczuc , bardziej poznajemy ich dramaty i rozterski. Walka o przetrwanie, zmaganie sie codziennymi trudnosciami jest tutaj bardziej uwypuklone i lepiej przedstawione niz w filmie.

Krotkie przeslanie z ksiazki ktorym osobiscie sam kieruje sie w zycie. Czasem lepiej zawsze przygotowac na najgorsze scenariusze zeby pozniej latwiesc zniesc gorycz i porazke. "Jesli istnieje prawdopodobienstwo najgorszego, to niech bedzie to wiadome. Nie uciekaj od tego. Istnieje taka mozliwosc. Kiedy nadejdzie czas, musisz to miec juz wszystko wczesniej przemyslane. W ten sposob nie bedziesz rozbity , kiedy twoje mysli najczarniejsze stana sie rzeczywistoscia".

Jako milosnik gorskich wedrowek podoba mi sie ogromnie ta wskazowka "Chociaz mozna miec plan lub nadzieje na to, co bedzie sie robic albo jaki dystans sie pokona danego dnia, to warunki decyduja o tym, co sie robi i jak daleko tak naprawde sie dociera. Oplaca sie byc przygotowanym."

Piekne zakonczenie ksiazki ktore ogromnie mnie zaskoczylo. Bardzo chetnie siegne po wiecej ksiazek Charlesa Martina.

Kilka lat temu trafiłam w telewizji na fragment filmu "Pomiędzy nami góry" - bardzo mi się spodobał. Całkiem niedawno w salonie prasowym znalazłam książkę. Skojarzyłam i oczywiście ją wzięłam.
Utwór jest opowiadaniem chirurga Bena Payne'a. Prowadzi on nas przez otaczającą go teraźniejszość, trudy codzienności, która dotknęła go oraz jego towarzyszkę podróży Ashley. Walka o przetrwanie, momenty zwątpienia i wiara w to, że uda im się powrócić do domu.
Są też rozdziały w formie nagrania na dyktafon. Zawarte w nich są wspomnienia związane z jego żoną. Opowiada jej również o pobycie w górach.
Emocje, które mi towarzyszyły podczas czytania?
Głównie lęk czy im się uda i co ich jeszcze spotka. Pojawiły się łzy (nie często mi się to zdarza).
Niechętnie przyznać muszę - w połowie miałam wrażenie, że stron nie ubywa, a wręcz odwrotnie. Taki moment zamuły.
Zakończenie? Trochę przewidywalne, ale całościowo mi się podobało 🙂
Muszę dodać, że po przeczytaniu książki obejrzałam film w całości. Nie podobał mi się, byłam zawiedziona i odniosłam wrażenie, że to zupełnie inna historia.

Gdy jego samolot z powodu śnieżycy nie może wystartować, Ben postanawia wynająć awionetkę i proponuje przypadkowo poznanej kobiecie - Ashley, by poleciała razem z nim, nie przypuszcza jakie konsekwencje będzie miała ta decyzja. Pilot z którym lecą, w trakcie podróży doznaje zawału serca i tylko cudem udaje mu się wylądować. Gdy Ben odzyskuje przytomność, stwierdza, że ma trudności z oddychaniem i jako lekarz uznaje, że ma pęknięte żebra. Niestety Ashley ma złamaną nogę. Samolot wylądował wysoko w górach, wszystko jest przykryte grubą warstwą białego puchu, a temperatura oscyluje poniżej zera. Para zdaje sobie sprawę, że znaleźli się z dala od cywilizacji i są zdani tylko na siebie. Wyruszają w drogę, Ben ciągnie Ashley na prowizorycznych saniach. Ich podróż ku cywilizacji trwała aż dwadzieścia osiem dni. Nie macie pojęcia jak ja im kibicowałam! Autor tak wiarygodnie przedstawił walkę z przeciwnościami. Było krzesanie ognia, łowienie ryb, polowanie na wszelaką zwierzynę. I ten bezustanny marsz przez zwały śniegu.
Z każdym dniem szanse na ocalenie zmniejszają się. Czy bohaterom uda się ocalić życie? Czy Benowi wystarczy siły na tak długą drogę?
"Pomiędzy nami góry" to książka o tym jaka siła w nas drzemie, o woli walki i woli przetrwania wbrew przeciwnościom. Autor sugestywnie opisał tę mozolną wędrówkę przez zaśnieżone góry. Można uważać, że umiejętności Bena są przesadzone, mnie to bohaterstwo jednak nie przeszkadzało w cieszeniu się lekturą. I przygoda Bena i Ashley zapewne długo pozostanie w mojej pamięci. Z chęcią sięgnę po inne książki autora.

7,5/10

7,5/10

Kolejna przygoda z tym autorem i kolejny raz dobry pan doktor, który skrywa tajemnicę w związku ze swoją przeszłością. Choć historia jest całkiem inna to jednak wolałabym coś odmiennego jeśli chodzi o wątek głównego bohatera.
Niemniej jednak po raz kolejny odnajdujemy tu przepięknie opisaną historię miłości. Rzadko można znaleźć coś takiego W książkach. Uważam to za największy plus tego autora. I myślę że jeszcze sięgnę po którąś z jego powieści.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam.

2047
1983

Książka „Pomiędzy nami góry” Charles'a Martin'a to bardzo dobra książka po jaką warto sięgnąć.
Nadchodzi zamieć śnieżna nad lotnisko Salt Lake City. Dwoje nieznajomych wynajmuje małą awionetkę, aby przemieścić się szybko przed zamiecią. Poznajemy Ben'a Payne'a i Ashley Knox, świetnego chirurga i niezastąpionego bohatera tej opowieści wracającego z konferencji oraz felietonistkę podążającą na swój ślub. Niestety podczas lotu zawał serca pilota krzyżuje pasażerom plany, rozbijają się na dzikim pustkowiu stanu Utah, pośród srogiej zimy. Ranni, wiele mil od cywilizacji podejmują walkę, aby przetrwać. Buduje się poczucie więzi, ponieważ mogą polegać tylko na sobie.
Z przymrużeniem oka należy potraktować umiejętności w każdej dziennie Ben'a, naprawdę każda kobieta chciałaby obok siebie takiego bodyguarda.
Serdecznie polecam, to miło spędzony czas.

To niezwykła książka, która zostanie że mną na dłużej. Pozornie dość przewidywalna, pozornie niewiele się w niej dzieje. Przynajmniej takie może sprawiać wrażenie. Rzeczywiście brak tu jakichś większych akcji, ale i tam sporo się dzieje, zwłaszcza jeśli chodzi o przeł amywanie własnych ograniczeń.
Historia może wydawać się dość ograna. Lekarz Ben wracający do domu z konferencji medycznej i młoda dziennikarka Ashley , spieszącą się na własny ślub spotykają się na lotnisku. Z powodu pogarszającej się pogody lot zostaje odwołany, ale zdeterminowani bohaterowie czarterują awionetkę by wyprzedzić burzę. W trakcie loty pilot doznaje ataku serca i choć cudem udaje mu się wylądować sam ginie. Samolot rozbija się gdzieś na odludziu, wysoko w górach, Asley ma złamaną nogę. Jedynym ratunkiem okazuje się być Ben i jego umiejętności. Właściwie cała fabuła opiera się na nich dwojgu i ich próbie uratowania się. Niezwykła determinacja Bena, jego wola przetrwania wbrew wszystkiemu oraz charakter Ashley, która nie chce siw poddać losowi decydują o nastroju książki. Świetnie opisał autor trudne warunki przedzierania się przez góry podczas zimy, czułam ten chłód przenikający bohaterów, ich głód i zmęczenie. Niezwykli są sami bohaterowie. Ci obecni i ci, których poznajemy tylko z retrospekcji. Bardzo mnie zainteresowała historia Bena i Rachel, ich miłość i małżeństwo. To co się z nimi działo nie było o dla mnie zaskakujące, jakoś czułam że tak a nie inaczej potoczy się ich historia. Ale podoba mi się też historia Bena i Ashley, metoda pojedynczych kroków... To pokonywanie trudności tak, by nas nie przygniotły, rozwiązywanie jednego problemu na raz. Tylko taki sposób miał sens w ich przypadku. Inaczej pewnie by się poddali, nie potrafiliby wytrwać w uporze i walczyć o szansę na życie.
Irytować może fakt, że Ben jest taki a nie inny. Ma sporo umiejętności, które pozwalają mu na przetrwanie. Jest lekarzem, uprawia wspinaczkę górską, umie polować, zna się na sposobach przetrwania, prawdziwy z niego McGyver... Na szczęście w swoim byciu idałe wcale nie jest idealny, jest człowiekiem z zaletami ale i wadami. Bardzo go polubiłam. Równie Ashley jest ciekawą postacią, której szczerze kibicowałam,choć nie polubiłam jej tak mocno jak Bena.
Była inna iż książki, które czytam ostatnio, ale to warościowa lektura.Chętnie obejrzę też film, który powstał na jej podstawie.

Historia może wydawać się dość ograna. Lekarz Ben wracający do domu z...

Mądra i piękna ta książka. O sile przetrwania

Mądra i piękna ta książka. O sile przetrwania

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to