Niebezpieczna sekwencja

Okładka książki Niebezpieczna sekwencja Aleksandra Marinina
Okładka książki Niebezpieczna sekwencja
Aleksandra Marinina Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 31) kryminał, sensacja, thriller
Anastazja Kamieńska (tom 31)
Ангелы на льду не выживают
Czwarta Strona
2018-10-03
2018-10-03
2014-01-01
Aleksandra Stronka
literatura rosyjska Aleksandra Stronka

Nie. Taka Marinina i taka Kamieńska mi nie odpowiadają.
To moje 24. spotkanie z paniami i jestem rozczarowana. Za dużo łyżwiarstwa (choć lubię),opisów zasad itp. Kamieńska też jakaś inna - mniej narzeka, gotuje, robi zakupy... Coś mi tu bardzo nie pasuje ;) Oczywiście nie obrażę się i sięgnę po kolejne książki, ale wiem, że tę mogłam sobie odpuścić.

Nie. Taka Marinina i taka Kamieńska mi nie odpowiadają.

Nie znam twórczości Autorki, czytałam dla łyżwiarstwa figurowego. I niestety ten temat jest przedstawiony tak przygnębiająco, że ciężko mi się emocjonować fabułą. Wątek kryminalny mnie nie porwał.

Mnie się bardzo, bardzo podobało.
To jest taka trochę inna Marinina, bo Anastazja jest bardziej w tle, a na pierwszym planie są inne postacie. Anastazja jest już taka bardzo ludzka i normalna, nie przypomina maszyny czy robota jak w początkowych częściach, gotuje, sprząta, dba o męża -wiec właściwie nie ma już w niej niczego fascynującego. Ta cześć jest bardzo dziwna pod tym względem, bo właściwie wszystkie bohaterki sprzątają i gotują z wielkim entuzjazmem i wprawą - no każda z nich od razu rzuca się do sprzątania i gotowania, jakby były jakoś zaprogramowane., a szczytem ich marzeń było bycie przydatnym.
Ale bardzo interesująco jest rozpisany świat rosyjskiego łyżwiarstwa figurowego. To nie jest reportaż, to jest wciąż kryminał - i ginie tragicznie nie tylko trener Michaił Bołtienkow, ale i kilka innych osób. Rozwiązanie zagadki jest jakby trochę absurdalne - ale jeśli świat łyżwiarstwa figurowego rzeczywiście tak wygląd to i takie rozwiązanie wszystkich wątków jest możliwe.

Mnie się bardzo, bardzo podobało.

Przeczytałam pewnie ze 20 tomów opowieści o Kamieńskiej, a raczej o Rosji lat 90-tych (i późniejszych),ale ta niestety zdecydowanie odbiega od poprzednich. Niby Marynina, ale jakaś nudna, bez "polotu", pisana siłą rozpędu.... Dobrnęłam do końca, ale bez przyjemności.

Niby OK pod względem intrygi. Jeśli jednak chodzi o główną bohaterkę to straciła na autentyczności: bajkowe życie, zero problemów, bardziej pewna siebie.. nawet strzela w czasie policyjnej akcji. Trochę Rambo się wyłania.

Marinina nigdy nie zawodzi!

Marinina nigdy nie zawodzi!

Co za książka! Próba jak mnie lubisz czytelniku. Jeśli bardzo to przeczytasz. Opis systemu prawnego Rosji oraz zasad funkcjonowania Rosyjskiej Federacji Łyżwiarstwa Figurowego zajmuje znaczną część tego tomu. Kamieńska zmarginalizowana, że bardziej nie można. Czytać się da. Im bardziej lubi się Marininę tym łatwiej. Kamieńska na emeryturze udziela się jako prywatny detektyw. Pomoże co nieco bo główka pracuje, ale pierwsze skrzypce gra kto inny. Roman Dziuba i Anton Staszys, panowie oficerowie z Pietrowki. Poznajemy ich prywatnie i w pracy. Romka lubię już, do Antona muszę się przekonać. Zamordowano trenera łyżwiarskiego, więc mordercy poszukuje się w środowisku łyżwiarzy. Zmęczyłam się, ale doczytałam do końca. Kto chce niech czyta. Nie odważę się polecić.

Opublikowana w oryginale w 2014 roku Niebezpieczna sekwencja Aleksandry Marininy - carycy rosyjskiego kryminału - to powieść kryminalna bardzo klasyczna. Trzydziesty pierwszy z kolei tom bestsellerowego cyklu o major Anastazji Kamieńskiej. Kamieńska nie pracuje już w milicji, jako 52-letnia emerytka nie rezygnuje jednak z tego, co potrafi i co lubi. Udziela się w prywatnej agencji detektywistycznej i nadal ma kontakty z dawnymi kolegami z pracy. Pracuje z miłości do sztuki, dla przyjemności, a nie dla pieniędzy. Może sobie na to pozwolić. Nie ona jedna jest jednak bohaterką Niebezpiecznej sekwencji, a przynajmniej nie główną. Jeśli ktoś liczy tylko na jej postać, to może się po prostu zawieść.

To powieść dla miłośników klasyki, którzy lubią nie tyle samą akcję, co dobrze zbudowane tło wydarzeń. Dla których ważne jest nie tylko wyjaśnienie zagadki kryminalnej, ale i sposób dochodzenia do prawdy. Marinina jest bardzo doświadczoną pisarką. Pisze ciekawie, zmienia tempo wydarzeń, kreśli rozbudowane portrety postaci. Prowadzi równolegle kilka wątków, ale w dobrze przemyślany sposób. Niebezpieczną sekwencję czyta się bardzo przyjemnie, choć książka jest gruba i dosyć “spokojna”.

cała recenzja: https://www.granice.pl/recenzja/niebezpieczna-sekwencja/32862

To pierwsza książka Marininy, której nie przeczytałam do końca. Nie doszłam chyba nawet do połowy. Uwielbiałam książki tej autorki i przeczytałam prawie wszystkie dostępne w Polsce. Oczywiście - zdawałam sobie sprawę, że w pewnym momencie książki mogą być już coraz gorsze, ale żeby aż tak?
Nuda, nuda, nuda. Nuda przekładana wykładem, jakby żywcem wyjętym z podręcznika do prawa.

No cóż człowiek, co prawda się domyślał, iż kulisy sportu zawodowego, (bo co tu się oszukiwać sport już od dawien dawna tak naprawdę jest tylko zawodowy a amatorszczyzna kończy się w zasadzie na etapie dzieci) to nie jest salon i miejsce dla słabych, naiwnych i prostolinijnych, ale nigdy nie sądziłem, iż za pozłotą Łyżwiarstwa Figurowego może kryć się aż takie bagno. Toż machlojki z naszego polskiego "Piłkarskiego Pokera" w porównaniu z tym to zabawa dla przedszkolaków. Tam zasada "po trupach do celu albo, jak kto woli „albo ja ich albo oni mnie” jest na porządku dziennym. Pani Marynina odrobiła naprawdę dobrze lekcje, jeśli chodzi o sprawy dotyczące sportu i jego kulis. Tylko właśnie problem w tym, iż na skutek tego wszystkiego ten kryminał jest mało kryminalny - wątek kryminalny gnie w natłoku spraw (wątków) związanych z kwestiami dotyczącymi Łyżwiarstwa Figurowego. Powieść jest z 2014 roku i być może powstała na kanwie jakiejś afery lub dziennikarskiego śledztwa związanego z tym sportem w Rosji (nieistotne),ale efektem tego przeładowania jest niestety fakt, iż kryminał zamienił się w powieść obyczajową z wątkiem kryminalnym lub quasi reportaż o stanie Łyżwiarstwa figurowego w Rosji na okoliczność morderstwa w tym środowisku. To oczywiście da się przeczytać i nawet w miarę lekko się czyta, ale fan kryminałów z szybką akcją będzie zawiedziony.

• Przeczytane 2018
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Niebezpieczna sekwencja