Domowy wyrób alkoholu

Okładka książki Domowy wyrób alkoholu Andrzej Fiedoruk, Jakub Wojciech Krupa, Aleksander Nikodem Kupczyński, Dawid Michał Smoliński, Radosław Jan Zając
Okładka książki Domowy wyrób alkoholu
Andrzej FiedorukJakub Wojciech Krupa Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Wydawnictwo SBM
2018-01-01
2018-01-01
alkohol domowy wyrób alkoholu Fiedoruk

Przeczytanie całej książki wraz z przepisami zajęło jakieś 2 godziny, trochę krótko szczerze powiedziawszy...

Przepisy są opisane klarownie, choć wg mnie opisy przygotowania są zbyt zwięzłe i brakuje moim zdaniem kilku ciekawych receptur, jak chociażby na zacier jęczmienny, w tym taki ze słodowanym jęczmieniem - czyli charakterystyczny dla klasycznych okowit jęczmiennych (stanowiących swego czasu produkt eksportowy RP),czy podstawy do whisky. Plusem jest z pewnością wprowadzenie do tematu, nieco historii (mogłoby być więcej, bo bardzo lubię takie rzeczy czytać),brakuje w mojej opinii rozdziału o starzeniu trunków ze szczególnym uwzględnieniem leżakowania w beczkach (nowych świeżo wypalonych, jak i używanych już do leżakowania innych trunków, co nadaje umieszczonemu w niej alkoholowi istotne nuty smakowe),czy użycia płatków/chipsów, kostek itp. Zdecydowanie za krótko jest potraktowane o aparaturze do destylacji, można byłoby to rozwinąć oprócz przedstawienia możliwości, jak to jest w książce, wraz z rysunkami, dodać nieco o sposobie wykonania na własną rękę bardziej zaawansowanych aparatur niżeli garnek, rurka i miska. Dokładniej potraktować o argumentacji, czy lepiej korzystać z miedzianych podzespołów, czy ze stali nierdzewnej, plusach i minusach obu materiałów, łączenia ich w jednym aparacie. Poza tym, nie wspomniano nic o wyrobie piwa, które jest dość częstym alkoholem wyrabianym w domowym zaciszu, podobnie jak wino, któremu jest jednak nieco poświęcone w tej książce.

W regularnej cenie (29-30 zł) długo zastanawiałbym się nad zakupem przeglądając książkę w sklepie, czy zapoznając się chociaż częściowo z treścią, bowiem można byłoby spodziewać się po niej więcej (o czym już wspomniałem wyżej),natomiast w promocyjnej (19 zł) jest to artykuł, który warto kupić. Stanowi bowiem dość dobre wprowadzenie w świat gorzelnictwa oraz winiarstwa, który chcąc zgłębić trzeba już poszukiwać informacji w Internecie, czy poszukać doświadczonych gorzelników do przyuczenia. Brak bowiem w Polsce dobrych publikacji traktujących o wyrobie alkoholu, który powstaje przez destylację, więcej jest o winiarstwie, czy browarnictwie. Co prawda otrzymywanie alkoholu poprzez destylację jest w Polsce karane bez odpowiedniej licencji, mimo to jest to temat który warto byłoby dogłębnie poznać, ponieważ RP ma bogatą historię gorzelnictwa oraz bimbrownictwa.

• Biblioteczka prywatna :3
  • Alkohole i drinki
  • Dodane przeze mnie :)
  • Tomkowe
  • Neutralne

Dodaj cytat z książki Domowy wyrób alkoholu