Voyager

Dell Books
2017-10-24
2017-10-24
historyczna science-fiction podróż w czasie Anglia Szkocja Francja

Lepsza niż tom drugi, chociaż końcówka mocno zawirowana i trudno się połapać „co, gdzie, kiedy”. Trochę irytujące jest „wpadanie” przez bohaterów na znajomych sprzed lat podczas podróżowania, jakby nie było na świecie innych ludzi tylko sami znajomi Jamiego… ale może się czepiam. Ogólnie książka ciekawa i na pewno przeczytam kolejną część.

Przed przeczytaniem tego tomu przejrzałam tutaj sporo recenzji i w rezultacie zabierałam się do niego jak do jeża - niepotrzebnie. Bałam się, że historia Jamiego i tego jak potoczyły się jego losy po Culloden będzie dla mnie zbyt przytłaczająca, i że stracę do niego sympatię, ale na szczęście nic takiego nie nastąpiło. Myślę, że ta część historii, chociaż bolesna w odbiorze, została opisana z wielkim wyczuciem i dojrzałością. Zaskakująco mocno przejęłam się sytuacją Claire po jej powrocie do XX wieku - autentycznie płakałam nad poplątanymi kolejami jej małżeństwa z Frankiem.
Opowieść bardzo zyskała na wprowadzeniu nowego, odświeżającego wątku - Brianny i Rogera. Autorka fantastycznie opisuje ich kiełkującą relację, częściowo pokazując ją z perspektywy Rogera - ta część historii opowiedziana w czułym, z lekka ironicznym stylu autentycznie mnie ujęła.
W Podróżniczce pojawiło się sporo nowych wątków i bohaterów, ale przede wszystkim gwatownych zwrotów akcji (z których nie wszystkie są łatwe do przełknięcia dla czytelnika). Ta opowieść jest nierówna - są momenty absolutnie genialne, świetnie umotywowane psychologicznie, zapadające w pamięć sytuacje i dialogi, pojawiają też wątki, których rozwiązanie wydaje się mocno naciągane (ach te niesamowite zbiegi okoliczności w podróży po Indiach Zachodnich! :)). Ta część cyklu zapada w pamięć, natomiast osobiście wolę niektóre dalsze tomy, w których akcja trochę zwalnia, a więcej miejsca zajmuje opowieść o zwykłym życiu bohaterów i ich relacjach.

Zatem kontynuuję swoją podróż przez szalony świat wykreowany przez panią Gabaldon. To czego w poprzednim tomie mi mocno brakowało, czyli jakiejś głębszej interakcji między różnymi postaciami, tutaj jak dla mnie zostało zdecydowanie lepiej poprowadzone. Dalej jedziemy z akcją jak szaleni, ale tempo jest nieco ostrożniejsze, więcej dzieje się w życiu bohaterów niż tylko pęd z miejsca na miejsce (chociaż nie myślcie sobie że jesteśmy dla odmiany w jednej lokalizacji, co to to nie). Widzę też coraz więcej różnic między książką a serialem na korzyść tego drugiego medium, szczególnie jeśli chodzi reakcje czy ustosunkowanie się Claire do tematu niewolnictwa czy przebywania w otoczeniu osób z innych kultur (książka wypada tutaj momentami komicznie albo smutno, co jest zaskakujące bo to wcale nie jest przecież jakaś stara literatura). Ponownie wychodzi tutaj trochę nieumiejętność prowadzenia i budowania charakterów głównych postaci, którzy są co prawda w centrum ale opisywani bardzo płytko tak naprawdę - znamy ich tylko i wyłącznie z reakcji na szybkie zwroty akcji, a nie ze względu na ich przeżycia wewnętrzne czy opisy przyczyn dla których podejmują takie a nie inne decyzje. To trochę kuriozalne, zważywszy na gabaryty tomiszczy które płodzi autorka, ale tak jest. Woli opisać kolejne sceny seksu niż pogłębić nieco nasze zrozumienie Jamiego i Claire na czym książka zdecydowanie traci.

Mimo to, w tej części czeka czytelnika sporo wzruszeń, naprawdę sporo. Mnie cały wątek rozdzielenia naszej głównej pary i ich powrotu, wątpliwości, uczenia się siebie na nowo był naprawdę niezwykły. Dlatego szkoda że autorka nie postanowiła skupić się na nim bardziej, tylko leciała z historią do przodu, jakby coś ją goniło. Niemniej jednak to dotychczas jedne z najbardziej poruszających i pięknych momentów tej historii, dających nadzieję na to że wiele rzeczy które potencjalnie w życiu skreślamy jako stracone albo niemożliwe jednak udaje się zrealizować. Wiadomo że nie podróże w czasie, ale już relacje międzyludzkie czy własne pasje jak najbardziej, to było w tym tomie dla mnie mocno budujące. Tak samo jak to że mimo bolesnych i szarpiących serce wspomnień i Jamie i Claire byli sobie w stanie ułożyć jakoś życia po Culloden i odzyskać spokój na własnych warunkach. Nie są to osoby, które mogłyby spocząć na laurach więc ich życia również osobno były dość zagmatwane i barwne, ale to też jest pocieszające że wstali po ciosach które zgotował im los i okoliczności.

Dostaliśmy też wgląd w kiełkującą relację Rogera i Brianny, której nigdy jakoś nie lubiłam i za pomocą książki nadal nie polubiłam. Jest jakaś taka sztuczna i wymaga od nich strasznie dużo pracy, którą oboje chcą wykonać nie wiedzieć czemu. A Roger to już w ogóle jest postać której zwyczajnie nie trawię, jest strasznym dupkiem który wierzy tylko i wyłącznie w wielkie gesty, a po ich realizacji czeka na oklaski. Bardzo dziwne są też opisy Claire w jego wykonaniu, tak jakby go pociągała albo czuł coś do niej i przed rzuceniem się nad nią broni go tylko jej wiek…strasznie to dziwne i takie niesmaczne. I to mi przypomina o dość ciekawej decyzji autorki żeby narrację prowadzić z perspektywy różnych bohaterów albo wszechwiedzącego narratora - całkiem na plus, wyszło to jakoś tak naturalnie, nie plątało wątków ani rozumienia tego co się dzieje, a dawało trochę więcej perspektywy.

Koniec końców jednak, mimo wielu wad które powtarzają się z tomu na tom, czyta mi się ten cykl zdumiewająco dobrze i nie mam zamiaru przestawać ;) To przyjemna i wciągająca rozrywka, momentami przewracam oczami czytając ją, ale mimo wszystko ma w sobie jakąś magię i niezaprzeczalny urok. Podoba mi się też to, że tajemnica kamiennych kręgów jest powolutku przed nami odsłaniana, autorka nie dopisuje do tego żadnej filozofii, nie buduje na tym historii, ale to interesujący motyw w tle do którego będziemy na pewno nie raz jeszcze wracać. Ponownie polecam sprawdzić serię na własną rękę, na pewno nie każdemu podejdzie ale rozumiem w pełni skąd rzesze jej fanów. Jest w niej po prostu coś epickiego, a to wcale nie jest częsta ani prosta do osiągnięcia rzecz.

Mam wrażenie, że z każdym tomem, autorka nieco rozwleka pewne wątki - niepotrzebnie, ale i tak całość jako powieść trzyma poziom!

Kolejny tom opowieści o parze których miłość opiera się prawom czasu. Powieść barwna, obfitująca w wydarzenia. Szkoda, że nie ma praktycznie Szkocji... Jamie i Clarie ruszają w szaleńczą pogoń za statkiem, który porwał Iana. Nie zabraknie też starych bohaterów - Lorda Johna, Fergusa a nawet Geillis.

Trzeci tom zdecydowanie lepszy od drugiego. Niestety brak jest wątku szkockiego, który w mojej ocenie jest najlepszy. Zbyt dużo nudnych opisów, które powodują, że czasami książka jest nudna.

Kolejna część przygód Claire i Jamiego. Podobała mi się, choć miejscami ( bardzo krótkimi) mi się dłużyła. Jestem jednak pewna, że sięgnę po kolejny tom.

Ciężko było się oderwać od lektury :) Na szczęście kolejny tom już wypożyczony.

Ciężko było się oderwać od lektury :) Na szczęście kolejny tom już wypożyczony.

Diana Gabaldon trzyma poziom i w tej części sagi.
Chociaż początek "Podróżniczki" bardzo mi się dłużył to był niezbędny dla dalszego rozwoju akcji.
I to jest właśnie atut "Obcej" - wszystko jest dokładnie przemyślane. Czuć na każdej stronie, że autorka zanim usiadła do pisania to ułożyła sobie solidny plan przygód Clair i Jamiego.
Polecam!

Diana Gabaldon trzyma poziom i w tej części sagi.
Polecam!

Końcówka jest strasznie trudna do ogarnięcia, mimo że oglądałam serial. Generalnie nie lubię tego etapu w życiu Freaserów.