rozwińzwiń

Dwór szronu i blasku gwiazd

Okładka książki Dwór szronu i blasku gwiazd Sarah J. Maas Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dwór szronu i blasku gwiazd
Sarah J. Maas Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Dwór cierni i róż (tom 3.5) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Dwór cierni i róż (tom 3.5)
A Court of Frost and Starlight
Rhysand Feyre

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

„Dwór szronu i blasku gwiazd”, czyli króciutka powieść o mieszkańcach Prythianu, którzy próbują wrócić do normalnego życia po wojnie z Hybernią. Jedni uwielbiają tą książkę tak samo jak trzy pozostałe tomy a inni wręcz odwrotnie. Postanowiłam sama sprawdzić, ale przede wszystkim, bardzo chciałam jeszcze na chwile zostać z bohaterami tego świata.

Od razu chce zaznaczyć, że nie miałam oczekiwań. Po prostu liczyłam na ciekawą historie z moimi ulubionymi bohaterami. Niestety zawiodłam się. Ta książka jest o niczym. Nic tam się nie dzieje i przez niemal 300 stron wieje nudą. Przewracając kolejne strony cały czas czekałam, aż coś się wydarzy i nagle okazało się, że to koniec. Dla mnie niestety zbędna pozycja i trochę zmarnowany potencjał.

Od razu chce zaznaczyć, że...

Moim zdaniem ta część jest najnudniejsza ze wszystkich części dworów.
Przedstawia zdarzenia już po wojnie z Hybernią oraz zbliżające się święto Przesilenia Zimowego.
Na pewno ważną częścią są przedstawione problemy wynikające z przebycia wojny, kruchego rozejmu między dworami, obawą o przyszłość oraz osobiste traumy z tym związane, natomiast to co mi wbiło się do głowy po przeczytaniu tego, to ciągłe gadanie o kupowaniu prezentów na święta... W tej części postacie Feyry i Rhysa straciły swojego pazura. Ciągłe podkreślanie Rhysa jako najprzystojniejszego, najsilniejszego, udręczonego i zapracowanego księcia oraz Feyry, na której wojna odcisnęła piętno, stara się to przepracować matkując wszystkim dookoła - męczące. Do tego postać Nesty... Nigdy nie była moją ulubioną postacią, uparta, zimna jak stal i wiecznie nadąsana, po wojnie odcina się od wszystkiego. To by było ok - kolejna straumatyzowana postać zmagająca się ze swoimi koszmarami, natomiast wątek popadania w alkoholizm oraz szukanie ucieczki w ramionach przypadkowych mężczyzn fae, kompletnie nie pasuje mi do jej osobowości oraz jej 'arystokratycznego' zachowania i poczucia wartości. Może nie zrozumiałam jej tragedii, ale ta historia powstrzymywała mnie przed sięgnięciem po kolejne tomy, gdzie wiedziałam że Nesta będzie bohaterem pierwszoplanowym.

Moim zdaniem ta część jest najnudniejsza ze wszystkich części dworów.

Osobiście uważam, że ta książka jest absolutnie zbędna. Cała "fabuła" mogłaby się zmieścić w epilogu lub prologu pełnego tomu.

Co z tego że tak samo jak poprzednie części czyta się szybko ale brak w tym przyjemności? Niby tempo zwalnia ale jest bez sensu kilka punktów widzenia, jakby się nie dało pisać z narratorem trzecioosobowym od razu. Słodkie zakończenie na siłę i jeszcze ta Nesta na końcu, chociaż ona wniosła tutaj najwięcej czegoś ciekawego.

Ta książka w ogóle nie powinna powstać. Przysięgam, że nie wydarzyło się w niej NIC istotnego :D Całe 300 stron to nudna, jak dla mnie nic niewnosząca do historii grafomania, która powstała na fali popularności poprzednich części.

Ta nowelka wydaje mi się trochę zbędna - nie wnosi zbyt wiele do głównej historii. Mam wrażenie, że powstała bardziej z przymusu niż potrzeby. Autorka płynęła na popularności serii i chciała coś jeszcze wydać. Jest krótka, czyta się ją szybko, co daje pewną przyjemność, ale niestety równie szybko ulatuje z pamięci. Przynajmniej tak jest w moim przypadku. Dla fanów serii może stanowić miły dodatek, pozwalając na chwilę wytchnienia i skupienie się na emocjach bohaterów po wojnie z Hybernią, jednak innym czytelnikom jej pominięcie nie zaszkodzi. To po prostu luźne opowiadanie, które daje mi trochę świąteczny vibe.

I czytanie 07.03.2021
Reread 17.11.2023

I czytanie 07.03.2021
Reread 17.11.2023

Jako dodatek do losów bohaterów fajne, jednak nie wnosi nic szczególnego ani nowego. Nie traktuje tego jako kolejną część serii Dworów

Nie bardzo widzę potrzebę powstania tej nowelki, nie wnosi ona dużo do historii, mam wrażenie, że powstała trochę na siłę. Jedyny jej sens to możliwość ponownego spotkania bohaterów i delikatnie innego spojrzenia na historię. Jest krótka, czyta się ją szybko, daje przyjemność podczas czytania, ale szybko się też ją zapomina. Przynajmniej tak jest w moim przypadku. Dla miłośników serii może być fajnym dodatkiem dającym wytchnienie i skupiającym się na emocjach bohaterów po wojnie z Hybernią, innym nie zaszkodzi jej pominięcie. Ot, zwykła opisowa historia.

,,Dwór Szronu Blasku Gwiazd” Sarah J. Maas to taka chwila spokoju po powrocie do domu.

Po tych wszystkich problemach, zawirowaniach, intrygach i bitwach z poprzednich tomów tu dostajemy chwilę wytchnienia. I to chyba było potrzebne, i bohaterom i mi jako czytelniczce 😂

Owszem, mieszkamy Velaris, bohaterowie i całe miasto leczą rany po ostatniej wojnie. Jest trochę niewyjaśnionych spraw między niektórymi postaciami, szczególnie Nestą i… może to pominę bo to dłuższa historia 😛 w każdym razie łatwo nie jest. Jednak czujemy spokój i zbliżające się święto przesilenia zimowego.

Mamy zdobienie domu, kupowanie prezentów, gotowanie, a w końcu to wyczekiwane spotkanie z najbliższymi. I mimo, że to nie należy do najłatwiejszych, jednak czuć już tę magię świąt 😛 a niektóre prezenty są… zaskakujące 😉 poznajemy też trochę tradycji, w tym te pewnych dużych dzieci 😂

Tylko nie dajcie się zwieść, to nie jest nudna książka o niczym. Po prostu wszystko dzieje się pomiędzy bohaterami w ich domu. I to było na prawdę to czego potrzebowałam po wojnie z Hybernią ☺️ a znając dalszą część uważam że to był dobry wstęp.

5 686
    2 401