Sztokholm 1793

Niklas Natt och Dag Wydawnictwo: Sonia Draga powieść historyczna
Wojciech Łygaś
Sonia Draga
Wojciech Łygaś Szwecja Sztokholm XVIII wiek literatura szwedzka powieść historyczna
powieść historyczna
Wojciech Łygaś

Od kiedy podjęłam wyzwanie "lubimy czytać" na 2020 rok, starałam się realizować poszczególne punkty programu. Udało mi się dokończyć coś zaczętego w roku ubiegłym, sięgnąć po literaturę dziecięcą i coś o zwierzętach, ale brakowało mi wciąż "nowości wydawniczej".
Oto owa nowość. Lubię mroczne, kryminalne historie, więc pomyślałam, że warto przeczytać.
Historia jest na prawdę...

Kryminalna historia, która rozpoczyna się znalezieniem okrutnie okaleczonych zwłok, jest tylko pretekstem do przedstawienia tego co działo się w Sztokholmie przez kilka jesiennych i zimowych miesięcy roku 1793. Autor wykonał ogromna pracę historyka, umiejscawiając działania bohaterów w bardzo realistycznych okolicznościach, wplatając w opowieść wiele historycznych postaci....

Bardzo dobra książka, wciąga, bohaterowie są wiarygodni; za przedstawienie realiów epoki wielki plus. Nie bardzo rozumiem załamywanie rąk nad rzekomym ogromem okrucieństwa w książce - przy "Pieśni lodu i ognia" to bajka dla dzieci ;) polecam!

Autor postanowił wylicytować maksymalną ilość makabry i martyrologii. Jak rozumiem w przypadku debiutu jest to konieczne, żeby zostać zauważonym. Szkoda.

Niklas Natt och Dag zabiera czytelnika do świata przepełnionego przemocą i niesprawiedliwością. Bohaterowie są z krwi i kości, a realia epoki prawdziwe jak nigdy dotąd. Książkę czyta się dobrze i wbrew pozorom, zawarte w niej opisy nie są wadą, ale zaletą niniejszej pozycji. Mam nadzieję, że autor będzie rozwijał swój warsztat pisarski i tym samym twórczość, ponieważ ma...

Dużym atutem książki jest przedstawienie realiów życia Sztokholmu końca XVIII w. Oprócz tego, że tworzy to wiarygodne tło dla wątku kryminalnego, to samo w sobie jest ciekawe. Dominują sceny z życia zwykłych mieszkańców miasta, wśród których nie brakuje biedoty, bezdomnych i prostytutek. Towarzyszy temu obraz mentalności ówczesnych Szwedów, społeczeństwa zachowującego na...

Trochę przegadana, dużo wątków pobocznych. Autor bardziej chciał przedstawić obyczajowe oblicze ówczesnej Szwecji, niż pełnokrwistą powieść kryminalną. Realia wtedy dla szarego obywatela były smutne; wojny, bieda, bezrobocie oraz panoszenie się arystokracji i nielicznych ludzi bogatych.
Na mnie największe wrażenie zrobiły warunki w więzieniu/przędzalni dla kobiet, gdzie...

Mocna, okrutna. Świetnie oddane realia tamtych czasów. Warto przeczytać, lecz polecam dla czytelników o mocnych nerwach

Nie wiem czy autor tak dobrze odtworzył klimat szarości i nędzy Szwecji tamtych lat czy po prostu ja nie miałem zacięcia do tej książki. Wiem jednak, że miałem trudności z pokonywaniem kolejnych stron.
Akcja dzieje się w tytułowym 1793 roku. Po śmierci króla Gustawa III, podczas walk o władzę, intryg aby odsunąć od tronu nieletniego następcę, szerzącej się wszędzie...

Mam mieszane uczucia wobec tej książki niby ciekawa, ale jakoś mnie nie porwała. chwilami opisy mrożące krew w żyłach Ale ogólnie sporo też przynudnawych jak dla mnie opisów. przeczytać można Ale nie jest to jakieś wielke arcydzieło

Dyskusje

• 2019