BTS. Koreańska fala

Okładka książki BTS. Koreańska fala Adrian Besley
Okładka książki BTS. Koreańska fala
Adrian Besley Wydawnictwo: Burda Publishing Polska biografia, autobiografia, pamiętnik
BTS: Icons of K-Pop
Burda Publishing Polska
2018-09-19
2018-09-19
Agnieszka Myśliwy
Bangtan BTS muzyka Korea Południowa K-Pop Korean Wafe popkultura

Jak na czasy w których wyszła ta książka uważam, że był to dobry wstęp szczególnie dla osób nowych, chcących poznać zespół. Jako ARMY bez zarzutu mogłam ją polecić i nadal uważam, że nie była ona tragiczna. Aktualnie na rynku można znaleźć już oficjalną biografię zdecydowanie bardziej prywatną i szczegółową.

„BTS. Koreańska fala” Adriana Besleya to książka przeznaczona głównie dla wielbicieli tego południowokoreańskiego zespołu. Jeśli ktoś lubi k-pop i chętnie słucha piosenek w wykonaniu chłopaków z BTS, będzie zadowolony z lektury tej książki, mimo iż historia działalności zespołu została zakończona przez autora na początku roku 2018, czyli roku wydania tej książki. Adrian Besley przypomniał w swym opracowaniu, iż k-pop narodził się w roku 1992 wraz z występem zespołu Seo Taiji and Boys oraz wykonanym przez niego utworem „Nan Arayo”. W niedługim czasie w Korei Południowej powstały trzy wielkie wytwórnie muzyczne: YG Entertainment, SM Entertainment oraz JYP Entertainment. W 2005 roku odszedł jednak z wytwórni JYP Bang Si-hyuk, doświadczony kompozytor i producent muzyczny i założył własną wytwórnię Big Hit. Postanowił stworzyć swój zespół idoli, co w sposób bezpośredni zainicjowało stworzenie zespołu BTS. Autor wyjaśnił, iż początkowo zespół nazywał się Bangtan Sonyeondan, czyli „Kuloodporni Skauci”, a dopiero z czasem nazwa ta została skrócona do trzech spółgłosek, znanych dzisiaj chyba na całym świecie. Zespół zadebiutował w czerwcu 2013 roku, a już w maju 2018 trafił na szczyt listy US Billboard. Od samego początku towarzyszył mu zaś wierny fanklub zwany ARMY, czyli Adorable Representative MC for Youth. Co ciekawe, BTS osiągnął światowy sukces bez wsparcia wielkiej wytwórni muzycznej. Poza tym, dzięki zaangażowaniu Bang Si-hyuka, wyrwał się on z bardzo hermetycznych ograniczeń obowiązujących artystów k-popowych. Członkowie BTS piszą i produkują własne piosenki, podejmują trudne tematy, takie jak kompleksy, obawy czy też życiowe porażki. Odważnie wypowiadają się w imieniu swojego pokolenia i chętnie nawiązują kontakt ze swoimi fanami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Poszczególne rozdziały książki zostały ułożone nie tylko w kolejności chronologicznej, by niejako linearnie przedstawić drogę kariery muzycznej BTS, ale także takiej, dzięki której książka wydaje się czytelnikowi bardziej atrakcyjna. Pomiędzy rozdziałami, w których autor opisał kolejne albumy muzyczne zespołu, produkowane przez niego teledyski i aranżowany udział w różnego rodzaju programach telewizyjnych, pojawiają się rozdziały poświęcone poszczególnym członkom tego południowokoreańskiego boysbandu. Adrian Besley, na początku rozdziału poświęconego każdemu idolowi z BTS, umieścił krótki kwestionariusz, z którego czytelnik może poznać takie dane członków zespołu, jak: imię i nazwisko, pseudonimy, data i miejsce urodzenia, wzrost, wykształcenie, chiński znak zodiaku oraz tradycyjny znak zodiaku. Z rozdziałów tych czytelnik dowiaduje się, kiedy i w jakich okolicznościach chłopcy dołączyli do BTS, jakie są ich zainteresowania i cechy osobowości, z którym członkiem zespołu nawiązali najgłębszą relację tudzież różne ciekawostki, które w jednoznaczny sposób wyróżniają członków zespołu na tle całej grupy. I tak dowiadujemy się między innymi, że RM – lider zespołu – ma IQ 148, był pierwszym członkiem BTS, interesuje się filozofią i polityką oraz uwielbia czytać książki. Ponadto, przyznał, że w przeszłości często miewał problemy z napadami lęku. Jin trafił do zespołu głównie dzięki swojemu wyglądowi, studiował aktorstwo na Wydziale Filmu i Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Konkuk, lecz przerwał te studia, by zacząć karierę idola. Suga, znany też między innymi jako Agust D, już w wieku 17 lat pracował w studiu nagrań, pisał teksty i uczył się, w jaki sposób właściwie komponować i aranżować piosenki. Interesuje się nowymi technologiami. Podobnie jak RM, przyznał się do swoich problemów psychicznych – do depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. J-Hope to utytułowany tancerz, a przy okazji kreatywny artysta, który przyczynił się do napisania i wyprodukowania ponad pięćdziesięciu piosenek zespołu. Jimin dołączył do BTS jako ostatni członek grupy, ma duże umiejętności taneczne i wokalne, lecz popularność zawdzięcza chyba głównie swojemu wyglądowi. Spośród wszystkich członków zespołu to właśnie on jest królem mediów społecznościowych. V to tajna broń zespołu. Niemal do ostatniej chwili jego członkostwo było ukrywane, by po ogłoszeniu fanom jego osoby stał się z miejsca ich ulubieńcem. Uczył się grać na saksofonie, lubi sztukę i zagrał w serialu telewizyjnym pt. „Hwarang”. Jungkook zaś to maknae BTS – najmłodszy członek zespołu. Trenował taekwondo i zdobył nawet w tej dyscyplinie czarny pas. Dzięki wytwórni Big Hit odbył kurs street dance`u w akademii tańca Movement Lifestyle w Los Angeles. Przeczytałam tę książkę głównie w celach poznawczych, by choć trochę dowiedzieć się o zespole, któremu udało się zdobyć wiernych fanów niemal na całym świecie. Choć podoba mi się część piosenek w wykonaniu Bangtan Boys, nie jestem zafascynowana ich historią tak bardzo, by próbować poszerzać wiedzę zdobytą podczas lektury tej książki. Jest stosunkowo małe prawdopodobieństwo, bym sięgnęła po inne tego typu wydawnictwa dostępne na rynku. Książka napisana jest przystępnym językiem, jednak zdaje się nużąca, zwłaszcza gdy czyta się fragmenty poświecone piosenkom, których się nie słyszało tudzież videoklipom, których się nie widziało. Wierni fani BTS z pewnością nie będą mieli z tym problemu, ale z drugiej strony prawdopodobnie od dawna znają oni już wszystkie informacje zawarte w tej książce. Jeśli ktoś nie jest wielbicielem BTS i nie zamierza zapoznawać się z dyskografią tego zespołu, poprzestanie w dużej mierze na podstawowych wiadomościach. Myślę, że jeśli ktoś nie funkcjonuje w świecie k-popu, może śmiało zrezygnować z lektury tej konkretnej pozycji. Czas poświęcony na jej przeczytanie może bowiem okazać się stracony.

Jakiś czas temu moja nastoletnia córka dała mi posłuchać pewnego zespołu, który nie bał się być inny, który wielokrotnie przekraczał wytyczone granicę. Mowa tu o wielkim koreańskim BTS. Ci faceci nie boją się niczego, bo głęboko wierzą w to, co robią. Są silnym głosem nowego, młodego pokolenia. Pokolenia od którego wymaga się zbyt dużo, które ma być idealne, spójne, a które w rzeczywistości zatraca "swoje własne ja" w całym tym procesie dorastania. BTS się buntują, odważnie stawiając czoła przeciwnością losu, a kluczem tych sukcesów jest ich wzajemna przyjaźń, oddania i walka o marzenia.

Ta biografia ( jedyna, jaką przeczytałam jak dotąd) była dla mnie odskocznią o kilku mocniejszych thrillerów Cartera, które mnie ostatnio sponiewierały emocjonalnie. I tak na z czystej ciekawości postanowiłam sięgnąć po tę historię. Historię, która pokazała mi, że to, co znam ze swojego kraju, nijak ma się do tego, co obowiązuje w Korei południowej. Oczywiście mam na myśli sposób powstawanie a nowych big bandów w sferze muzycznej. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, jakie to tam jest trudne i ilu wymaga poświęceń. Wielki szacunek dla tych, którzy odważyli się na takie kroki.

"BTS. Koreańska fala" Adriana Besley'a to ciekawa książka, która wciąga, bawi i daje sporo miejsca na do przemyślenia odnośnie naszej współczesnej młodzieży i wszelakich wymagań, jakie jej stawiamy.
P.s.
Ciekawa jestem jak potoczą się losy tej grupy- fantastycznej i niepowtarzalnej , gdy już każdy z nich będzie miał sprawy mobilizacji wojskowej za sobą ?! Czas pokaże, a ja trzymam kciuki.

Liczyłam na coś ciekawszego. Książkę czyta się bardzo długo i powoli. Zawiera zbyt dużo informacji, których po prostu nie można zapamiętać. Myślałam, że autor opisze w niej bardziej osobiste fakty dotyczące chłopków z BTS, ale okazało się, że zasypał czytelnika datami, osiągnięciami zespołu, opisami oraz interpretacjami teledysków i tekstów piosenek. W pewnych momentach wydawało mi się to nużące, ponieważ miałam wrażenie, że w kółko czytam o tym samym mimo, że autor opowiada o innej piosence. Zabrakło mi również w książce zdjęć, których było bardzo mało.
Ostatnie rozdziały czytałam pobieżnie, ponieważ nie mogłam doczekać się końca lektury. Na pewno nie przeczytałabym jej po raz drugi. Dokładnie te same informacje zawarte w książce można znaleźć samemu za darmo w internecie. Szkoda czasu i pieniędzy.
Nie polecam.

Nie jestem wielką fanką jakiegokolwiek artysty, ale bardzo lubię piosenki BTS i trochę czytałam o ich sukcesie. Gdy pewnego dnia w oko wpadł mi tytuł "BTS. Koreańska fala" zaciekawiła mnie na tyle, że postanowiłam przeczytać książkę.
Szczerze mówiąc to ta pozycja trochę mnie rozczarowała. Spodziewałam się więcej informacji, których nie będę znała, jakiś smaczków i ciekawostek. Za dużo było tu dla mnie opisów teledysków czy ubrań jakie noszą w danym momencie chłopaki. Książkę czytałam prawie cały miesiąc, bo pomimo dobrego początku z czasem narracja autora zaczęła mnie męczyć. Czułam się jakbym siedziała i słuchała osoby bezgranicznie zakochanej w BTS. Zabrakło mi tutaj rzetelnej informacji, która jest po prostu przekazywana czytelnikowi. W każdym zdaniu przebijało uwielbienie dla zespołu i z czasem zrobiło się to tak bardzo męczące, że odkładałam książkę po dwóch stronach.

"BTS. Koreańska fala" nie jest książką, którą oczekiwałam, że dostanę. Chętnie dowiedziałabym się czegoś nowego o twórczości i sukcesie zespołu, jednak bez ciągle wciskanych opinii i zachwytów.

Wspaniała książka, wprawiła mnie w cudowny nastrój. Momentami zabawna, z pewnością ciekawa i jest to pozycja obowiązkowa dla każdej ARMY. Żal było mi ją kończyć, chciałam jak najdłużej odwlekać ten moment. Z niej dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy i ogromnie cieszę się, że nie wahałam się ją przeczytać. Serdecznie polecam.

Praca licencjacka (albo na zakończenie liceum) na podstawie materiałów z sieci. Serio? Żadnej analizy, zero konstruktywnej krytyki, żadnych smaczków.

Pragnę podkreślić że książka NIE JEST oficjalną biografią zespołu. Nazwała bym ten twór "Od fana dla fana"

Sceptycznie podchodziłam do tej książki. Obawiałam się tego co tam (nie)znajdę. Okazała się jednak dobra. Po prostu dobra. Jeżeli zaczynasz przygodę z Bts i nie wiesz za bardzo jak zacząć odróżniać Koreańczyków,po wyglądzie a co dopiero po imieniu, to biografią może ci pomóc. Informacje zawarte w niej są jak najbardziej prawdziwe. Gdzieniegdzie są lekkie niedociągnięcia, ale można na to przymknąć oko i wybaczyć pisarzowi. Wszystko jest w miarę jasne i klarowne.
Co do języka to jest on prosty, momentami potoczny, więc szybko się czyta. Denerwuje mnie trochę tłumaczenie. Widać że tłumacz raczej nie ma do czynienia z k-popem dlatego niektóre pojęcia są tłumaczone zbyt dosłownie.
Jako fanka Bangtan Boys, z 6 letnim stażem, niczego nowego się nie dowiedziałam. Raczej utrwaliłam posiadaną wiedzę.

Książka wizualne zapunktowała u mnie i skradła moją uwagę.Mamy w niej ładne kolorowe zdjecia. Wyszczególnione cytaty i wstawki z Bombami, czyli oficjalnymi filmikami Bts na kanale BangtanTV na YouTube'ie.
Z tyłu mamy malutki słowniczek, idealny dla początkującego fana nie tylko Bts, ale dla każdego fana k-popu.

Należę do ARMY, zespół znam bardzo długo i ta książka swoją treścią spełniła wiele moich oczekiwań. Cieszę się, że po nią sięgnęłam. Autor z wielkim profesjonalizmem podszedł do tematu, co pozwoliło mi się zagłębić w treść. Chronologiczne opisanie fenomenu tej koreańskiej grupy to bardzo dobre podejście. Dowiedziałam się paru ciekawy rzeczy, zgłębiłam swoją wiedzę na temat ulubionego zespołu. Dodatkowe wstawki oraz polecenia w treści do filmików na youtube dopełniają całość. Z czystym sercem mogę polecić tą książkę każdej fance BTS. Nie zmarnowałam ani minuty i bardzo chętnie za jakiś czas wrócę ponownie do niej.

"I wish I could love myself"
~
Bardzo lubię czytać biografie różnych artystów. Droga do sławy i praca nad ich sukcesem to dla mnie zawsze ciekawa historia, którą przyjemnie się poznaje. O kpopowej grupie BTS słyszałam już wcześniej. Niektóre ich piosenki widniały na moich playlistach, dlatego z ciekawością sięgnęłam po "Koreańską falę" i poznać chłopaków jeszcze lepiej. Nigdy nie określałam się jako ARMY, więc o każdym z członków wiedziałam bardzo niewiele. Biografia miała mi pomóc w tym aby przybliżyć się nieco do każdego z nich. Czy się udało? Owszem. Muszę przyznać, że książkę czytało się bardzo ciekawie. Dla osoby, która niewiele faktów zna, jest świeża w gronie fanów lub po prostu ciekawa drogi na szczyt, będzie to naprawdę dobry tytuł, po który warto sięgnąć. Co do zagorzałych fanów BTS, jestem prawie pewna, że każdy z wymienionych faktów w tej książce znają, więc nic ich nie powinno zaskoczyć. Niemniej jednak jako fanka innych artystów wiem, że tego typu książka to wspaniały urozmaicenie kolekcji gadżetów które jakie posiadam. Jedyne do czego muszę się przyczepić to wydanie. W rozdziałach pojawią się oddzielne ramki opisujące bangtan bombs i zachęcające do ich obejrzenia. Sam zamysł na pojawienie się tego typu dodatku nie jest zły, jednak strasznie denerwowało mnie to że taka ramka potrafiła rozdzielić całe zdanie na dwie części. Czasami też występowała w środku akapitu. Jak dla mnie najlepiej byłoby, gdyby ramki pojawiały się na końcu rozdziału tak, aby nie przerywać czytania i odrywać czytelnika od pochłanianej historii. Poza tym naprawdę nie mam nic do zarzucenia. Biografia, jak na nieoficjalną, jest naprawdę ciekawie opisana. Przybliża nam każdego z członków grupy, czyli pełni dokładnie taką rolę jaką powinna. Jesteście zainteresowani historią zespołu lub mieliście w planach zaopatrzenie się w tę książkę, czy naprawdę mogę polecić. Ja się bardzo wkręciłam!

"I wish I could love myself"
~

Dodaj cytat z książki BTS. Koreańska fala